Tip na článok
Až k domu: Cesta vynovená za vyše 17-tisíc eur sa končí pri rodinnom dome dcér primátora Jána Mokoša.

Vysoké Tatry opravili cestu, končí sa pri dome primátorových dcér

Mesto Vysoké Tatry zaplatilo rekonštrukciu cesty, ktorá vedie k rodinnému domu patriacemu deťom primátora Jána Mokoša.

Galéria k článku (3 fotografie )
Primátor: Ján Mokoš šéfuje mestu Vysoké Tatry. Jeho podriadení vyhoveli žiadosti o opravu cesty veľmi rýchlo.
Cesta-necesta: Aj takto vyzerá oprava cesty v podaní mesta Vysoké Tatry, časť vynovia a časť nechajú tak.
Popri penzióne: Prevádzkovatelia súkromného ubytovacieho zariadenia, popri ktorom vedie vynovená cesta, sú spokojní, že im mesto vyšlo v ústrety.

Znesieme veľa, ale toto už je neuveriteľná drzosť. Niekto mesto roky žiada o pomoc a dostane odpoveď, že musí čakať, lebo nie sú peniaze, a niekomu sa vyhovie za pár týždňov. Ako v prípade pána primátora.

Za mestské peniaze mu opravili cestu, ktorá vedie k jeho novučičkému domu, - posťažovali sa nám obyvatelia Vysokých Tatier. Potvrdiť to, že netárajú do vetra, mala informácia o cene, za akú bola komunikácia vyasfaltovaná. Vraj to bolo bezmála dvadsaťtisíc eur! Pustili sme sa teda do preverovania. Ak by sa totiž čosi také potvrdilo, celú záležitosť nemožno nazvať inak ako arogancia mestskej vrchnosti.

Nuž a hneď v úvode musíme uviesť veci na pravú mieru. Vynovená cesta nevedie k domu pána primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností sú totiž vlastníčkami objektu, pred ktorým sa komunikácia končí, jeho dve dcéry.

Cesta-necesta

Nájsť spomínanú cestu v Dolnom Smokovci bolo pomerne jednoduché. Domáci nám poradili, aby sme hľadali cestu-necestu, ktorá je aj nie je opravená. Hneď po príchode na miesto sme zistili, že pomenovanie „cesta-necesta“ je vskutku výstižné. Jedna časť komunikácie zjavne prešla rekonštrukciou, no stav druhej bol doslova na zaplakanie.

Na jej opravu už mesto peniaze zrejme nemalo. Nikoho asi neprekvapí, že vynovená cesta sa končí pri rodinnom dome dcér primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša.

„Tak to vidíte. Takto vyzerajú opravy v podaní našich pánov. Opravia cestu vedúcu do súkromného ubytovacieho zariadenia a končiacu pri dome pána primátora. Ďalej už nie,“ krútia hlavou domáci. Podľa dostupných informácií dalo mesto predmetnú komunikáciu dlhú ani nie sto metrov opraviť vlani na jeseň. Zaplatilo za to vyše sedemnásťtisíc eur.

Pre turistov?

Kompetentní tvrdia, že úseky komunikácií, ktoré treba opraviť, vyberajú na základe obhliadky, jej vyhodnotenia a žiadostí občanov. „Závisí to od stupňa poškodenia, počtu obyvateľov a účelu, ktorému miestna komunikácia slúži,“ dal nám vedieť Jozef Gál z Mestského úradu Vysoké Tatry.

Prečo však mesto potrebovalo prednostne opraviť cestu vedúcu k domu primátorových dcér? „Neviem, kto tam býva, my sme reagovali na fyzický stav povrchu komunikácie a žiadosť majiteľov a prevádzkovateľov ubytovacích zariadení,“ dôvodil Gál.

Na potvrdenie svojich slov nám poskytol aj list doručený na mestský úrad v marci minulého roka. Prevádzkovatelia ubytovacieho zariadenia v ňom upozorňujú na zlý stav príjazdovej cesty, ktorý sa nepozdáva ich hosťom. Už v septembri na predmetný úsek nastúpili robotníci. Prevádzkovatelia súkromného penziónu netaja spokojnosť.

„Tá cesta bola naozaj v dezolátnom stave. Konečne môžu chodiť po opravenej,“ pochvaľoval si Jaroslav Hvizdoš. Skutočnosť, že mesto im vyšlo v ústrety pomerne rýchlo, podľa neho vôbec nesúvisí s tým, že pri penzióne majú dom dcéry primátora. „Cesta sa končí pri penzióne, ktorý prevádzkujeme. Čiže po nej chodia naši hostia,“ uzavrel.

Nie vždy

Obyvatelia Vysokých Tatier však zdôrazňujú, že nie vždy sú kompetentní takí promptní. Zatiaľ čo cestu vedúcu k domu dcér primátora dokázali opraviť takmer okamžite, niektorí žiadatelia čakajú na obnovu komunikácie aj niekoľko rokov. Napríklad Spoločenstvo vlastníkov bytov Mudroň z Dolného Smokovca žiadalo mesto o opravu ciest v okolí bytového domu, ktorý spravuje, ešte v júni 2011.

Jeho predseda Peter Šimig upozorňoval, že stav komunikácie je neudržateľný. V odpovedi, pod ktorou bol podpísaný primátor Ján Mokoš, sa píše: „Momentálne sme už schválené finančné prostriedky na opravy komunikácií v roku 2011 vyčerpali, ale v prípade pozitívneho zvýšenia finančných prostriedkov budeme okamžite realizovať opravy pre tento kritický úsek,“ odpísal bytovému spoločenstvu.

Slovko okamžite sa napokon pretavilo do vyše dvoch rokov. Predmetný úsek cesty dalo totiž mesto opraviť až koncom minulého roka. „Áno, pred pár mesiacmi nám to konečne opravili. My sme vytrvalo čakali,“ reagoval Peter Šimig.

Dodajme, že oprava cesty vedúcej k domu dcér primátora Mokoša mala rovnakú prioritu ako obnova komunikácie nachádzajúcej sa pri zdravotnom stredisku v Tatranskej Lomnici. Prebiehala v rovnakom čase a stála vyše dvanásťtisíc eur.

VIDEO Plus 7 Dní