Na ruskej ambasáde je varený-pečený. Riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov ministerstva obrany Oleg Havasi pred pár dňami obedoval s ruským veľvyslancom a s ruským vojenským pridelencom. Posol ministra Petra Gajdoša sa na návštevu evidentne tešil. Zo služobného auta vystúpil s úsmevom od ucha k uchu. Ruským diplomatom priniesol dokonca milú pozornosť. V rezidencii na bratislavských Palisádach sa zdržal dve aj štvrť hodiny.
Rutinné stretnutie
Stretnutia vysokopostavených úradníkov ministerstiev so zástupcami ambasád iných krajín sú bežné. To nikto nespochybňuje. Zaujímavé je však načasovanie dlhého stretnutia jednej z kľúčových postáv slovenského rezortu obrany s ruskými predstaviteľmi. Uskutočnilo sa totiž v čase, keď sa rozhoduje o miliardovom nákupe nadzvukovej techniky, kvôli čomu dokonca šéf parlamentu a predseda SNS Andrej Danko zrušil návštevu Švédska. Lebo - ako vyhlásil -, aj tam sa vyrábajú stíhačky a on rozhodne nechce byť ten, kto bude ovplyvňovať, ktoré lietadlo je lepšie a ktoré horšie. V tejto súvislosti úprimne dodal, že ako právnik tomu nemôže rozumieť.
Rezort obrany vysvetľuje, že za výletom politického riaditeľa pána ministra Gajdoša, ako sa Oleg Havasi oficiálne tituluje, netreba hľadať žiadnu pokútnosť. „Pracovný obed, o ktorý sa zaujímate, bol naplánovaný dlhodobo a riadne zaradený do mesačného plánu, ku ktorému má prístup celé ministerstvo obrany, čiže nešlo o nič utajované,“ napísala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.
Fľaška: Na stretnutie s Rusmi sa politický šéf ministerstva obrany patrične vychystal. Prišiel aj s milou pozornosťou, ktorú dokonca sám zaplatil. V darčekovej taštičke však nepriniesol vodku, ako by možno niekto očakával. Podľa hovorkyne ruských priateľov potešil vínom. „Darček pre veľvyslanca bol taký, aký sa obvykle nosí pri pozvaní na obed alebo večeru - fľaša vína kúpená zo súkromných finančných prostriedkov pána Havasiho,“ objasnila nám.
Bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa, ktorý sám pred pár rokmi pôsobil v rovnakej funkcii ako Havasi, čosi také prekvapilo. „Na pracovné rokovanie sa určite žiaden alkohol nenosí. Je to skôr neslušný prístup,“ vysvetľuje. „Ak už si chce hosť pozývajúceho uctiť - čo sa však bežne na pracovných rokovaniach nerobí, len pri nadštandardných vzťahoch -, určite sa dajú nájsť aj vhodnejšie spôsoby,“ dodal.
Pravidlo „na pracovný obed bez darčeka“ nám potvrdil aj zdroj z rezortu diplomacie.
Čudná debata
A o čom vlastne pán Havasi s ruským veľvyslancom debatovali? Podľa rezortnej hovorkyne o „obranných a vojenských aktivitách organizovaných pre vojenský diplomatický zbor na Slovensku, ale aj o objasňovaní protiruských vyjadrení niektorých predstaviteľov Ministerstva obrany SR“. Žeby mala na mysli vyhlásenie štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrej-csáka (Most-Híd)? Ten totiž nedávno vyjadril svoje rozhorčenie nad neuveriteľne dlhým vyčkávaním ministerstva o nahradení staručkých ruských MiG-ov. „Znamená to predĺženie závislosti od Ruska, čo je v rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska. Neviem sa s tým stotožniť ani ako odborník, ani ako verejne činná osoba,“ komentoval vtedy Ondrejcsák vyčkávanie vlastného ministerstva.
A možno trafil do čierneho, keďže - ako nám Capáková spomenula -, reč prišla aj na možnú bilaterálnu spoluprácu, napríklad zabezpečenie osláv v roku 2018. Ale tiež - a to stojí za povšimnutie - o nábore do Ozbrojených síl Ruskej federácie. Čo konkrétne to znamená, pani hovorkyňa nevysvetlila.
Zato razantne vylúčila, že by Oleg Havasi počas obeda „otváral otázky ohľadom veľkých obchodov za miliardy eur (teda nákup stíhačiek alebo obrnených transportérov, o ktorých sa klebetí - pozn. red.) či reagoval na ne“.
Nič nezvyčajné
Každopádne, podľa Danky Capákovej nie sú podobné stretnutia nič výnimočné. Hlavní rezortní predstavitelia sa vraj stretávajú s Rusmi, s Američanmi či so Švédmi každú chvíľu. „So Švédmi bolo takýchto stretnutí viac ako päť, s Američanmi až dvanásť,“ vyrátala hovorkyňa. A to platí aj pre Olega Havasiho, ktorý sa na podobných obedoch, aký bol ten minulotýždňový na ruskej ambasáde, stretol so Švédmi aj s Američanmi. O prípadných darčekoch sa nezmienila.
Mimochodom, podľa našich zdrojov sa však stalo, že keď na Slovensko prileteli švédski vyjednávači, úradníci ministerstva ich odbili s tým, že nemajú mandát, aby v rokovaniach o kúpe Gripenov pokročili ďalej. Takže tak.