Tip na článok

Vysmiaty kotlebovec. Zo súdu odišiel bez trestu

Kontroverzný aktivista Marián Mišún, ktorý má blízko k ľudovej strane Mariána Kotlebu, má dôvod na radosť. Bratislavský okresný súd ho dnes oslobodil v kauze pálenia vlajky Európskej únie.

Podľa sudcu totiž skutok, pre ktorý Mišúna v minulosti odsúdil tak okresný ako aj krajský súd, nie je trestným činom. A riešiť ho už nemožnom ani v priestupkovom konaní, keďže uplynula premlčacia lehota od spáchania skutku.

Postupovali nezákonne

Vo veci sa opäť pojednávalo potom, ako Najvyšší súd SR vlani v júli rozhodol o vrátení prípadu na prvostupňový súd. Dôvodil tým, že dovtedajšie rozhodnutia boli vyrieknuté predčasne a nezákonne.

Súdy nižších stupňov mali v minulosti postupovať jednostranne, bez prihliadnutia na dôkazy a svedecké výpovede navrhované Mišúnom.

Marián Mišún svoj názor na vlajku EÚ nezmenil. Jednoducho sa jej štíti.
Marián Mišún svoj názor na vlajku EÚ nezmenil. Jednoducho sa jej štíti.
Ľudmila Lacková

Zákaz pobytu v Bratislave

Len pripomeňme, že reč je o prípade z novembra 2012, kedy Marián Mišún spolu so Štefanom Potockým počas protestov v Bratislave zapálili vlajku Európskej únie. Stalo sa tak na záver pochodu s názvom Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku.

Následne ich polícia obvinila z výtržníctva, pričom okresný súd ich v decembri 2013 uznal za vinných. Mariánovi Mišúnovi vyrubil pokutu 300 eur a Štefanovi Potockému 500 eur. Dostali tiež dvojročný zákaz pobytu v hlavnom meste.

Proti rozsudku sa odvolali. Krajský súd v Bratislave v júni 2014 však rozsudok len mierne upravil, keď Mišúnovi zrušil trest zákazu vstupu do hlavného mesta Bratislavy na dva roky, keďže v tom čase si už adresu trvalého pobytu udával práve v Bratislave. Marián Mišún následne podal dovolanie na Najvyšší súd SR.

Záchranca

Marián Mišún je samozrejme s dnešným rozhodnutím spokojný. Vzťah k vlajke Európskej únie nezmenil, pričom podľa jeho slov je jej pálenie normálnym prejavom názoru. Počas pojednávania zdôraznil, že inde v Európe do nej politici sople smrkajú. Podpáliť ju chcel aj v súdnej sieni, ako dôkaz, že je vyrobená z nehorľavého materiálu, preto bol počas protestu problém ju zapáliť. „Ja som vlastne spravil skutok v krajnej núdzi, lebo Potockému sa nedala zapáliť a ja som sa bál, že si ublíži, tak som mu ju išiel prichytiť," vykladal Mišún sudcovi.

Marián Mišún aktuálne pôsobí ako asistent poslanca NR SR Martina Beluského z Kotlebovej Ľudovej strany.

VIDEO Plus 7 Dní