Až desať členov mafiánskeho gangu pápayovcov ostalo vtedy v kalužiach krvi ležať medzi stolmi v kaviarni Fontána v centre Dunajskej Stredy. V tom čase vtrhli do podniku, kde sa gang okolo bossa Tibora Pápay stretával, traja neznámi páchatelia, maskovaní ako policajti. "Všetci k zemi! Toto je policajná akcia," zakričali na pápayovcov a potom do nich dávkami zo samopalov vypálili 113 rán.

O tom, kto boli pápayovci, prečo je údajný objednávateľ ich vraždy Ľudovít "Lajos" Sátor považovaný za mafiánskeho vraha svetového rozmeru. Aj o tom, ako je možné, že polícia ohlásila doriešenie prípadu masovej vraždy až po tak dlhom čase sa so spisovateľom a investigatívnym novinárom DÁVIDOM BARAKOM rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Slovenská a maďarská polícia ohlásili spoločnú tlačovku s tým, že po takmer 24 rokoch vyriešili vyvraždenie pápayovcov v bare Fontáne. Ako to, že to trvalo tak dlho?

Trvalo to tak dlho, lebo Lajos Sátor, po tom čo sa dal v auguste 1999 na útek, využil všetky svoje sily na to, aby umlčal alebo zavraždil všetkých ľudí, ktorí proti nemu svedčili v kauze Fontána. Polícia ho nevedela zatknúť, lebo cez svoju pravú ruku - Andora Reisza - získal dôležitého spojenca v priamo v polícii, Borisa Drevenáka. Ten bol v roku 2019 právoplatne odsúdený za jednu vraždu a za členstvo v mafiánskej skupine sátorovci. Odvtedy je na úteku. Lajos Sátor bol mafiánsky vrah svetového rozmeru, a každý človek, ktorý proti nemu svedčil, bol umlčaný alebo zavraždený.

Kto boli zavraždení pápayovci?

V 90-tych rokoch v Dunajskej Strede existovala jedna veľká zločinecká skupina, na čele ktorej stál bývalý zápasník Milan Šípoš. Obklopil sa ďalšími bývalými zápasníkmi. A pápayovci boli jedna vetva tejto zločineckej skupina. Mali na starosti hlavne výpalné, podvody a vraždy bielych koní. Buď fakturantov alebo DPH-čkárov.

Kto sa podieľal na tejto vražde a prečo vlastne pápayovcov zabili?

V roku 1997 sa začala vojna medzi šípošovcami a pápayovcami. Dôvod bol jednoduchý: šípošovci zarobili viac peňazí, lebo viac rozumeli biznisu. Pápayovci boli prevažne obyčajní recidivisti a násilníci. V rámci vojny sa stalo v Dunajskej Strede veľmi veľa vrážd. A prišiel čas, keď už šípošovci neboli doma v bezpečí a utiekli do Maďarska k ich maďarským spojencom. Medzičasom sa stal Tibor Pápay jedným z najlepších priateľov bossa bossov Mikuláša Černáka. Ten mu veľmi pomohol. Napríklad v marci 1997 vlastnoručne zavraždil Milana Šipoša a jeho šoféra, keď k nemu bývalý boss prišiel na rokovanie. Tiež vlastnoručne odrezal hlavu Rudolfovi Hodossymu a potom ju dal vystaviť v centre Dunajskej Stredy ako odstrašujúci príklad. Po šípošovej smrti začal v exile veliť Lajos Sátor. A keď videl, že Černák sa osobne zaangažoval do vojny, vedel, že nemá inú možnosť na prevzatie moci v Dunajskej Strede, len zavraždiť Pápaya a jeho najdôležitejších ľudí.

Už v roku 2000 obvinila polícia Lájosa Sátora, Csabu a Szilárda Raiszovcov a Arpáda Szamaránskeho, no prípad nevyriešili. Ako je to možné? A kto boli spomínaní ľudia?

Spôsobilo to nielen obštrukčné správanie účastníkov konania, súdov aj obžalovaných, ale neskôr aj smrť všetkých obžalovaných, ktorí neboli v pátraní. Arpád Szamaránszky zomrel pri autonehode v roku 2005, a bratia Raiszovci boli zavraždení v roku 2008, lebo Szilárd Raisz chcel spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a ako kajúcnik chcel vypovedať na Sátora. Keď sa to Sátor dopočul, hneď ich zavraždil.

Prípad sa posunul, až keď začal vypovedať Karol Bodoky. Kto to je a aký mal dôvod spolupracovať s políciou?

Bodoky bol Sátorov veľmi blízky človek a profesionálny zabijak. Zadržali a vzali ho do väzby v Maďarsku v prípade vraždy Györgya Döchera. Keď zistil, že sú proti nemu veľmi silné dôkazy a môže dostať v Maďarsku až doživotie, pravdepodobne sa priznal k viacerým trestným činom, ktoré spáchal so Sátorom a jeho gangom. Aj na Slovensku proti nemu vypovedali viacerí bývalí členovia sátorovho gangu po tom, čo začali spolupracovať s políciou.

Aká je spojitosť vraždy pápayovcov s vraždou Gyorgya Döchera v Budapešti? Kto bol Döcher?

Gyorgy Döcher bol dlhoročný priateľ Sandora "Turka" Harisa. Ten ho z nejakých dôvodov mal dať zavraždiť. Turek mal veľmi blízko k sátorovcom a tak urobil so Sátorom obchod. Objednal si od nich vraždu Döchera a na oplátku im pomohol v zavražedení pápayovcov v Dunajskej Strede.

K vražde Sátora sa v minulosti priznal Lehel Horváth, prezývaný aj hrobár mafie, keďže na svojich pozemkoch mal pochovávať telá odstránených ľudí. Neskôr tvrdil, že Sátor ešte žije. Je možné, aby žil?

Lajos Sátor už určite nežije. Keby žil, tak všetci jeho bývalí ľudia by boli už dávno zavraždení.

Ako to, že na juhu Slovenska sa mafii v 90-tych rokoch tak veľmi darilo?

Po roku 1989 bol okres Dunajská Streda najbohatším regiónom na Slovensku. Už vtedy to potvrdila národná banka, keď zverejňovala, v ktorýchh okresoch mali ľudia najviac peňazí na vkladných účtoch. A po zmene režimu bol vždy prvý okres Dunajská Streda. Za socializmu tu ľudia pestovali ovocie, zeleninu, a za dlhé roky mohli nasporiť veľa peňazí. Žitný ostrov bol z tohto hľadiska živnou pôdou pre mafiu. Na druhej strane, Mečiarov systém nechal rozkvitnúť zločin na celom Slovensku. A keďže národnostné zloženie na juhu je iné, ako na ostatných územiach Slovenska, kriminálne-nacionalisticky zameraný režim vôbec nevenoval žiadnu pozornosť tomu, čo sa deje na Žitnom ostrove. Takto sa mohlo stať, že v Dunajskej Strede sa vyvinula najbrutálnejšia zločinecká skupina na Slovensku.

Prečítajte si tiež: