V súvislosti s výhražným anonymom podal Branislav Zurian na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. Lístok našiel zastrčený na okne auta zaparkovaného pred jeho domom. V rovnakom čase si Zurian všimol, že je sledovaný neznámou osobou a nadobudol pocit, že mu ide o život a odišiel zo Slovenska.

Nenávisť


O krátky čas  našiel Zurianov syn vo dverách zastrčený list. Podľa obsahu ho písal niekto z jeho bývalých kolegov v NAKA. Uvádza sa v ňom: "Nechcem sa už pozerať na to, čo sa u nás deje... Chcem, aby si vedel, že nie všetci v tíme sme stotožnení s tým, čo sa úmyselne vytvára aj okolo tvojej osoby. Dosť niektorí písali informácie o tebe, že si skorumpovaný a že robíš pre politikov, oligarchov a že z  peňazí, ktoré ti dávajú, platíš Santusovú, aby išla proti nám. Narovinu - Braňo Dunčko ťa nenávidí, stále vykrikuje, že ti neodpustí, ako si ho vtedy pred nami ponížil kvôli tým záznamom. Práve Braňo Dunčko písal o tebe veľa záznamov a smial sa, že on ťa pôjde zobrať do basy."

Branislav Dunčko pracuje ako operatívec protizločineckej jednotky na NAKA. Známy je hlavne v spojitosti s obsahom správy, ktorú komusi odoslal cez mobilnú aplikáciu. Dunčko v nej píše: "Beňa sa priznal, Gašparovič trepal, ko... tento ešte väčšie. Všetci pôjdu dovnútra, mám taký ciťák. Ešte pár mesiacov a rozvrátime štát."

List písal Zurianovi zrejme niekto z bývalých kolelgov v NAKA.
Zdroj: archív

Slová v liste zastrčenom za dvere o tom, ako nie všetci sú stotožnení s tým, čo sa úmyselne vytvára okolo Zuriana, môžu súvisieť s jeho nezákonným obvinením. Spomeňme si, ako  NAKA - teda bývalí kolegovia a podriadení vyrazili dvere Zurianovho bytu a na základe výpovede kajúcnika Beňu ho obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa a vyzradenia dôvernej skutočnosti. Obvinenie však generálna prokuratúra v júni tohto roka zrušila ako predčasné, nedôvodné a nezákonné.

V rusky hovoriacej krajine

Podarilo sa nám spojiť s Branislavom Zurianom a zistili sme, že od podania na generálnu prokuratúru, teda od leta, sa na Slovensko ešte nevrátil. Prečo?

"Odišiel som do zahraničia, pretože vnímam, že vojna v polícií sa neskončila. Bojím sa o život a o svojich blízkych."

Na otázku, kde sa celý čas zdržiava, nechcel Zurian odpovedať. Naveľa prezradil aspoň to, že útočisko našiel v rusky hovoriacej krajine. "Nechcem konkretizovať miesto, kde žijem," vysvetľoval. "To zaujíma najmä tých, ktorí po mne poľujú. Som pre nich nepohodlný svedok, chcú ma umlčať. Im nejde o pravdu a spravodlivosť, ale o pomstu, že som konal podľa zákona. Neviem, ako dlho budem mimo Slovenska. Zatiaľ som tu spokojný, aj keď mi je sveľmi smutno za deťmi a rodinou. Mám tu prácu, snažím sa nemyslieť  na to, ako sa rozpadá právny systém na Slovensku. Keď budem vidieť, že Slovensko je pre mňa bezpečnou krajinou, vrátim sa domov."