Hanba, nehanba, niektoré veci stoja za obeť. Vo Vyšnej Boci je takouto métou aj miesto starostu obce. Už pred tromi rokmi stáli na pranieri hanby ľudia, ktorí sa sem účelovo prihlásili na trvalý pobyt len kvôli voľbám.

Ústavný súd ich vypočul a vyriekol verdikt, že konali nečestne. Voľby vo Vyšnej Boci preto vyhlásil za neplatné. Tento rok sa volební špekulanti do malej dediny na Čertovici vrátili znovu.

Štyria nerozhodnutí

Okrem letáka, ktorý na svoju propagáciu rozdávala Ľubica Trégerová, k regionálnym voľbám vo Vyšnej Boci sa nekonala žiadna predvolebná kampaň. „Dávať peniaze na propagáciu niektorého z kandidátov by u nás bolo zbytočné. V dedine nás žije pár desiatok voličov, každý každého pozná. Navyše, situácia je už roky výrazne polarizovaná.

Časť dediny stojí za súčasnou starostkou Trégerovou, druhá časť je proti nej. Nerozhodnutí voliči sú asi štyria,“ ozrejmuje miestne pomery Vladimíra Zajdenová. Pôvodne aj ona kandidovala na miesto starostky, ale napokon sa kandidatúry vzdala. Prečo? „Na toto som nemala nervy.“

Spomínané „toto“ sa týka opakujúceho sa nárastu počtu obyvateľov vo Vyšnej Boci tesne pred voľbami. Prvýkrát sa fenomén fingovaného sťahovania objavil v roku 2006. V dome Ľubice Trégerovej zrazu spolu s ňou oficiálne bývali aj jej príbuzní a všetci hneď využili právo voliť starostu.

Vo voľbách vtedy vyhrala práve šikovná pani Trégerová a krátko po tom, čo sa funkcie ujala, zamestnala na obecnom úrade aj svojho manžela. Len čo sa Trégerovci vo svojich pozíciách poriadne zabetónovali, ich príbuzní sa z trvalého pobytu v obci odhlásili. Oficiálne bývali opäť tam, kde pred voľbami.

Na krásny život v Boci si spomenuli tesne pred ďalšími voľbami v roku 2010. Nelenili a opäť si vybavili trvalý pobyt na adrese pani starostky. A smerácka kandidátka Trégerová najvyššiu pozíciu v obci obhájila. Ani jej manžel si nemusel zháňať novú prácu.

Nárast voličov o 64 percent

Regulárnosť volieb napadla skupina miestnych ľudí na Ústavnom súde SR. Po vypočutí svedkov ústavným sudcom priamo v dedine Ústavný súd vyhlásil, že „proces tvorby voličskej základne v obci považuje za účelový a špekulatívny, vykazujúci zjavné črty obchádzania zákona“.

Pred voľbami, v priebehu troch týždňov, sa sem na trvalý pobyt prihlásilo až štyridsaťosem plnoletých osôb, čím sa počet oprávnených voličov zvýšil o 64 percent! Všetci novoprihlásenci sa na voľbách zúčastnili a krátko po ich skončení, teda ešte v decembri 2010, sa prvých deväť ľudí z trvalého pobytu vo Vyšnej Boci odhlásilo.

Ústavný súd nespochybnil právo zúčastniť sa na voľbách u žiadnej osoby formálne prihlásenej na trvalý pobyt v obci. Lebo tak sú nastavené zákony. Zároveň však upozornil, že trvalý pobyt ako ústavná a zákonná podmienka výkonu aktívneho volebného práva nie je stanovená samoúčelne.

Samospráva predsa uplatňuje voči obyvateľom časť verejnej moci, a preto právo voliť samosprávu majú len tí obyvatelia, do ktorých života jej moc aj reálne zasahuje. Je neprijateľné a vyslovene protiústavné, aby konkrétnym občanom vybrali ich starostu, poslancov ľudia, ktorí sa potom na uplatňovanie moci nad týmito ľuďmi budú pozerať len z diaľky.

Z vykonaných dôkazov, z výpovedí jednotlivých novoprihlásencov došiel Ústavný súd k názoru, že „skupina voličov, ktorá bola vzhľadom na jej početnosť spôsobilá ovplyvniť výsledky volieb, nemala reálny záujem stať sa trvalou súčasťou územného spoločenstva osôb“.

Bezzubosť Ústavného súdu

Voľby z roku 2010 boli vyhlásené za neplatné, vo Vyšnej Boci ich museli zopakovať. Po tomto fiasku sa politická strana Smer od Trégerovej dištancovala, do opakovaných volieb musela ísť ako nezávislá kandidátka. Lenže po čase ju smeráci opäť zobrali na milosť. Lebo vyhrala aj opakované voľby.

„Áno, vyhrala. Vtedy bola jedinou kandidátkou na starostu. Postaviť sa proti nej nechcel nikto. Boli sme znechutení, sklamaní. Na Ústavnom súde sme síce uspeli, ale nezmenilo sa vôbec nič. Právo voliť v našej obci ostalo aj tým, o ktorých súd povedal, že sa na trvalý pobyt prihlásili účelovo. A či veríte, alebo nie, títo ľudia prišli voliť aj v opakovaných voľbách.

My sme mohli spraviť len jedno - voľby znovu napadnúť na Ústavnom súde. Ten by nám dal opäť za pravdu, voľby by zrušil a boli by ďalšie voľby, ktoré by dopadli rovnako. Takto sme mohli konať donekonečna, ale aký zmysel by to malo?“ pýta sa Pavel Zacharovský.

Intrigánka?

V nasledujúcom období sa počet dospelých vo Vyšnej Boci vrátil zase do normálu, čísla začali stúpať až na jeseň tohto roku. Ešte v auguste bolo v obci evidovaných osemdesiatpäť voličov, počas volieb ich bolo už stodva. Minimálne dvanásť z čerstvo prihlásených ľudí na trvalý pobyt v dedine nebolo v tejto špinavej hre nováčikom.

Rovnaký postup použili aj počas volieb v roku 2010. „Trégerová získala päťdesiattri hlasov, ja tridsaťdeväť,“ hovorí Zuzana Herichová. „Ona sa stala starostkou Vyšnej Boce, aj keď hlasy väčšiny tých, ktorí v obci skutočne žijú, som získala ja.“

Ľubica Trégerová sa bráni: „Nikdy som nikoho nenahovárala ani som nikomu nič nesľubovala za to, že sa u nás v obci prihlási na trvalý pobyt. Veď by to ani nemalo význam.

Nemôžete vedieť, komu ktorý volič dá svoj hlas. S nárastom počtu obyvateľov pred voľbami nemám nič spoločné, nemohla som ho nijako ovplyvniť. Pracovníčka, ktorá spravuje evidenciu obyvateľstva, je povinná zapísať trvalý pobyt v obci každému, kto oň požiada a splní zákonné podmienky.“

Na otázku, či Ľubici Trégerovej nevadí, že novoprihlásenci svojím účelovým konaním vlastne už štvrtýkrát jej víťazstvo vo voľbách dehonestovali, odpovedala: „Vôbec si nemyslím, že na mňa padá nejaký zlý tieň, že som aj v týchto komunálnych voľbách bola úspešná. Je to vôľa občanov. Vážim si ich všetkých rovnako, či sú v obci pol roka, alebo stále.“

Starostka asi vie, prečo na konkrétnych nepoctivých voličov, ktorých kritizoval Ústavný súd SR, nepovie ani jedno krivé slovo. A iniciatívne sama od seba sa hlási k tomu, že v predvolebnej kampani použila aj iné zbrane, než by človek od starostky malej dediny očakával.

Ona - smeráčka - vraj osobne zašla za šéfom SDKÚ v Liptovskom Mikuláši Alexandrom Slafkovským a informovala ho o jednom zo svojich protikandidátov Pavlovi Zacharovskom takým spôsobom, že ho SDKÚ z kandidátky na starostu Vyšnej Boce stiahla. Trégerovej voliči si možno povedia, že účel svätí prostriedky. Niekto iný by takéto spôsoby označil jednoducho za intrigy.