Tip na článok
Zasadnutie parlamentu k vyjadreniu dôvery novo zostavenej vláde pod vedením Petra Pellegriniho. Na snímke je bývalý premiér Robert Fico.

Vykopnutá z parlamentu: Prečo prišla o lukratívny flek nevesta podnikateľa Juraja Širokého?

Stranícka jednotka a dvojka Smeru SD - Robertovia Fico a Kaliňák sa z najvyšších štátnických postov presunuli na poslanecké stoličky. Počet poslancov vybratých z ľudu však musí zostať zachovaný. Koho teda Robo a Robo vystrnadili z parlamentu?

Galéria k článku (7 fotografií )
Vytratil sa: Juraja Širokého sme dlhé mesiace nevideli na verejnosti.
Fico nemá v pláne uspokojiť sa s kreslom obyčajného poslanca
Koaličná rada v Parlamente Slovenskej Republiky.

Prenechané miesta

Volebná matematika nepustí – Smeru- SD dopriali voliči v parlamentných voľbách 49 poslaneckých kresiel. A presne do nich sa Fico s Kaliňákom vrátili a dvaja kolegovia- poslanci, museli chtiac – nechtiac svoje stoličky uvoľniť. Čierny Peter ostal v rukách Dariny Gabániovej a Milana Mojša.

Darina Gabániová, vpravo, má na konte viac zahraničných ciest ako predložených zákonov.
Darina Gabániová, vpravo, má na konte viac zahraničných ciest ako predložených zákonov.
Tony Štefunko

Večná náhradníčka

Mená, ktoré bežnému pozorovateľovi slovenskej politickej scény veľa nepovedia. Gabániová, ktorá sa viac ako poslankyňa za Smer osvedčila ako zubárka, je už v dôchodkovom veku. Do parlamentu sa po dvojročnej pauze vrátila ako náhradníčka za Ľubomíra Jahnátka. Teraz musela svoje miesto uvoľniť opäť, tento krát bývalému ministrovi vnútra, Robertovi Kaliňákovi. „To je politika, nevnímam to vôbec negatívne a či mám ešte vrátiť sa do politiky? Človek nikdy nevie, toto odvetvie je ako Fortuna, nikdy neviete, kedy motyka vystrelí. Teraz však vyučujem budúcich zubárov, a to mi stačí,“ zafilozofovala si pre Plus 7 dní. Gabániová viac ako navrhovateľka zmien v zákonoch vstúpila do povedomia svojim dobrým priateľským vzťahom s manželkou Juraja Širokého – otca zakladateľa Smeru a dobrého kamaráta Roberta Fica. Manželka jeho syna, Jana Široká, pôsobila ako asistentka poslankyne Gabániovej. Prirodzene sa teda natískala otázka, či si príbuzná slovenského oligarchu vyskytujúca sa blízko smerákov udržala svoju funkciu.

Jana Široká musela odísť z postu asistentky
Jana Široká musela odísť z postu asistentky
Archív

„Janka odišla so mnou, páni Kaliňák a Fico si do parlamentu určite vezmú svojich asistentov,“ prezradila Gabániová. Široká však, podľa jej slov, nezostala bez práce. „Pôsobí v mimovládnej organizácii, starajú sa o ľudí v rozvojových krajinách,“ dodala.

VIDEO Plus 7 Dní