Kým sa budú môcť pustiť naplno do práce, majú dni „plateného voľna“. Čo počas nich noví poslanci vlastne robia?

Anna Andrejuvová z OľaNO vraví, že vypracúva akýsi manuál pre svojich kolegov, ktorí nemajú o fungovaní Národnej rady ani potuchy. „Zaoberám sa prípravou nejakých základných podkladov pre našich kolegov, keďže ja som bola predtým asistentkou pána Matoviča a Lipšica, procesy v parlamente poznám,“ vysvetľuje právnička zvolená z 15. miesta kandidátky.

„Chceme im pomôcť, aby sa vedeli zorientovať v systéme, ako to tu funguje od kancelárií až po technické veci v parlamentných výboroch a legislatívnych procesoch,“dodala. „Starí“ poslanci, ktorí mandát už neobhájili a odchádzajú, odovzdali poslanecké kancelárie do 6. marca. Kedy si „noví“ zástupcovia ľudu v budove na Námestí Alexandra Dubčeka a v Hrade po nich prevezmú pridelené priestory minulý týždeň nevedeli. „Takúto informáciu ešte nemáme“povedali zhodne viacerí. „Vôbec nič neviem,“povedal poslanec Za ľudí Juraj Šeliga.

Viacfunční robia, Šofranko maródi

Šeliga hovorí, že hoci parlament zatiaľ nefunguje, práce má vyše hlavy. Spolu s Veronikou Remišovou a exhovorcom Andreja Kisku Romanom Krpelanom je totiž v tíme Za ľudí, ktorý vyjednával posty v budúcej vláde a stále rokuje o bodoch programového vyhlásenia. Taká Mária Šofranko, ktorá bola jednotkou OľaNO má tiež jasno v tom, ako prečkať obdobie, kým jej začnú povinností. Podľa Igora Matoviča naďalej podstupuje liečbu a oddychuje na lôžku.

Smerák Ľubomír Petrák, ktorý bol v končiacom volebnom období šéfom školského výboru si pri otázke, čomu sa venuje, kým nový parlament nefunguje, spomína svoje starostovské povinnosti: „Ja? Robím všetky veci, ktoré je potrebné robiť. Som súčasne starostom obce Hurbanova Ves, tak sa venujem korona vírusu, opatreniam, dezinfekcii priestorov. Jednoducho všetkým veciam, ktoré je nevyhnuté robiť, aby táto krajina normálne fungovala.“

A ako poslanec? „Normálne veci, vybavoval som si papiere, mali sme zasadnutie poslaneckého klubu. Riešim veci, ktoré prichádzajú,“ opisuje objem dôležitých povinností, za ktoré mu na účte cinkne za marec 5-tisíc eur v hrubom. Janka Cigániková z SaS tvrdí, že kým má voľno, pracuje na programovom vyhlásení pre jej straníckeho šéfa pre oblasť zdravotníctva. Primátorské či starostovské úlohy majú viaceré novozvolené mená: Miroslav Kollár (Za ľudí) v Hlohovci a jeho stranícky kolega Marek Hattas v Nitre, Monika Kavecká (OĽaNO) v Kunerade, Ján Podmanický v Starej Bystrici či Ján Senko v Očovej (obaja Smer) a s výpočtom multifunčných by sme mohli pokračovať.

Na ďalšej strane sa dočítate, koľko budú tento rok zarábať poslanci NRSR.