Tip na článok
Zmena: Košická celebrita spoznáva odvrátenú stránku života.

Vykúpi rezešovský klan svoju členku za dvadsať miliónov forintov?

Nepoznáme, nevieme, nebývajú tu. Takéto odpovede dostávajú všetci, ktorí sa v maďarskej dedine Karácsond opýtajú na čokoľvek, čo má súvislosť s obeťami nehody šialenej jazdy milionárskej oceliarskej dedičky Evy Varholíkovej-Rezešovej.

Od nehody uplynuli už tri týždne, pozostalí po obetiach sa uzavreli do mlčania a dedina mlčí spolu s nimi. Nekomentujú ani odškodné, ktoré rezešovský klan ponúkol rodinám pozostalých.

Čakanie na pohreb

„Nehnevajte sa, ja nič neviem. Nikoho z tých rodín nepoznám, ich príbuzní tu nebývajú. Odsťahovali sa,“ klopí oči k zemi žena v strednom veku, ktorá kráča s nákupom. Jej spoločníčka, ktorá ve dľa nej tlačí kočík s bábätkom, tiež odvracia zrak. Ani jedna z nich nie je dobrá herečka, na prvý pohľad je zrejmé, že nehovoria pravdu. Na ďalšie otázky už neodpovedajú, ale rýchlym krokom odchádzajú preč.

Rovnaký scenár sa opakuje aj v ďalších prípadoch. Padajú aj ostré slová o tom, aby im všetci dali pokoj. Nikto z dedinčanov nechce nahlas povedať, čo si myslí o nehode, ale ani o posledných rečiach právnikov. Tí totiž začínajú situáciu obracať a naznačujú, že vinníkom tragickej nehody mohol byť aj nebohý šofér Fiata Punto, do ktorého svojím silným bavorákom šialenou rýchlosťou vrazila košická celebritná milionárka s pol druha promile alkoholu a so stopami po opiátoch v krvi.

Dedina sa pripravuje na pohreb, nikto však ani štyri týždne po nehode netuší, kedy sa tak stane. Trvá to tak dlho vraj preto, že kriminalistom a znalcom sa stále nepodarilo identifi kovať DNA na uhoľ spálených tiel obetí. Pred obecným úradom v Karácsonde sú na stolíku vystavené štyri smútočné parte, kytica kvetov a na zemi kahance so sviečkami. Na budove obecného úradu veje čierna zástava. Pristavuje sa pri nás mladý muž, ktorý sa vzápätí predstaví ako starosta Csaba Földi.

"Musíte to chápať, je to pre rodinu veľký šok. Uzavreli sa pred svetom a nekomunikujú. Po Medveczkých zostala dcéra, syn a päť vnúčat, Vargovci mali dvoch chlapcov a dve vnúčatá. Rád by som vám povedal viac, ale ani my nič nevieme. Termín pohrebu ešte stále nie je jasný, nemáme ani informácie o priebehu vyšetrovania.

Rodina si najala právnika a oznámila, že bude komunikovať iba jeho prostredníctvom. My však nevieme ani meno toho právnika. Sám si myslím, že to nie je veľmi šťastný postup. Možno by naozaj bolo lepšie, keby rodina aktívne vystúpila v médiách a nemlčala o výsledkoch vyšetrovania. Nakoniec je ešte možné, že médiá urobia z Varholíkovej chuderku, ktorú bude verejnosť ľutovať. Ja však nie som z rodiny, nemôžem do toho hovoriť,“ hovorí mladý starosta.

Parte: Pred obecným úradom horia sviečky pripomínajúce pamiatku štyroch obetí nehody. Foto: Juraj Roščák

Fax s miliónovou ponukou

Na karácsondský obecný úrad pritom už pred časom prišiel fax od advokáta Evy Varholíkovej-Rezešovej s ponukou na odškodnenie rodín obetí v sume dvadsať miliónov forintov, čo je zhruba 70-tisíc eur, teda ani nie cena silného auta, ktoré narazilo do Fiata a premenilo ho na horiacu fakľu.

Rezešovská rodina by vraj chcela uhradiť náklady na pohreb a bola by ochotná rokovať aj o prípadnom ďalšom odškodnení obetí. Informáciu o tomto liste priniesol internetový portál velvet. hu, ktorého redaktor tvrdí, že mal možnosť do dokumentu nahliadnuť.

Aj samotný Varholíkovej advokát Tóth M. Gábor pre tento maďarský portál vyhlásil, že náklady na pohreb uhradia bez ohľadu na výsledky vyšetrovania nehody a chcú aj rokovať o odškodnení pozostalých.

Právnik zámerne odmieta hovoriť o kompenzácii škôd, pretože tento pojem v maďarskom právnom systéme v sebe zahŕňa aj priznanie zavinenia. Za snahou zaplatiť pohreb však môže byť len chladný kalkul - sudcovia totiž práve na to, ako sa vinník zachoval k pozostalým, prihliadajú pri rozhodovaní o výške trestu.

Karácsondčania sú rezešovskou ponukou znechutení. Niektorí si myslia, že zbohatlícka família by radšej mala založiť a financovať nadáciu na pomoc obetiam podobných havárií. Starosta Földi sa stal adresátom listu s finančnou ponukou preto, aby fungoval ako sprostredkovateľ medzi Varholíkovej rodinou a rodinami pozostalých.

On sám však do prípadu veľmi vstupovať nechce - oficiálne dal Varholíkovej advokátovi odpoveď, že nemôže figurovať ako sprostredkovateľ, pretože na tento prípad si rodina poškodených najala advokáta.

Cintorín v Karácsonde: Tu pochovajú obete nehody. Termín pohrebu však ani mesiac po nehode nebol známy. Foto: Juraj Roščák

Chuderka?

Žena, ktorej silné a rýchle auto znieslo zo sveta de facto štyroch ľudí, si paradoxne doposiaľ vyslúžila skôr súcit než pobúrenie médií. Na titulkách sa rieši jej vychudnutosť, zlý psychický stav, zrútenie pri návšteve rodiny, ba aj možnosť, že by si možno v dôsledku depresií mohla siahnuť na život.

Len na porovnanie - keď bývalý moderátor Rasťo Žitný spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej prišiel o život päťročný chlapec, médiá mu to veľmi rýchlo zrátali. Pod Žitného nehodu sa podpísala neprimeraná rýchlosť, mladá milionárka na rozdiel od neho mala v krvi alkohol aj zvyšky opiátov, výsledkom jej jazdy smrti sú štyria mŕtvi...

Právnické kľučky

Pár dní po nehode začali experti špekulovať, že podiel viny mohol niesť aj vodič Fiata Punto, do ktorého Varholíková údajne narazila rýchlosťou takmer dvesto kilometrov za hodinu. Najvyššia povolená rýchlosť na maďarských diaľniciach je pritom 130 kilometrov za hodinu. Podľa prvotných vyjadrení mal byť príčinou nehody mikrospánok vodičky, neskôr túto skutočnosť znalci pre médiá vylúčili. Varholíková na mieste nehody nevypovedala.

Tento fakt, rovnako aj nález fľaše s vodkou v prevrátenom BMW, by mohol Varholíkovej obhajcov inšpirovať prípadom košického policajta Jaroslava Dzurika. Ten pri jazde po diaľnici narazil do vedľajšieho auta a nezastavil. Chvíľu po nehode mu namerali takmer tri promile.

Expolicajt absolvoval protialkoholické liečenie, neskôr sa začal súdiť s médiami, ktoré napísali, že Dzurik spôsobil nehodu pod vplvom alkoholu. A slovenské súdy uznali Dzurikovu argumentáciu - pred nehodou vraj nepil, alkohol požil až po nehode, pretože bol v šoku….

Chýba kľúčový svedok

Košická dedička oceliarskych miliónov Eva Varholíková-Rezešová narazila 21. augusta do Fiata Punto s dvoma manželskými pármi na 44. kilometri diaľnice M3 vedúcej z Miškovca do Budapešti. Po náraze začal Fiat horieť. Z plameňov sa podarilo ujsť iba Éve Vargovej. Jej manžel László, sestra Erzsébeth a švagor György zhoreli v zdemolovanom vraku.

Éva mala po prevoze do nemocnice popáleniny na deväťdesiatich percentách tela, čo sa rovnalo istému rozsudku smrti. Dva dni po nehode podľahla zraneniam aj ona. Sestry Éva a Erzsébeth sa v osudný deň vybrali spolu so svojimi manželmi na oberačku k príbuzným. V aute s nimi mala byť aj osemročná vnučka Noemi, ktorá si výlet so starými rodičmi na poslednú chvíľu rozmyslela.

Milionárku Varholíkovú po nehode zadržala maďarská polícia a súd rozhodol o jej umiestnení do väzby. Prípad budú zrejme vyšetrovať a dozorovať maďarské orgány, rovnako o vine vodičky by mal rozhodovať maďarský súd. Varholíková podľa oficiálnych informácií zatiaľ k okolnostiam nehody nevypovedala. Viac svetla do prípadu by mohol vniesť aj šofér kamióna, ktorý išiel v pravom pruhu a k zrážke oboch áut došlo v momente, keď ho obiehali.

Podľa informácie z Peštianskeho krajského policajného riaditeľstva sa vodič kamióna dodnes neprihlásil. Policajti však stále čakajú, že sa ozve a bude vypovedať. Varholíková si prípadný trest môže odpykať aj na Slovensku, ak s tým budú súhlasiť maďarské orgány. Potom by už o prípadnom podmienečnom prepustení po odpykaní polovice trestu rozhodovali slovenské súdy.

Možnosťami výkonu trestu v domovskom štáte sa aktuálne zaoberá aj európska legislatíva. Pripravovaný zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí umožní delikventovi odsedieť si trest v štáte, ktorého je občanom.

„Napríklad Rakúska republika vydala európsky zatýkací rozkaz na slovenského občana na účel vykonania uloženého trestu odňatia slobody. Náš občan si chce vykonať trest odňatia slobody na území Slovenska a nechce byť vydaný na výkon trestu odňatia slobody do Rakúska. Novela počíta s uľahčením tejto situácie.

Osoba zostane na území Slovenska a bude si tu vykonávať trest uložený rakúskymi súdmi po splnení všetkých potrebných podmienok,“ informoval nás Rastislav Mihalovič z ministerstva spravodlivosti.

Život vo väzbe

Zoznam povolených vecí vo väzbe je strohý. Väzenkyňa smie mať hygienické potreby, ako je hrebeň, mydlo, zrkadlo, telový púder, krém, šampón, kefku a pastu, dezodorant, pomôcky na manikúru, holiace potreby, toaletný papier, vložky a tampóny. Môže mať aj prací prostriedok, súpravu na šitie, sušič na vlasy či natáčky. Smie si priniesť vlastné šatstvo, spodnú bielizeň aj topánky.

Jedlo si môže nakúpiť vo väzenskom bufete alebo jej ho v neotvorených baleniach pošlú príbuzní v balíku. Zásielka môže obsahovať kávu, čaj, sladidlá, kompóty, malinovky, mliečne výrobky, ale aj otvárač na konzervy a fľaše, ponorný varič a pohár. V balíku môžu byť aj cigarety a zapaľovač. Povolené sú potreby na korešpondenciu, fotografie, knihy, denná tlač aj časopisy, prípadne lieky predpísané lekárom, vitamíny a výživové doplnky.

Pravidlá pobytu vo väzbe stanovuje zákon. Osoba vo vyšetrovacej väzbe sa musí podieľať na udržiavaní svojej cely v čistote, musí sa podrobiť nariadeným lekárskym vyšetreniam a uhrádzať náklady na svoj pobyt či uhradiť spôsobenú škodu. Nesmie sa bez dozoru pohybovať po väznici. Môže mať oblečené vlastné šaty, z peňazí zložených na účte si môže v limitovanom rozsahu nakúpiť veci, ktoré potrebuje.

Uväznená má nárok na jeden balík mesačne, rovnako často smie prijať návštevu, pričom advokáta sa toto obmedzenie netýka. Môže využívať aj kultúrne a športové možnosti, ktoré väzenie má k dispozícii. Na vlastnú žiadosť smie aj pracovať a dostať za to výplatu. Vo výnimočnom prípade smie uväznený v sprievode ochranky navštíviť vážne chorého príbuzného, prípadne ísť na pohreb.

Dedička impéria je v cele spolu s ďalšou ženou, ktorej partner prehovoril pre maďarský denník Blikk. Majú vraj k dispozícii jednoduchý nábytok, sprchovať sa môžu dvakrát týždenne, každý deň môže absolvovať hodinovú vychádzku na vzduchu. Mesačný limit na nákup v bufete predstavuje suma 35 eur.

VIDEO Plus 7 Dní