Tak ako v celej Európe, aj na Slovensku sa stali témou hokejisti, ktorí sa rozhodli hrať v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL). Aj napriek tomu, že ide o putinovskú výstavnú skriňu. Niektoré krajiny, ako napríklad naši západní susedia, už zakázali hráčom z KHL oficiálne reprezentovať v národných tímoch. Naša krajina si zlízla kritiku od zlatého olympionika Dominika Hašeka: „Nezvádzajte to na hráča či agentov. Za toto je zodpovedná slovenská vláda. Je smutné, že doteraz nevypracovala zákon, ktorý by týmto spôsobom, prácou v Rusku, zakazoval podporovať vojnu.“ A pre kritikov dodal, že každý tento počin je obrovská reklama na útočnú vojnu.

Majú mať rentu?

Chvíľu trvalo, kým na hráčov podpisujúcich zmluvy s KHL, reagoval nejaký oficiálny vládny predstaviteľ. Urobil to až štátny tajomník pre šport Ivan Husár. „Odsudzovať ich ani nemôžem, nemienim a ani nechcem. Moja odpoveď ako fanúšika hokeja je, že si televíziu s ich výkonmi nezapnem a dúfam, že nebudem sám. Moja odpoveď ako súčasného štátneho tajomníka pre šport je, že navrhnem, aby náklady na týchto hráčov v reprezentácii Slovenska neboli oprávnené,“ napísal Husár na svojom profile na sociálnej sieti.

„Chlapci zarobia okolo 500 – 800 000 eur za sezónu. Je tu však jeden veľmi vážny problém. Štyria hokejisti získali bronz na OH v Pekingu, získali podľa zákona nárok na rentu, ktorá im hodí za 40 rokov pol milióna eur – ak sa dožijú priemerného veku dožitia 75 rokov,“ vraví Husár.

Sú to bezcitní ignoranti

A dodáva, že sa im na ňu skladáme všetci. Aj tí, ktorí kvôli ruskej agresii nebudú mať na teplo či energie. „V športe, divadlách, školách, nemocniciach sa budú modliť, aby nedošli exekútori. A vy, chlapci, si budete zarábať na luxusný život v Rusku. Budete prisluhovať propagande Putina. Budete propagovať ligu v krajine, ktorá si vašu rodnú vlasť dala na zoznam nepriateľov Ruska. Ste ignoranti. To som tým chcel povedať. Bezcitní ignoranti,“ zakončil.

Vytočená Tabák

To nenechalo chladnú najznámejšiu športovkyňu v parlamente Romanu Tabák. „Štipnite ma, prosím! Neverím, čo za status uverejnil, úradník, štátny tajomník pre šport,“ reagovala a zapriala hokejistom, ktorí podpísali zmluvy do KHL krásnu sezónu. „Športovci nie sú politici! Celý život makajú od detstva, aby sa uživili svojimi výkonmi. Snažia sa od rána do večera na sebe pracovať a ide to na úkor rodín,“ dušovala sa a označila postoj štátneho tajomníka Husára za hanebný. „Nikto z nich nešportuje, aby robil politiku. Jediný kto zneužíva šport na politiku je nominant strany SaS -pán Husár,“ dodala.

Politológ: Tabák robí hanbu

Podľa politológa Radoslava Štefančíka to však opäť prepískla. „Športovci radi hovoria, že politika a šport by sa mali oddeľovať. Najmä vtedy, keď môžu svojím postojom ovplyvňovať verejnú mienku. Ale keď skončia športovú kariéru, tak sa hrnú do politiky a tam robia hanbu ako pani Tabáková,“ hodnotí politológ tvrdo. A vysvetľuje, že KHL je spôsobom, akým Rusi súťažia so západným svetom. „A keď tam budú hrať nielen slovenskí, ale aj iní európski hráči, tak len legitimizujú režim v Rusku,“ vraví Štefančík.

Ak sa nevedia uživiť inak, nech aspoň nereprezentujú

Postoj niektorých krajín, ktoré zavreli hokejistom z KHL dvere do reprezentácie je podľa neho vhodným kompromisom medzi absolútnym zákazom a možnosťami, akými sa jednotlivec realizuje. „Pokiaľ nemá kus svedomia v sebe a potrebuje živiť svoju rodinu a inak to nevie, no tak sa to dá akceptovať, ale potom nech nereprezentuje svoju krajinu na medzinárodných fórach. Slovensko jednoznačne odsudzuje ruskú agresiu a bolo by vhodné, aby sme sa tejto zahraničnopolitickej doktríny aj držali,“ vraví Štefančík.

Šport používajú na propagandu

Podľa odborníka na politiku, keď sa pozrieme na vyjadrenia Putina alebo jeho ministrov či iných mienkotvorných činiteľov, vidíme, že používajú tú istú rétoriku ako politici počas studenej vojny. „V ich hlavách sa studená vojna neskončila. A tak ako bola studená vojna prítomná aj v športe vtedy, je prítomná aj teraz. Práve cez šport sa snažia dokázať, že sú lepší, ako ostatní. A možno aj preto investovali toľko energie a peňazí do tých rozličných dopingov,“ myslí si politológ. A dodáva, že práve Putin je jedným z propagátorov KHL. „Je preto na mieste diskutovať o tom, či hokejisti, ktorí pôsobia v KHL, by mali byť v našej reprezentácii,“ dopĺňa.

Ešte v marci obdržali kluby od ruského hokejového zväzu správu, v ktorej ich žiadal o pomoc a podporu v krokoch Ruska na Ukrajine. „Všetci dnes prechádzame ťažkým obdobím. Každú minútu sa vo všetkých spravodajských zdrojoch objavuje množstvo informácií a, bohužiaľ, veľmi často ide o nepravdivé a falošné správy. Podpora vlastnej krajiny počas vojny je jediná možná reakcia normálneho človeka. Žiadame vás o podporu tejto akcie a o spoluprácu s fanúšikmi v otázke podpory našej armády,“ písalo sa v správe. Viac ako žiadosť o pomoc to však bol rozkaz. V správe sa totiž písalo, že nasledujúci deň po zápasoch sú kluby do 10:00 povinné podať hlásenie hokejovému zväzu aj s dokumentáciou, ktorá má obsahovať minimálne štyri snímky a video z kampane počas zápasu.