Úplne zadarmo si možno novú výstavu pozrieť  v rámci   osláv 75. výročia Slovenského národného povstania. Od prvého septembra bude už vstup spoplatnený. Riaditeľ Stanislav Mičev sľubuje, že   jej návšteva prinesie nevšedný zážitok.  Lebo táto časť  Múzea SNP nestojí na poskytovaní informácii, ale vyvolávaní pocitov. “Ide o nový spôsob prezentácie historických udalostí, ktorý  v múzeách na Slovensku nenájdete a nie je bežný  ani v iných krajinách Európy,” hovorí Mičev.

Stena z nábojov

Vstup do expozície zdobí zrkadlová stena, do ktorej je v hustých riadkoch osadených šesťsto nábojov. Symbolizuje hrôzu, ktorú spôsoboval nepriateľský guľomet MG42 schopný za tridsať sekúnd vystreliť 600 nábojov. Pri čelnom pohľade mieria strely na návštevníka múzea a zároveň sám seba vidí v zrkadle za nábojmi.  Vo vojne sa z hocikoho môže stať obeť, ale aj útočník.

Ako ll. svetová vojna  zasiahla do bežného života Slovenska, vidieť na dvoch veľkých dobových fotografiách  banskobystrického námestia. Prvá z 28. augusta 1944 je plná života, druhá z 18. októbra ukazuje mesto duchov.

Moderná na slovenské pomery

Novú expozíciu tvorí šestnásť videí, unikátna panoramatická projekcia na dvanásťmetrový polkruhový panel  vťahuje diváka do krušných chvíľ povstania hraným príbehom. V dvoch uzavretých  priestoroch nazvaných žalobňami sa miesia detské hlasy odriekavajúce modlitby s nahrávakmi skutočných príbehov konkrétnych ľudí, ktorí časy SNP zažili na vlastnej koži.

Najatraktívnejšiu časť novej expozície predstavuje simulácia vojnového zákopu. Návštevník prehliadky sa ocitne v úzkom priestore prikrytom skutočnou maskovacou sieťou a takmer sa dotýka hercov, ktorí v zákope najprv bezstarostne fajčia a vzápätí nastane boj. 

Riaditeľ múzea Mičev dúfa, že výstava bude mať úspech aj u detí.  Ale či práve pre ne - keďže sú odchované na neustále sa zdokonaľujúcich technológiach -  bude moderná dostatočne, ukážu už nasledujúce dni.