Tip na článok

Vyše milióna eur na obnovu parlamentu! Danko v lete začal veľké rekonštrukcie

Rekonštruuje vo veľkom. Také opravy, ako cez leto spustil Andrej Danko, slovenský parlament ešte nezažil. Rozhodol sa dať do poriadku všetko – od kuchyne až po kvetináče, či búdku pre strážnikov.

Galéria k článku (15 fotografií )

Najväčšia položka v rozpočte, ktorý na stavebné práce v národnej rade vyhradila jej kancelária, bude kompletne vynovená kuchyňa a jedáleň. Z verejných peňazí na to pôjde vyše milión eur. Tieto priestory sú podľa kancelárie NRSR v pôvodnom stave a rekonštrukciu si po rokoch doslova pýtajú.

Schodisko, výťahy, aj kvetináče

„Ide o stavebné práce na nasledovných stavebných a inžinierskych objektoch: architektonicko stavebné riešenie, statika, zdravotechnické inštalácie, plynofikácia, vykurovanie, elektroinštalácia silnoprúdové rozvody, chladiace a mraziace boxy, vzduchotechnika a chladenie, elektroinštalácia slaboprúdové rozvody, meranie a regulácia, požiarna ochrana,“ vymenúvajú zadávatelia zákazky v registri verejného obstarávania.

Ďalších 70-tisíc dá NRSR na menšie opravy. Obnovia schodisko a kvetináče, opravia výťahy, či búdku pre strážnikov, ktorá spred parlamentu pred časom záhadne zmizla. „Pri príležitosti osláv 25. výročia Ústavy SR otvoríme svoje brány pre verejnosť. 1. septembra 2017. Sprístupnia sa priestory parlamentu ako aj Bratislavského hradu, ktoré bežne nie sú verejné,“ informuje kancelária Andreja Danka na svojom webe.

V máji dostali kreslá

V máji doprial Andrej Danko svojim kolegom poslancom nové kreslá do pléna. Tie staré za 310 eur na kus mali už 11 rokov. „Nové kreslá do rokovacej sály v celkovom počte 210 kusov obstarala Kancelária NR SR v cene 95 599 eur bez DPH,“ opísala vtedy hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Nové boli teda drahšie, jedno kreslo vyšlo s DPH okolo 550 eur.

Štúrov portrét a nový nápis

„V prípravnom procese začali technické skrášľovacie práce na budove a aj okolí,“ píšu ďalej. Lákajú nielen na program, ale aj na novinky, ktoré dal do priestorov budovy na Námestí Alexandra Dubčeka v Bratislave šéf parlamentu a SNS Danko. Pýši sa napríklad obrazom Ľudovíta Štúra z národného múzea, sochami našich dejateľov. Na čele budovy dal pripevniť tiež nápis, že ide o Národnú radu Slovenskej republiky. Ten ešte pred letom na prednom múre nebol.

Čo všetko sa renovuje v parlamente?

  • Rekonštrukcia štyroch výťahov v trakte predsedu, v ubytovacom zariadení a v južnom krídle hlavnej budovy za 15 480 eur
  • Oprava dažďových žľabov a kanalizačných rozvodov za 29 591,26 eur
  • Oprava historických stolov za 3036 eur
  • Oprava schodiska a kvetináčov za 17 829,07 eur
  • Oprava strážnej búdky za 5 928 eur
  • Rekonštrukcia jedálne a kuchyne 1 025 060 eur
VIDEO Plus 7 Dní