Tip na článok
Výpalné štátu: Zdržovanie povolení na zeminu zdržuje výstavbu obchvatu D4-R7.

Výpalníci štátu: Posudzovanie vplyvov na životné prostredie premenili štátni úradníci na bezbrehé obohacovanie

Matúš Német

Výpalníctvo v nás evokuje časy dávno minulé a najmä hrubú silu pri jeho uplatňovaní.

Galéria k článku (4 fotografie )
Zem nad zlato: Výstavba diaľnice potrebuje zeminu ako soľ, čoho si boli úradníci vedomí.
Zem nad zlato: Výstavba diaľnice potrebuje zeminu ako soľ, čoho si boli úradníci vedomí.
Výpalné štátu: Zdržovanie povolení na zeminu zdržuje výstavbu obchvatu D4-R7.

Sofistikovanú podobu výpalného nedávno odhalila Národná kriminálna agentúra (NAKA) na Okresnom úrade v Bratislave, kde sa zamestnanci obohacovali na vydávaní posudkov a brzdení štátnej zákazky.

Zneužitá smernica

Zdá sa to neuveriteľné, ale aj uplatňovanie smernice Európskej únie ohľadne vplyvov na životné prostredie môže byť lukratívnou možnosťou na obohacovanie. To, o čom sa medzi zainteresovanými dlho šepkalo, sa prevalilo naplno minulý týždeň, keď Národná kriminálna agentúra zasahovala v skorých ranných hodinách na bratislavskom okresnom úrade, konkrétne na odbore životného prostredia. Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA obvinil šesť ľudí a jednu právnickú osobu z korupcie. Ak im dokážu vinu, hrozí im 10- až 20-ročný pobyt za mrežami. Polícia zadržala aj vedúcu odboru Miroslavu G.

Zem nad zlato: Výstavba diaľnice potrebuje zeminu ako soľ, čoho si boli úradníci vedomí.
Zem nad zlato: Výstavba diaľnice potrebuje zeminu ako soľ, čoho si boli úradníci vedomí.
Archív

Obohacovanie úradníkov, ako sme sa dozvedeli od ľudí, ktorí prišli do styku s okresným úradom, v praxi prebiehalo veľmi premyslene. Ak sa niekto rozhodne začať budovať stavbu, musí počítať s tým, že bude mať čo-to do činenia so zákonom o posudzovaní vplyvu na životné prostredie. Ten hovorí o tom, že každý väčší zámer, ktorý prekročí určité zákonom stanovené parametre, musí mať posudok, ako vplýva na životné prostredie. Môže ísť napríklad o bytový dom alebo kancelárske priestory. Tento zákon vyplýva zo smernice Európskej únie s názvom EIA, teda Environmental Impact Assessment. Každá budova pritom sleduje iný parameter, niekde sa sleduje počet parkovacích miest, inde vyprodukované emisie. Veľkosť tohto zámeru je určujúca na to, aký úrad sa bude posudkom zaoberať. Ak ide o veľké projekty, posudkami sa zaoberá ministerstvo životného prostredia. V prípade stredne veľkých zámerov je to spomínaný Okresný úrad Bratislava a jeho odbor starostlivosti o životné prostredie. Ak má napríklad budova, ktorá sa stavia, nad päťsto parkovacích miest, posudkom sa zaoberá ministerstvo, ak je ich do päťsto, stavbu posudzuje okresný úrad.

Zlatá baňa

Posudzovanie fungovalo podľa zainteresovaných osôb pomerne dobre, až kým si niektorí úradníci okresného úradu neuvedomili „finančný potenciál“, ktorý by im z jednotlivých posudkov mohol plynúť do vreciek. Každý investičný zámer musí mať toto rozhodnutie a keďže hlavné mesto zažíva posledné roky stavebný boom, vytvorili si ziskuchtiví štátni zamestnanci zaujímavú schému.

Boom: Štátni úradníci zarábali na smernici Európskej únie.
Boom: Štátni úradníci zarábali na smernici Európskej únie.
Archív

„Oni vás môžu veľmi dlho zdržovať, môžu vás zneistiť, že to posunú na ministerstvo ako veľký investičný zámer a tam to trvá rok aj rok a pol, kým to prejde,“uviedol nám zainteresovaný zdroj, ktorý si neželá byť menovaný. Ak sa stavebníkovi nechce čakať, pretože každé zdržovanie stojí veľké peniaze a bez vydaného posudku nedostane územné rozhodnutie, rozhodne sa pre služby, ktoré mu „znenazdajky“ ponúknu nastrčení právnici. Tí pod zámienkou, že veci vedia vybaviť, si stanovia taxu. Podľa našich informácií ide o 10 až 20 eur za štvorcový meter. Mesačne pritom ide o stovky posudkov, ktoré okresný úrad rieši. Podľa informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ bol neoficiálny cenník vcelku flexibilný. Za vyjadrenie k stavbe pýtali od tisíc do 3-tisíc eur, za zriadenie zberného dvora od 10- do 50-tisíc eur, za súhlas na zhodnocovanie odpadov mobilným zariadením 30-tisíc eur, za vybavenie štúdie EIA išlo rovnako 30-tisíc, za veľkú kolaudáciu až stotisíc. V danom štádiu je škoda vyčíslená zhruba na 300-tisíc eur, môže sa však vyšplhať až k 1,5 milióna eur.

Drahá zem

Tu sa ziskuchtivosť úradníkov zďaleka nekončí. Ďalším závažným momentom, na ktorom si podľa všetkého obžalovaní postavili svoj nekalý biznis, je zákon o odpadoch. Takisto súvisí so stavebným rozmachom v Bratislave. Ak sa na stavbe vykope zemina, stáva sa odpadom, ktorý treba vyviezť. Vývoz na skládku stojí nehorázne peniaze a v prípade iného použitia je nutné povolenie z okresného úradu, z odboru životného prostredia.

Zaujímavá situácia však vznikla pri výstavbe cestného projektu D4-R7, čo predstavuje diaľničný obchvat a rýchlostnú cestu, ktorý by mal vyriešiť problém s tranzitnou aj osobnou dopravou v hlavnom meste Bratislava. Napriek tomu, že sa neustále hovorí o jeho meškaní, za touto skutočnosťou môže byť rovnako okresný úrad. Štátnu zákazku totiž realizuje súkromná firma, ktorá na výstavbu potrebuje veľké množstvá zeminy. Pre staviteľov v Bratislave, ako sme sa dozvedeli, ide o výhodnú výmenu, pretože investor stavby nemusí vyvážať zeminu na skládku, čo by ho vyšlo drahšie. Konzorcium D4-R7 však potrebuje na spracovanie zeminy povolenie okresného úradu. „D4-R7 si podávala žiadosť niekedy v marci na to, aby im vydali povolenie na nakladanie so zeminou, doteraz ho nemá,“ povedal nám jeden z bratislavských staviteľov, ktorý sa takto chcel zbaviť prebytočnej zeme. Aj jeho približne pred mesiacom navštívil „neznámy“ inžiniering, ktorý sa ponúkol, že celú záležitosť na okresnom úrade pomôže vybaviť s tým, že stanovil aj svoju cenu za kubík. „My sme na túto hru nepristali a tri dni nato sme mali na stavbe kontrolu z okresného úradu,“ netajil rozčarovanie staviteľ, ktorý sa nazdáva, že za celou kontrolou je práve neochota zaplatiť za sprostredkovanie vybavenia.

O stanovisko k celej situácii sme požiadali ministerstvo vnútra, pod ktoré okresný úrad patrí. „Chod odboru životného prostredia musí byť naďalej zabezpečený. Ministerstvo vnútra prostredníctvom okresného úradu však týmto odborom zabezpečuje len logistiku súvisiacu s ich chodom,“ odpovedal nám tlačový odbor ministerstva vnútra, či po prevalení spomínanej kauzy nebude posudky odboru zabezpečovať iný subjekt. Zároveň nás upozornil, že odborne a metodicky patrí odbor pod gesciu ministerstva životného prostredia. „Zamestnávanie ľudí na okresných úradoch patrí do kompetencie Ministerstva vnútra SR. Nie sú teda zamestnancami ministerstva životného prostredia,“ odkázal nám na revanš hovorca envirorezortu Michal Lukáč. Podľa Lukáča je úlohou ministerstva v prípade okresných úradov poskytovať súčinnosť a konzultácie v súvislosti s ich odbornou činnosťou. „Ministerstvo životného prostredia nemá dôvod komentovať úkony súvisiace s trestným konaním,“dodal hovorca na margo policajnej razie.

VIDEO Plus 7 Dní