Zlyhali obe nemocnice, ktoré mali malého Jakubka Puváka liečiť. Dolnooravskej nemocnici Ladislava Nádaši Jégého udelil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokutu 9000 eur, martinskej nemocnici 4000 eur.

Chyba na chybe

Vlani pred Vianocami vyšetrovanie úradu konštatovalo závažné problémy v tom, aký postup zvolili zdravotníci oboch nemocníc v poskytnutí starostlivosti o ani nie dvojročného chlapčeka. Zaujímavé je tiež, že prvé vyšetrovanie nenašlo žiadne problémy. Na žiadosť Jakubkových rodičov však postupy nemocníc preverili opäť a tu už našli odborníci chyby v diagnostike aj v liečbe.

„Stav pacienta nebol vyhodnotený správne, diagnóza nebola stanovená včas, v dôsledku čoho nebol zvolený správny liečebný postup a pacient nebol včas konzultovaný a preložený na vyššie špecializované pracovisko detskej chirurgie,“ konštatovalo šesť odborníkov úradu pre dohľad na margo hospitalizácie Jakubka Puváka.

Našli aj „nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie, ako napríklad absencia písomných údajov o vitálnych parametroch, dodatočné dopisovanie údajov“, ktoré zistili počas prevozu posádkou rýchlej lekárskej pomoci z nemocnice v Dolnom Kubíne do Martina.

Zmiešané pocity

Rodičia Jakubka Puváka, matka Dagmar a otec Jakub hovoria, že z pokút pre nemocnice, ktoré opateru o malého pacienta domrvili, majú zmiešané pocity. "Na jednej strane sme radi že kompetentné úrady hovoria pravdu, tiež si myslíme, že tie pokuty by mali vyplatiť obetiam a nie štát štátu. Čo to je pre nemocnice také sumy! Ich výšky by mal ÚDZS prehodnotiť. No na druhej strane sme nahnevaní, pretože do dnešného dňa nebol nik za Jakubkovu smrť obvinený, všetko trvá dlho," hovoria.

Dagmar sa cíti byť zranená aj postojom nemocníc, ktoré akékoľvek pochybenie odmietajú. Spomína tiež na správanie doktoriek a sestier, ktoré ju odbíjali a ich správanie tiež nepatrilo k štandardu, ktorý by človek, ktorý príde po pomoc, očakával. "Mne ako mamke personál ublížil ešte aj po smrti Jakubka trestnými oznámeniami," spomína pani Dagmar. Rodina Jakubka Puváka, ktorý zomrel v roku 2017 v nemocnici v Martine po prevoze z dolnokubínskej nemocnice, očakáva, že prípad bude mať aj tresnoprávnu dohru.

Na nemocnice aj na konkrétnych zdravotníkov podali trestné oznámenia. "Každý si musí za svoje činy niesť zodpovednosť a bohužiaľ niekedy to končí aj basou... A nie ako nám doktorka povedala ´to sa stáva´. Takéto sa nemá čo stať," hovoria rodičia chlapčeka.