Rozruch spôsobili tohtotýždňové výpovede dvoch bývalých policajtov, ktorým v minulosti šéfoval Bernard Slobodník, bývalý riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA, dnes kajúcnik. Podľa expolicajtov Petra Košča a Mareka Švarca sa Slobodník stretával už v roku 2017 s Igorom Matovičom, viezli ho vraj za ním desať až pätnásťkrát.

Šéf opozičného Smeru Robert Fico hneď zvolal tlačovku, kde rozprával o tom, prečo bola spolupráca pre oboch výhodná. Napríklad: „Myslím si, že táto spolupráca bola obojstranne dôležitá, pretože Matovič získaval informácie z prostredia Policajného zboru a Slobodník si chystal novú pozíciu pre prípad, že dôjde k zmene vlády,“ vyhlásil Fico. 

Za čiarou

Verejnosť má už zrejme aj problém zorientovať sa v spleti mien kajúcnikov a ich výpovedí, funkcií, ktoré v štáte zastávali. Potvrdzuje to aj bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. To, čo sa deje, sa podľa neho vymyká všetkým mantinelom a hrubým čiaram. Zábojník ale upozorňuje, že ide pritom o ľudí, ktorí sa do funkcií dostali ešte za minulej vlády a tu vidí určité paradoxy.

“Zoberte si príklad takého kajúcnika, vysokého funkcionára, bývalého šéfa finančnej polície, kde z pozície funkcie mal prístup ku všetkému. Takéhoto človeka dá vtedajší minister vnútra do vysokoplatenej a spoločensky uznávanej funkcie a on sa vám stretáva okrem iných aj s opozičným politikom niekde v Trnave, ktorý bojuje proti tomu ministrovi vnútra a videl by ho najradšej v najprísnejšie trojke niekde v Leopoldove. K obsahu  pravdepodobných rozhovorov v rámci údajných stretnutí sa radšej ani nevyjadrujem. To proste hlava normálnemu človeku neberie,” vyhlásil Zábojník. 

Každý každého kontroluje a výsledok? Žiadny

Otázka podľa nás skôr znie ako je možné, že títo ľudia prechádzali všakovakými kontrolami. “Neviem načo máme toľko kontrolných inštitúcií v bezpečnostných zložkách platených daňovými poplatníkmi, keď priebežne nekontrolujú, nemonitorujú a nevyhodnocujú činnosť aj  vysokopostavených  funkcionárov bezpečnostných štruktúr, či nezneužívajú svoje postavenie, pripadne nezakrývajú trestnú činnosť iných osôb, či už ide o organizovaný zločin alebo samotných politikov,” reagoval na našu otázku analytik. Priznal, že občas má vážne pocit, že sníva.