Niežeby azda kompetentné úrady začali trestne stíhať tých, ktorí sú priamo zodpovední za žalostný stav tejto národnej kultúrnej pamiatky - čo by bola veľká zábava, keďže od roku 1995 je v správe Úradu vlády SR.

Za ten čas sa do kaštieľa investovali podľa našich prepočtov približne štyri milióny eur. Napriek tomu pripomína skôr ruiny ako historický skvost. Za to by zodpovednosť niekto niesť mal. Ale nebude. Lebo Úrad vlády SR je pre štátne orgány, ktoré majú naše kultúrne dedičstvo podľa zákona chrániť, predsa len tvrdý oriešok.

Ďalšie milióny v lufte?

A tak sa jedna z našich najvyšších štátnych inštitúcií hotuje preliať ďalšie nemalé finančné prostriedky na zámer s otáznym koncom. Pred pár dňami totiž vedúci úradu vlády Igor Federič podpísal zmluvu na vypracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu kaštieľa, ako i jeho areálu. Štát za ňu zaplatí vyše milióna eur.

Sú v ňom milióny: Na kaštieľ v Rusovciach šli za uplynulých dvadsať rokov približne štyri milióny eur.
Sú v ňom milióny: Na kaštieľ v Rusovciach šli za uplynulých dvadsať rokov približne štyri milióny eur.
Tony Štefunko

Sú v ňom milióny: Na kaštieľ v Rusovciach šli za uplynulých dvadsať rokov približne štyri milióny eur. Foto: Tony Štefunko

Podľa predbežných odhadov by sa celkové náklady na obnovu mali vyšplhať na 40 miliónov eur. Tie však Úrad vlády k dispozícii zatiaľ nemá. Nie je preto vylúčené, že drahý projekt bude zapadať prachom. Podobne ako ten, ktorý v roku 1995 za pol milióna eur vypracoval uznávaný architekt Ján M. Bahna.

Úbohá vila prezidenta

Nielen kaštieľ v Rusovciach je temer na spadnutie. V zlom technickom stave je aj prezidentská rezidencia na bratislavskom Slavíne, ktorú chcela predchádzajúca hlava štátu Ivan Gašparovič v roku 2007 predať, utŕžené peniaze dať na kaštieľ a potom sa doň nasťahovať.

Neobývateľná: Rezidencia na Slavíne je v zlom technickom stave. Na jej opravu treba minimálne 950-tisíc eur.
Neobývateľná: Rezidencia na Slavíne je v zlom technickom stave. Na jej opravu treba minimálne 950-tisíc eur.
Michal Smrčok

Neobývateľná: Rezidencia na Slavíne je v zlom technickom stave. Na jej opravu treba minimálne 950-tisíc eur. Foto: Michal Smrčok

Lenže jeho zámer nevyšiel a odvtedy po vile nikto z najvyšších štátnych predstaviteľov ani neštekol. Teda okrem prezidenta Andreja Kisku, ktorého úradu zostala na pleciach. Hoci vila nie je už vyše desať rokov využívaná, naposledy v nej prespával Rudolf Schuster, ktorý si ju za 36 miliónov korún kúpil, jej údržbu treba zabezpečiť. A na to kancelária prezidenta minula už státisíce eur.

Kto to zaplatí

Andrej Kiska si dal po nástupe do funkcie analyzovať, či sa rezidencie zbaví, alebo ju opraví, nuž a rozhodol, že zatiaľ si vilu ponechá. Naplánovaná už bola aj jej rekonštrukcia, s ktorou sa malo začať tento rok v lete. Ale nestalo sa. Kancelária prezidenta totiž odhadovala, že na tieto účely jej bude stačiť zhruba 630-tisíc eur. Najlacnejšia predložená ponuka však bola takmer 950-tisíc eur.

„V prípade, ak by ministerstvo financií odporučilo ako najefektívnejšie riešenie rekonštrukciu, muselo by vyčleniť aj financie,“ povedal nám prezidentov hovorca Roman Krpelan.

A reagoval už aj rezort financií. Skutočne šalamúnsky. „Ministerstvo pripravilo stanovisko definujúce princípy hodnoty za peniaze. Pre hodnotenie z hľadiska hodnoty za peniaze bude treba definovať výsledkový ukazovateľ, v tomto prípade to je otázka - ako majú vyzerať adekvátne reprezentačné priestory pre prezidenta? Požiadali sme prezidentskú kanceláriu o súčinnosť definovať parametre pre rezidenciu hlavy štátu na základe praxe v podobných krajinách v Európe,“ vysvetlila nám jednoducho hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.

Topoľčancom ide karta

Z jej slov je viac-menej zrejmé, že vila na Slavíne bude možno chátrať ďalšie roky. Ale niet sa čo čudovať. Veď peniaze treba na dôležitejšie veci. Ako napríklad 6,5 milióna eur na rekonštrukciu budovy slovenského veľvyslanectva v Londýne, ktorému aktuálne šéfuje 47-ročný absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov, rodák z Topoľčian Ľubomír Rehák.

Londýn: Na kaštieľ a prezidentskú rezidenciu peniaze nie sú, na budovu veľvyslanectva v Londýne sa našlo 6,5 milióna eur.
Londýn: Na kaštieľ a prezidentskú rezidenciu peniaze nie sú, na budovu veľvyslanectva v Londýne sa našlo 6,5 milióna eur.
Archív

Londýn: Na kaštieľ a prezidentskú rezidenciu peniaze nie sú, na budovu veľvyslanectva v Londýne sa našlo 6,5 milióna eur. Foto: Archív

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní