Tip na článok
Marián Kotleba si musí vymyslieť iný spôsob na svoju propagáciu.

Vykopli ich! Kotlebovským hliadkam vo vlakoch je koniec

Len nedávno sa v slovenských vlakoch zjavili takzvaní „zelení mužíci“. Teda neonacisti v propagandistických tričkách politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko, ktorí svojvoľne „kontrolovali“ vlaky a „hľadali“ nevhodných cestujúcich.

Galéria k článku (9 fotografií )

Nielenže šlo o činnosť napodobňujúcu nacistické jednotky SA dozerajúce kedysi v Tretej ríši na „poriadok", ale aj o nechutnú propagandu politického extrémizmu, ktorou neonacisti obťažovali cestujúcich. Zo strany zodpovedných politikov a polície nasledovali na zdesenie verejnosti iba výhovorky.

Čítajte viac:

Kotleba sa opäť predviedol: Na Úrad BBSK vyvesil ruskú vlajku, je to ťah na voličov?

V skutočnosti na našich železniciach nemajú čo hľadať žiadne samozvané „vlakové hliadky", ako svoje akcie eufemisticky nazývajú neonacisti. Už niekoľko týždňov to jasne vraví nový prepravný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Podľa neho je takáto činnosť zakázaná a vystúpiť z vlaku si budú musieť naopak - prichytení náckovia.

Foto: Internet

Zakázané

„Bez predchádzajúceho písomného povolenia ZSSK je vo vlakoch ZSSK zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s hromadnou osobnou dopravou a poskytovaním služieb spojených s prepravou verejnosti, a to ani s platným cestovným dokladom... Bez písomného súhlasu ZSSK je zakázané podnikať alebo vstupovať do vlakov ZSSK za týmto účelom, vykonávať predaj, propagáciu alebo uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky, respektíve realizovať na tento účel alebo v súvislosti s tým akékoľvek úkony."

Foto: Internet

Takto znie po novom prepravný poriadok na našich železniciach. Platný je od 1. júla, ale pre prázdninové obdobie si zmenu zatiaľ nikto nevšimol a ani sa nemedializovala. Železnice v ňom aktualizovali viacero článkov a tento sa týka práv a zodpovednosti cestujúcich, konkrétne ide o článok A. 4.

>>Kotleba to s petíciou myslí vážne: Vieme, kedy chce začať!

Na najbližšej stanici

Nový prepravný poriadok ďalej jasne dodáva: „V prípade porušenia tohto zákazu bude osoba alebo cestujúci vylúčený z prepravy v najbližšej stanici vlaku." Z toho vyplýva, že „zelení mužíčkovia“ s konečnou platnosťou nemajú čo hľadať vo verejnej železničnej preprave, propagovať svoju politickú stranu a tobôž v nich robiť vlastné vlakové hliadky.

Čítajte viac:

Bývalý vodca neonacistického gangu: Kotleba je rovnaký neonacista, ako som bol kedysi ja

A keďže ich činnosť je zakázaná, každý cestujúci môže nahlásiť náckov v našich vlakoch. Volať môžete na klasické číslo na políciu 158, ale ako sme si overili na Odbore komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, najlepšie je obrátiť sa priamo na vlakvedúceho: „Ten bude situáciu riešiť a zavolá železničnú políciu.“

Cestujúci sa obávať nemusia

Slovenské železnice informujú, že individuálni cestujúci sa nemusia obávať, že by ich vylúčili z prepravy len za to, že cestujú vlakom a majú na sebe tričko napríklad s logom firmy, časopisu, hudobnej skupiny, futbalového tímu či politickej strany. „Politické strany by však mali vedieť, že na propagáciu alebo rozdávanie letákov vo vlakoch ZSSK je potrebná štandardná dohoda so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a, samozrejme, dodržiavanie zákonov Slovenskej republiky.

>>VIDEO Kollára plné nadávok. Vyhráža sa spojenectvom s Kotlebom

Kotlebove hliadky by si tak mali dávať pozor na to, či budú pri svojich aktivitách vo vlakoch rozdávať letáky, prípadne si svoje zásahy točiť na vdieo.

Vyjadrenie Kotlebovho zástupcu

"Zmenu prepravného poriadku ZSSK vnímame ako jednoznačný krok proti našim vlakovým hliadkam," komentoval situáciu zástupca Kotlebu ĽSNS Milan Uhrík.

VIDEO Plus 7 Dní