Čo zo sľubov, ktoré dával Marian Kotleba pred štyrmi rokmi nevyšlo?

Ja hovorím, že sa mu nepodarilo takmer nič. Otázka by skôr mala byť, čo mu vyšlo. Ten výpočet bude veľmi krátky. Ak sa mám držať jeho volebného programu, nedošlo k zlepšeniu sociálnej situácie “slušných ľudí”, nepriniesol novú “perspektívu pre mladých” ani sa nič nezmenilo na bezpečnostnej situácii v odľahlých častiach kraja. Na 100 percent splnil len jediný sľub, že bude úradovať bez eurofondov, čo bola pre kraj obrovská strata.

A to hospodárenie, ktorým sa pýši na bilbordoch?

Tvrdí, že znížil dlh kraja o 39 miliónov eur? Nikto zo súčasných zamestnancov BBSK nevie, kde nabral tieto čísla. Nevychádza to. Dávajú dokopy čísla, ako sa im to hodí. Jediné, čo vychádza je, že banskobystrický samosprávny kraj prijal počas štvorročného obdobia na podielových daniach o 83 miliónov eur viac ako v minulom volebnom období. To je hlavný zdroj toho „dobrého hospodárenia“. Bez toho, aby musel pohnúť prstom, prišlo na župu viac peňazí.

Takže mu uznávate aj nejaké pozitíva?

Nie, pokiaľ ide o samotné oddlženie kraja, tak sa len splácajú pravidelné splátky úverov, ktoré boli prijímané v predchádzajúcich obdobiach. Dodržiava sa splátkový kalendár, nič viac a nič menej. Veľkým problémom je, že v BBSK ako jedinom z ôsmich krajov došlo k zníženiu hodnoty majetku o 26 mil. eur. Dlhodobo sa neplní kapitálová časť rozpočtu. Neinvestuje sa do rekonštrukcií domovov sociálnych služieb, objektov škôl a internátov, nemocničných pavilónov... Tento majetok budeme musieť zakrátko opravovať s o to väčšími nákladmi. Takto sa nespráva dobrý hospodár.

Ste primátorom už druhé obdobie, môžete teda porovnať, či sa župe darilo lepšie za Kotlebu ako za Maňku?

Dá sa to porovnať. Čo sa týka Podpoľania, my sme v období 2009-2013 vďaka eurofondom a regionálnemu operačnému programu prijali významné investície. Najmä na cestách II. triedy 526 a 529. Kompletne sa zrekonštruovalo prepojenie okresov Detva - Brezno a Detva – Poltár, došlo k zlepšeniu dopravnej vybavenosti územia, položil sa základný kameň výstavby rýchlostnej cesty R2 na úsekoch Vígľaš – Kriváň a Vígľaš – Zvolenská Slatina.

Hneď na začiatku úradovania súčasného predsedu v roku 2014 sme prišli o veľký balík z eurofondov, ktorý mal ísť na Modernizáciu a rekonštrukciu ciest Sucháň – Čebovce – Opava na posilnenie vybavenosti územia a likvidáciu povodňových škôd v okrese Revúca, kde sme kvôli „nečinnosti“ Úradu BBSK a „omeškaniu s realizáciou aktivít“ prišli o viac ako 4 mil. eur. Museli sme to napokon zaplatiť z vlastných peňazí. Predseda sa rozhodol nerealizovať už schválené projekty deinštitucionalizácie domovov sociálnych služieb, čím kraj prišiel o 4,4 mil. eur. Išlo o projekty vytvorenia a zabezpečenia podmienok pre nezávislý a slobodný život všetkých občanov odkázaných na pomoc spoločnosti v prirodzenom sociálnom prostredí komunity, ktoré sa dodnes nerealizovali.

Štyri roky sme aj vďaka väčšinovému klubu poslancov za Smer šetrili a odkladali prebytky do rezervy. Posledné dva roky sme ich rozpustili na rekonštrukciu ciest. Tie sa navyše robia oproti minulému volebnému obdobiu, teda oproti Maňkovi, jednoduchším a lajdáckejším spôsobom.

Ako sa to prejavuje?

Pri takýchto síce lacných, ale nekvalitných opravách sa na poškodený povrch pokladá rovno obrusná vrstva bez frézovania deformácií, nepokladajú sa vrstvy klasickým spôsobom – teda ložná, vyrovnávacia vrstva z hrubého asfaltu a ňu jemnejšia obrusná vrstva. Robí sa len jednoduché preasfaltovanie celých úsekov.

Prečo jednoduché?

Lebo sa rozhodli, že to budú súťažiť cez elektronický kontrakčný systém, čo nie je nástroj vhodný a pripravený na tento druh zákaziek. Veď napokon dostali k tomu už aj nariadenie z Úradu pre verejné obstarávanie. Navyše niektoré okresy, ako Lučenec, Zvolen a Poltár ešte nie sú ani vysúťažené. Dochádza k pochybnému deleniu zákazky.

Aké máte očakávania od nového župana?

Kraj si zaslúži človeka, ktorý nerobí rozdiely medzi etnikami, alebo nedelí kultúru na dobrú a „zlú“. Nestačí len kúriť a svietiť. Je nezodpovedné len chodiť po kraji a huckať ľudí medzi sebou, označovať ľudí za „parazitov“. Zodpovedný, osvietený župan má hľadať cesty, ako zapojiť každého obyvateľa do života kraja.

A politicky to predpokladá aké kroky?

Zakladanie sociálnych podnikov, informovanie starostov, podnikateľské subjekty o možnostiach sociálneho zamestnávania. Treba, aby uskutočnil reálne kroky pre propagáciu územia a rozvoj cestovného ruchu v kraji. Je nutné, aby sa venoval prepojeniu študijných odborov na našich stredných školách na trh práce. Treba zlepšiť dopravnú obslužnosť v kraji. Kraj musíme reálne rozvíjať, nielen kúriť a svietiť.

Bol tu Marián Kotleba na kampani niekedy nedávno?

Určite áno.

Vy ste ho nestretli?

Úspešne som sa mu vyhol. (Smiech.)

Stretávate ho na zastupiteľstve BBSK, aký z neho máte dojem?

Ako z človeka, ktorý si dá záležať na svojom imidži. Vždy to bolo so zimomriavkami na chrbte. Keď si človek uvedomí, že dnes v treťom tisícročí niekto potrebuje chodiť po svete s ochrankou. Prvé výjazdové rokovania zastupiteľstva, napríklad v Jelšave boli veľmi zvláštne. „Zabezpečovali“ to muži v čiernom. Potom sa to vytratilo a teraz si buduje imidž žoviálneho politika, ktorý sa vie porozprávať s každým. Je to človek, ktorý sa nehanbí porušiť zabehnuté pravidlá, aby uprednostnil svojich sympatizantov.

Otvorených kritikov Kotlebu spomedzi regionálnych politikov je však málo. Prečo?

Keď som ho začal verejne kritizovať, uvedomil som si, že je potrebné ísť mu „proti srsti“. Je dobré, ak verejná osoba, politik ukáže ľuďom, že sa nemajú čoho báť. Že je to človek z mäsa a kostí, ktorý si umelým spôsobom buduje okolo seba auru nedotknuteľného.

Čo Hriňovčania, pôjdu voliť?

Náš kraj je veľmi špeciálny. Pre mňa nezabudnuteľná skúsenosť s politickou realitou tu na Podpoľaní je ešte z roku 2003, kedy sa robilo referendum o vstupe do EÚ. “Preslávili“ sme sa najnižšou účasťou zo všetkých miest v Slovenskej republike. Bolo to pre mňa sklamanie. A možno aj jeden z impulzov ako sa dostať od učiteľstva ku komunálnej a regionálnej politike. Nadávame vždy na vrcholových predstaviteľov a neuvedomujeme si, že veci môžeme začať meniť sami z lokálnej úrovne. Hriňovčania vždy chodievali húfne voliť. Najskôr Vladimíra Mečiara, potom Roberta Fica a teraz si veľká časť Podpoľancov myslí, že Marian Kotleba je ten, kto vyrieši ich životné problémy. Veľa ľudí ho voliť pôjde. Voliči Mariana Kotlebu sú tí, ktorí si na voľby nájdu čas, patria medzi „najpoctivejších“. Ja som sa už vyjadril, že Kotleba je človek, ktorý sa u nás spojil s ľuďmi, ktorí ovládajú technológiu získavania moci. Od župných volieb v roku 2009 viem, ako vedia k voľbám priviezť toľko ľudí, koľko potrebujú.

Je ťažké vyhovoriť ľuďom, že voliť Kotlebu nie je riešenie?

Je to veľmi náročné.

Prečo? Čo namietajú, keď to skúšate?

Hlavný argument je v tom, že Kotleba je predsa proti skazenému, pokrivenému systému, ktorý nepracuje pre nich, bežných občanov, ale pracuje len pre politické elity a oligarchiu. Nemôžem im hovoriť, že je to ináč, veď je toto pravdivé konštatovanie. Súkolie je nastavené tak, že ešte viac zväčšuje priepasť medzi chudobnými a hyperbohatými. Vyhovoriť ľuďom, aby nešli voliť Kotlebu je ťažké, lebo za posledné desaťročia sa tu nahromadilo veľké sklamanie.

Ale práve tieto strany, ktoré majú moc a sú v parlamente, podporili aj kandidatúru Jána Luntera. Neuškodí mu to?

Ľudia sa na to často pýtajú. Ja argumentujem tým, že Janko Lunter je nezávislý kandidát. Zapojil drobných i väčších podporovateľov do svojej kampane aj preto, aby po úspešných voľbách nemusel byť zaviazaný politickým stranám a oligarchom, ale len občanom. To, že sa mu strany postupne ponáhľali vyjadrovať podporu, musel preglgnúť, lebo by napáchal ešte viacej škody, keby ju neprijal. Váži si voličov, bez rozdielu politickej orientácie.

Kritizujete aj rodinkárstvo Mariana Kotlebu...

To bolo to prvé, najvypuklejšie, čo sme po jeho nástupe mohli všimúť.

Ján Lunter má na kandidátke svojho syna. Sú veľká rodina. Existuje nejaká záruka, že v prípade, ak sa stane županom, neurobí z úradu predsedu BBSK rodinný podnik?

Má veľa príbuzných. Ondrej Lunter vedie otcovu kampaň a volebný štáb. S touto otázkou sú už dnes vysporiadaní tak, aby nedali žiadny priestor budúcim špekuláciám o rodinkárstve na župe. Ondrej je kandidátom za poslanca VÚC za Banskú Bystricu a tým to končí.

Ďalší príbuzní teda miesta na župe nedostanú?

Som presvedčený, že nie. Je pred nami dôležitý volebný súboj a napokon sa čoskoro ukáže, čo bude po ňom. Treba sa sústrediť na voľby. Isté je, že v prípade zmeny, budú o prijímaní ľudí na Úrad BBSK rozhodovať schopnosti a skúsenosti uchádzačov cez riadne zverejňované výberové konania.