Na Krajský súd v Banskej Bystrici si rozsudok neprišiel vypočuť ani bývalý kúrenár Milan Ičo, ani jeho obhajca. Či sa odvolajú, nie je teda ešte zrejmé. S odvolaním však možno takmer naisto počítať v prípade niekdajšie riaditeľa Správy katastra Pavla Pačutu. V roku 2015 ho ten istý súd z rovnakého skutku oslobodil, po zásahu Najvyššieho súdu však prvostupňový súd totálne otočil a v Pačutu už vidí podvodníka. Vymeral mu jeden rok väzenia podmienečne.

Naopak, notár Ferdinand Ontko z Veľkých Kapušian si môže otvoriť šampanské. On, pôvodne uznaný vinným, je po novom spod obžaloby oslobodený.

Legenda o babke podnikateľke

V otázke Ičovej viny prvostupňový súd svoj názor nezmenil. V roku 1998 sa neoprávnene zmocnil veľkej časi východného Slovenska vďaka jednoduchej legende. Gróf Lászlo Károlyi vraj daroval svojej nemanželskej dcére Slanské lesy s rozlohou 6 500 hektárov. Potvrdiť to mal pred notárom Ontkom grófov vnuk a Pačuta potom zariadil, aby na katastri “vyčiarkli” ako majiteľa  lesov štát a namiestov Lesov SR zapísali staručkú, umierajúcu babku. Napokon Ičo lesy “získal” cez babkinu firmu. Chudina babka nestihla vo firme pôsobiť ani jeden celý mesiac.

Koniec v nedohľadne

Na súde vypovedal ako svedok aj grófov vnuk. Poprel, že by vedel niečo o darovaní Slanských lesov. Ičo sa  zase celý čas tvári, že na Slanské lesy má nárok a spáchanie podvodu popiera.

Prípad sa ťahá už vyše dvadsať rokov, preto sú tresty pre odsúdených extrémne nízke. Prokurátorka sa proti rozsudku odvolala hneď v súdnej sieni. Presvedčená je, že vinní sú všetci traja obžalovaní.