Tip na článok
Súdna sieň: Jozef Drag a ďalší spoluobžalovaní v kauze bytovej mafie.

Výpoveď policajného agenta Draga bola mesiace záhadne stratená

Výpoveď policajného agenta Jozefa Draga, obžalovaného v kauze bytovej mafie, sa po pol druha roku hľadania záhadne našla.

Galéria k článku (3 fotografie )
Robert Kaliňák: Slová Jozefa Draga vraj nemôže brať vážne.
Prokurátorka Eva Mišíková: Na prepis Dragovej výpovede čakala devätnásť mesiacov.
Jozef Drag

Policajný agent Jozef Drag, infiltrovaný do podsvetia, prehovoril vo svojej výpovedi z roku 2011 o zarážajúcich praktikách v polícii. Tvrdil, že peniaze získané z trestnej činnosti odovzdával priamo vysokopostaveným policajtom, ktorí sú aj dnes v dôležitých bezpečnostných funkciách.

Jeho výpoveď však mala pred pol druha rokom záhadne zmiznúť. Keď sme o nej minulý týždeň podrobne napísali, zrazu sa našla. Minister vnútra Robert Kaliňák však Dragove slová neberie vážne, ale zároveň nedokáže sľúbiť, že zbaví mlčanlivosti niekdajšieho podriadeného Draga, o čo on žiada.

Svedok i obžalovaný

Jozef Drag figuruje v dvoch závažných kauzách - v prípade pozemkovej mafie je korunným svedkom, kým v kauze bytovej mafie je obžalovaným. Tento šesťkrát súdne trestaný muž spolupracoval od roku 2005 s odborom zvláštnych operatívnych činností (OZOČ). V roku 2008 sa stal dokonca policajtom a personálny rozkaz mu podpísal vtedajší i dnešný minister vnútra Robert Kaliňák. Drag sa mal ako zamestnanec OZOČ-u infiltrovať do podsvetia a prinášať informácie o trestnej činnosti.

„Mojím hlavným nadriadeným, keď som bol spolupracujúcou osobou, bol pplk. JUDr. Jozef Líner a plk. JUDr. Ľubomír Minich. Týmto dvom som odovzdával či už získaný materiál, alebo informácie získané o trestnej činnosti,“ vysvetlil Drag. A práve Minichovi, ktorý je v súčasnosti Kaliňákovým poradcom, mal Drag podľa svojej výpovede odovzdať v roku 2008 takmer dva milióny korún z trestnej činnosti.

„Peniaze som sústreďoval v bytoch, ktoré slúžili aj ako kancelárie, kde sa viedla presná evidencia. Tú som viedol prevažne ja, lebo som mal o nej najväčší prehľad. V roku 2008, keď sa menili peniaze na eurá, bolo trestnou činnosťou zozbieraných 1 970 000 korún, ktoré som osobne odovzdal riaditeľovi OZOČ-u (Ľ. Minichovi pozn. red.),“ vykreslil Drag.

Robert Kaliňák: Slová Jozefa Draga vraj nemôže brať vážne. Foto: TASR

Kde je výpoveď?

Svojrázny agent o zvláštnych praktikách prvýkrát prehovoril na Okresnom súde Bratislava I. v októbri 2011. Bolo to v prípade bytovej mafie, kde Drag figuruje ako obžalovaný. Sudca však podľa medializovaných informácií Dragovu výpoveď nezaznamenával, Drag ju mal napísanú na papieri a odovzdal ju s tým, že ju zapisovateľka neskôr prepíše.

V januári minulého roku sa objavili správy, že z počítača súdu zmizla, advokátom a prokuratúre ju súd nedoručil. Dlhé mesiace nebolo po výpovedi ani chýru, ani slychu. Možno zhoda okolností a možno mediálny tlak sú za tým, že Dragovu výpoveď 13. mája 2013, teda dva dni pred pojednávaním na okresnom súde v Bratislave, zrazu doručili prokurátorke Eve Mišíkovej.

„Áno, je to výpoveď z októbra 2011, asi ju doteraz prepisovali,“ povedala nám s dodatkom, že si ju teraz musí podrobne naštudovať. Prepisovanie Dragovej výpovede teda profesionálnej zapisovateľke trvalo celých devätnásť mesiacov.

Neisté

Pojednávanie naplánované na minulý týždeň však museli opäť odročiť. Bývalý policajný agent totiž nemohol vypovedať. „Žiadame ministra o zbavenie mlčanlivosti, pretože nie je možné beztrestne vypovedať v tejto veci,“ odznelo pred súdom.

Minister v tomto prípade nič nesľubuje. „Ak je možné, aby sme niektoré veci oslobodili od mlčanlivosti, radi to urobíme, robím to pravidelne každý týždeň. Minimálne desať-pätnásť ľudí oslobodzujem a rovnako tak musím niekedy zamietnuť oslobodenie od mlčanlivosti v prípade, že sú ohrozené životy a majetok niektorých osôb. To však nerozhodujem ja, pripravujú to jednotlivé úseky, ktoré s tými vecami robili,“ reagoval Kaliňák na Dragovu požiadavku o zbavenie mlčanlivosti.

Minister a jeho poradca Ľubomír Minich sa v tejto veci zrejme tiež postavia pred súd. Obhajoba totiž navrhla ich vypočutie. Drag sľubuje, že v prípade zbavenia mlčanlivosti zopakuje slová z októbra 2011. Pojednávanie, kde by sa tak mohlo stať, je naplánované na 19. júna.

„Nič vám nemôžem povedať. Keď ma zbavia mlčanlivosti, tak si to všetko vypočujete na súde,“ povedal nám Drag, ktorý je presvedčený, že do dnešného dňa je policajtom. „Nemám vedomosť o tom, že by som bol prepustený z Policajného zboru. Ukončenie služobného pomeru je úkon dvoch strán, preto uvádzam, že mám za to, že stále som príslušníkom Policajného zboru,“ poznamenal vo svojej výpovedi spred roka.

Minicha neodvolá

Dragove slová o tom, že peniaze z trestnej činnosti odovzdal policajtom Minichovi a Línerovi, už prešetruje inšpekcia ministerstva vnútra. K priebehu vyšetrovania sa nevyjadrujú. Kaliňák však svojmu poradcovi dôveruje. „Nevidím dôvod na jeho odstúpenie. Pán Drag je predovšetkým stíhaný v bytovej mafii, kde olúpil mnoho ľudí o ich majetky. Myslím si, že vyjadrenia takéhoto človeka, ktorý sa bráni spravodlivému trestu, majú veľmi nízku výpovednú hodnotu.“

Podobne Kaliňák reagoval aj na slová o údajnom podplácaní bývalého šéfa protikorupčného úradu a súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý mal podľa Draga zobrať úplatok vo výške tristotisíc korún, teda takmer desaťtisíc eur. „Slová človeka, ktorý je trestne stíhaný z mafie, nemôžem brať ani trošku vážne,“ dodal Kaliňák.

Gašpar je pritom jediný, kto z celej plejády policajtov spomenutých v Dragovej výpovedi podal na neho trestné oznámenie pre ohováranie. Ani po vyše roku sa však nevie domôcť spravodlivosti. To, či Drag Gašpara ohováral, sa môže osvetliť až potom, keď Kaliňák povolí Dragovo vypočúvanie. „Zákon je zákon, my musíme dodržovať zákony, tie musia mať prednosť pred všetkými pocitmi,“ vyhlásil minister.

Zaujímavosťou je, že napriek Kaliňákovým vyjadreniam prokuratúra aj polícia Dragovi veria a je pre nich kľúčovým svedkom v kauze pozemkovej mafie. Vypovedá proti všetkým skupinám bratislavského podsvetia a trestné stíhanie voči nemu je za spoluprácu prerušené.

Čítajte viac:

Policajt či klamár? Máme šokujúcu výpoveď obvineného v kauze bytovej mafie

Dragova výpoveď

Keď sa Jozef Drag zamestnal vo firme na kontrolu originality vozidiel, považovanej za spoločnosť prepojenú na mafiánsku skupinu sýkorovcov, dostal zaujímavú ponuku.

„Riaditeľ OZOČ-u Ľubomír Minich mi ponúkol možnosť trvalého služobného pomeru za moje výsledky. Riaditeľ tiež uviedol, že vec prejednal aj s ministrom Robertom Kaliňákom s tým, že je možné ma prijať za príslušníka Policajného zboru. Pod trvale zmenenou legendou som po rôznych školeniach začal pracovať ako agent kriminálneho spravodajstva pre OZOČ,“ píše sa vo výpovedi Jozefa Draga pred Špecializovaným trestným súdom.

„Dostal som policajnú hodnosť a pravidelný mesačný plat. Koncom roku 2008 som dostal do vlastníctva od ministerstva vnútra byt v Bratislave, čo bola forma mojej odmeny. Dostával som aj dosť vysoké odmeny za jednotlivé skutky, ktoré mi vyplácali v hotovosti moji nadriadení. Celkovo išlo o niekoľko stotisíc korún,“ uviedol Drag.

VIDEO Plus 7 Dní