Jedna šokujúca informácia za druhou sa valí v prípade vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Najnovšie k nemu vypovedal Norbert Bödör, syn majiteľa SBS Bonul. Na mladého Bödöra vydal kvôli výsluchu podľa Denníka N príkaz na zatknutie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Bödör sa to však dozvedel a na políciu a dostavil sám. Policajtov aj prokurátora podľa Denníka N prekvapilo, ako je možné, že o svojom zadržaní vedel. Podozrenia voči Bödörovi majú mať vraj súvis s tým, že aj on sa údajne nejakým spôsobom podieľal na sledovaní viacerých slovenských novinárov. 

Vraj normálne

Norbert Bödör sa vyjadril, že na tom, že na políciu došiel sám nie je nič neštandardné. O vražde vraj nič nevie, ani o sledovaní novinárov. „Uvedomujete si, ako mňa toto poškodzuje? V dobrom. Teraz sa budú hľadať ľudia, ktorí sa budú vyviňovať, je to nenormálny stav,“ povedal Norbert Bödör Denníku N. Jeho právny zástupca Eugen Cimmermann odmietol mediálne hry vraj smerujúce k poškodeniu jeho dobrého mena. Ako uviedol vo vyhlásení, Bödör nemal nikdy nič spoločné s tragickými udalosťami, a je to len ďalší neférový pokus ponúknuť verejnosti vymyslené príbehy o osobe jeho klienta.

Norbert Bödör: Syn majiteľa Bonulu išiel vypovedať radšej sám.
Norbert Bödör: Syn majiteľa Bonulu išiel vypovedať radšej sám.
Zdroj: Archív

V rodine policajný prezident

Bödörovci už nejaký čas nie sú pre slovenskú verejnosť neznámi. Médiá hlavu rodiny, Miroslava Bödöra, nazývajú oligarchom. Jeho SBS Bonul je firmou mimoriadne úspešnou vo verejných zákazkách a zamestnáva tisíce ľudí. Len pre zaujímavosť Bonul vyhrala súťaž štátnej akciovky JAVYS,  Transpetrolu, Slovenského vodohospodárskeho podniku, pracovala pre rezort hospodárstva, Slovenskú poštu, Sociálnu poisťovňu, Tipos, Národnú diaľničnú spoločnosť. A tak ďalej a tak ďalej. Bödörovci však okrem fungujúceho biznis modelu mali rodinné, obchodné  a iné napojenia na políciu či politikov.  Napríklad Tibor Gašpar, bývalý policajný prezident, je rodina Miroslava Bödöra cez manželku.

Bývalý policajný prezident: Tibor Gašpar je rodinne spojený s Miroslavom Bödörom.
Bývalý policajný prezident: Tibor Gašpar je rodinne spojený s Miroslavom Bödörom.
Zdroj: Matej Jankovič

Na párty Fico

V roku 2014 aj 2015 sa na firemnej párty Bonulu zúčastnil aj premiér Robert Fico. V roku 2015 sme napísali o jeho návšteve na párty článok. Podľa našich informácií vtedy pracovníkov súkromnej SBS ohúril znalosťami o firme. Vedel, koľko ich v Bonule pracuje, ba i to, akými bezpečnostnými previerkami firma disponuje, čo jej, ako správne podotkol, umožňuje adekvátne chrániť najstrategickejšie podniky štátu.

Február 2014 - Nitra: Nafiremnú akciu Bonulu prišiel premiér Fico so svoju podriadenou Jankou Halászovou.
Február 2014 - Nitra: Nafiremnú akciu Bonulu prišiel premiér Fico so svoju podriadenou Jankou Halászovou.
Zdroj: Juraj Roščák

Prítomným vtedy nezabudol poďakovať za dobre vykonanú prácu a povzbudiť ich do ďalšej činnosti. Rok predtým vzal na večierom firmy aj Janku Halászovú, mladú dámu, známu z fotky, na ktorej sa s ňou ešte ako premiér bozkom lúčil v aute.

Opäť s Jankou: Fico si na súkromné firemné posedenie vzal aj Halászovú

Protikorupčná jednotka aj kraj

Gašpar nie je jediným policajným funkcionárom, ktorý má nejaký vzťah s Bödörovcami. Pred časom sme písali aj to, že s mladým Bödörom figurovala vo firme Mária Krajmerová, partnerka exšéfa Národnej protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera. 

Povšimnutý: Polícia mala problémy s vysvetľovaním prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera na mieste vraždy novinára.
Povšimnutý: Polícia mala problémy s vysvetľovaním prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera na mieste vraždy novinára.
Zdroj: Michal Smrčok

Mimochodom práve Krajmer bol medzi prvými funkcionármi na mieste činu vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Neskôr musel zo svojho postu odísť. Dobré policajné kontakty môžem však mať Bonul aj priamo vo svojom regióne. A opäť cez čiusi ženu. Pravou rukou šéfa Bonulu je Blanka Michalčíková, manželka krajského policajného riaditeľa Miroslava Michalčíka. Ten sa nášmu týždenníku sám priznal, že jej miesto dohodil.

SBS Bonul s mafiánskym pozadím. Čo s ňou majú spoločné manželky policajných funkcionárov?

Všetci Tiborovi muži: Kto sú blízki ľudia exšéfa polície Gašpara?

S Jahnátkom na poľovačke

Tu sa však zoznam vplyvných známych nekončí. Šéf Bonulu, známy aj ako vášnivý poľovník nám v roku 2014 priznal, že sa na poľovačkách stretáva napríklad s vtedajším ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. Ako sme písali, za prvej Ficovej vlády vyhral Bonul súťaž na stráženie budovy ministerstva hospodárstva za viac ako 3,5 milióna eur.

Poľovník: Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek chodil na poľovačky s Bödörom.
Poľovník: Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek chodil na poľovačky s Bödörom.
Zdroj: DAVID DUDUCZ

Teda v čase, keď rezortu šéfoval práve Ľubomír Jahnátek. Bonul v súťaži uspel vďaka podmienkam, ktoré na iných ministerstvách neexistovali. Jahnátkov rezort vyžadoval, aby víťazná firma mala potvrdenie na oboznamovanie sa s tajnými listinami a tiež štatút subjektu hospodárskej mobilizácie. To dokázal splniť iba Bonul, a tak sa nemusel trápiť so žiadnou konkurenciou. Štatút subjektu hospodárskej mobilizácie mu ešte predtým udelilo priamo Jahnátkovo ministerstvo.

Šéf firmy, ktorá dostala predraženú štátnu zákazku, chodí s Jahnátkom na poľovačky

Zápasník- podnikateľ

Mladý Bödör, ktorého si polícia chcela vziať na výsluch kvôli Kuciakovej vražde, je bývalý úspešný zápasník. O jednej z jeho firiem písal aj zavraždený novinár. Bödörova firma Pivnica Radošina podľa Kuciakových zistení v minulosti podávala tri žiadosti o projektovú podporu od PPA. A trikrát aj uspela. Celkovo jej agentúra pridelila 2,65 milióna eur. Bödör mladší tvrdí, že ho článok, ktorý Kuciak napísal  netrápil. „Moje vyjadrenie je také, že my sme nikdy spolu nekomunikovali, to by asi aj stačilo," povedal v marci pre TV Markíza. Okrem toho Norbert Bödör podľa zistení aktuality.sk mal aj 20 percent akcií v spoločnosti Kúpele Trenčianske Teplice. Väčšinovým vlastníkom firmy je spoločnosť Begram, ktorá patrí Zoroslavovi Kollárovi a Klaudii Kollár. Kollár sa v minulosti objavil na tzv. mafiánskych zoznamoch. Členkou predstavenstva kúpelnej akciovky bola od leta 2015 do leta 2018 Mária Krajmerová.