Po samovražde policajného exprezidenta Milana Lučanského  vo väzobnej cele sa vynorilo množstvo otázok, či mu ktosi cielene nestrpčoval život.

Policajný exprezident Lučanský spáchal samovraždu vo väzobnej cele.
Zdroj: TASR

 

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala v Denníku N vysvetľoval,  že "väzbu nepovažujeme ani za mučiaci nástroj, ani za nástroj nútiaci k priznaniu sa. Považujeme ju za výnimočné riešenie spôsobu trestného stíhania, ktoré musí byť podložené tak dôvodnosťou trestného stíhania, ako aj existenciou konkrétnych skutočností zakladajúcich obavy z úteku, ovplyvňovania trestného stíhania či pokračovania v protiprávnych konaniach."

Predsa ŠTS Ján Hrubala tvrdí, že väzba nie je mučiaci nástroj.
Zdroj: Jaroslav Novák

Opakované upozornenia zo zahraničia

Na Hrubalove slová reagoval sudca Peter Pulman, ktorý rovnako ako Hrubala pôsobí na Špecializovanom trestnom súde. Pulman uviedol, že by bolo dobré zamyslieť sa nad tým, prečo European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment  (Európska komisia pre prevenciu proti týraniu a nehumánnemu alebo ponižujúcemu správaniu alebo trestaniu) od roku 1995 (!)  opakovane upozorňuje na nedostatky vo výkonoch väzby v Slovenskej republike. 

 "Potom možno neobstojí tvrdenie, myslím že pani ministerky (ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem), že obvinení vítajú umiestnenie na samotke. Možno ho všetci nevítajú. Možno takí, ktorí nemajú TV prijímač, pretože aj v roku 2020 sa na Slovensku nájde, či nájdu väznice, kde v celách nie je elektrický prúd a musia mať TV prijímač s bateriou a chvíľu to trvá taký prijímač zabezpečiť. Možno je niekto rád sám so sebou 24 hodín denne bez možnosti akejkoľvek zmysluplnej činnosti. Možno je niekto rád, ak mu pošta cez vyšetrovateľa od blízkych prichádza so značným časovým oneskorením. Možno sa za svoju väzbu hanbí a je rád, že mu v prípade kolúznej väzby nie je aj 3 mesiace povolená návšteva a telefonát s manželkou a deťmi (konkrétny prípad) a je rád, že môže rozmýšľať a opäť sám sa na jednu hodinu prejde napríklad na streche vaznice. A možno toto všetko niekto nechce a možno potom nie všetko v poriadku," naznačuje Pulman,  ako sa väzba pre niektorých obvinených mení na peklo.  

NAKA poslala listy do truhly

Ministerka spravodlivosti i policajné prezídium uisťovali verejnosť, že v prípade Milana Lučanského všetko bolo kóšer.  Minister vnútra Mikulec dokonca tvrdil, že informácie o odopieraní kontaktov Lučanského s rodinou, nie sú pravdivé. Ukazuje sa však, že tak to nebolo.

Minister vnútra SR Roman Mikulec o Lučanskom zavádzal.
Zdroj: Dano Veselský

O telefonát s manželkou požiadal Lučanský 17. decembra. Jeho žiadosťou sa na NAKA zaoberali dva týždne! Odpoveď prišla do Ústavu na výkon väzby v Prešove 31. decembra, teda dávno po Lučanského smrti.

Listy, ktoré písala Lučanského manželka, ba i kresbu od Lučanského dcéry NAKA lustrovala tiež niekoľko týždňov. Lučanský si listy už nikdy neprečíta, vložia mu ich do truhly. 

Výroba kajúcnikov

Národná kriminálna agentúra si v poslednom čase nahnala body za obviňovanie vysokopostavených ľudí zo zločinov. Národ jasal. Ale  sú všetky obvinenia podložené? Vypovedajú takzvaní kajúcnici pravdu alebo sú ich výpovede ovplyvnené zúfalou snahou dostať sa von z väzby? 

Na Prezídium Policajného zboru sme poslali jednoduchú otázku: Koľko obvinených, ktorých prípady vyšetroval vyšetrovateľ Lučanského prípadu, sa pokúsilo, či spáchalo samovraždu vo väzbe? 

Odpoveď komunikačného oddelenia znela: "K otázke sa nebudeme vyjadrovať."