Najväčšia kauza predošlej vlády Roberta Fica - kauza nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici -, ktorá otriasla Smerom- SD, opäť spôsobila rozruch.

Vyvolalo ho rozhodnutie prvého námestníka generálneho prokurátora Reného Vaneka, ktorý zrušil rozhodnutie vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry o vznesení obvinenia proti bývalej riaditeľke nemocnice Márii Domčekovej a spol. Urobil tak 8. apríla na základe návrhu obvinených, ktorí rozhodnutie vyšetrovateľky napadli.

Zrušenie obvinení

PLUS 7 DNÍ má k dispozícii návrhy na zrušenie uznesenia zo strany obvinených aj samotné rozhodnutie Vaneka, ktoré má tridsaťjeden strán. Okrem iného sa v ňom píše, že vznesením obvinenia za pokus o obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku proti deviatim osobám v kauze bol porušený zákon v neprospech všetkých obvinených.

Pripomeňme si, že ešte vlani bolo obvinených osem osôb, pričom šlo o vedenie nemocnice a členov správnej rady nemocnice - Máriu Domčekovú, jej námestníkov Antona Pobjeckého a Jozefa Gajdaríka.

Čítajte viac:

Zvrat v kauze predraženého CT: Prokurátor zmietol zo stola všetky obvinenia

Medzi obvinenými bol Michal Straka, známy ako raper Ego, Marek Brezinčan, Lukáš Kmeťo, Drahomíra Mičová a Drahoslava Kupcová. Ako poslednú vyšetrovateľka obvinila vo februári tohto roka Katarínu Hreusovú, ktorá za spoločnosť EuroDotácie pripravovala tender.

Zákazku na nákup CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch získala spoločnosť Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil podpredseda Smeru-SD Pavol Paška.

Piešťanská nemocnica podpísala s danou firmou zmluvu na 1,6 milióna na nákup prístroja, čo bolo o 600-tisíc eur viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie nemocnice.

Obvinený: Bol aj námestník riaditeľa Anton Pobjecký, ktorý je zároveň člen Smeru-SD. Foto: Martin Domok

Otázny posudok

Podľa Národnej kriminálnej agentúry, ktorá si dala v rámci vyšetrovania vypracovať znalecký posudok, konaním obvinených osôb bola nemocnici spôsobená škoda v rozsahu najmenej 479-tisíc eur. Práve spomínaný znalecký posudok napadli okrem iného právni zástupcovia na Generálnej prokuratúre ešte vlani v novembri.

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ namietali, že znalci z Ústavu znaleckého výskumu a vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline neporovnávali prístroje s rovnakými parametrami, navyše ceny prístrojov na Slovensku porovnávali s cenami na českom trhu.

„Takýchto nesprávnych porovnaní v technickej aj ekonomickej rovine bolo v znaleckom posudku niekoľko, preto je ako dôkaz nepoužiteľný, keďže vychádza z nesprávnych údajov, a záver z porovnania, ktorý sa používa na výpočet škody vzhľadom na skutkovú podstatu, je právne nepoužiteľný,“ povedal nám advokát Márie Domčekovej Tibor Timár.

Samozrejme, spojili sme sa aj so znalcami zo žilinského ústavu, ktorí na prípade pracovali. Tí tvrdia, že nepochybili a posudok vypracovali správne.

„Všetky skutočnosti a postupy uvedené v našom znaleckom posudku sú preskúmateľné a zdôvodnené. Ústav sa v posudku dôkladne a jednoznačne vyjadril ku všetkým položeným otázkam zadávateľa,“ tvrdí riaditeľ ústavu Gustáv Kasanický.

Otázky o výške škody znalci údajne nedostali. Zadávateľom v tomto prípade bola vyšetrovateľka. Tá sa bude musieť celým prípadom zaoberať nanovo. Námestník generálneho prokurátora René Vanek jej totiž celý prípad vrátil na stôl.

Čítajte viac:

Košická zdravotnícka chobotnica: Hlavy padli, problémové zmluvy ostali

Doplnia, obvinia

V uznesení sa píše: „Prikazuje sa vyšetrovateľke Prezídia Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Národnej protikorupčnej jednotky, Expozitúra Západ, Nitra, aby o veci konala a rozhodla.“

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ požiada ústav o doplnenie znaleckého posudku a obvinenia vznesie nanovo. Prokurátor totiž v uznesení vinu obvinených nenamietal, napadol len dôkazy, na základe ktorých vyšetrovateľka rozhodla.

„Trestné stíhanie vo veci pokračuje a v budúcnosti nie je vylúčené opätovné vznesenie obvinenia proti konkrétnej osobe (osobám), ak takýto postup bude odôvodňovať skutkový stav veci po jeho doplnení,“ zdôraznila aj hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Súťaž bola v poriadku

Deviati zainteresovaní do kauzy CT teda ešte vôbec nemajú vyhraté. Napriek tomu trvajú na tom, že cena, za ktorú sa nemocnica rozhodla CT prístroj kúpiť, bola primeraná slovenským pomerom.

„Je potrebné si uvedomiť, že vykonaným dokazovaním sa nepreukázala žiadna machinácia pri verejnom obstarávaní, pričom aj samotná kontrola verejného obstarávania zo strany Úradu pre verejné obstarávanie bola s takýmto záverom,“ dodal Timár. Úrad pre verejné obstarávanie naozaj skonštatoval, že procesom obstarávania nedošlo k ovplyvneniu výberu konečného dodávateľa prístroja.

Porušení zákona však v celom procese našiel niekoľko. Pre kauzu CT vo funkcii skončila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Podpredsedovi strany Paškovi zlomila krk, skončil vo funkcii predsedu parlamentu a vo voľbách ho Smer nedal na svoju kandidátku.

Prečo nekonal Čižnár?

Zaujímavé na celom prípade je, že pod uznesením je podpísaný námestník René Vanek. O zrušení obvinení však rozhodol na základe Trestného poriadku, pričom sa odvolal na paragrafy, ktoré hovoria o tom, že takéto rozhodnutie môže vydať len generálny prokurátor.

Na základe akého poverenia konal, nám vysvetlila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová takto: „Generálny prokurátor v trestnej veci takzvaného piešťanského CT prístroja vylúčil svoju právomoc z dôvodu zamedzenia akýmkoľvek pochybnostiam o nezaujatosti a objektivite rozhodnutia v tejto veci.

Z tohto dôvodu prvý námestník generálneho prokurátora aproboval a signoval zrušujúce uznesenie z 8. 4. Týmto generálny prokurátor splnil svoju zákonnú povinnosť, pri čom zdôrazňujeme, že generálny prokurátor sa z tohto dôvodu (dôvodu objektivity) ani neoboznámil s vyšetrovacím spisom a rozhodnutie nechal v plnej kompetencii prvého námestníka.“