Tip na článok
Kyslá kapusta obsahuje okrem vitamínu C aj B a E.

Zabudnite na drahé detoxikačné kúry! Toto vám po Vianociach pomôže s trávením najlepšie

Pojedli ste počas sviatkov všetko, čo ste mali doma? Gastroenterológ Jarolím Šutka má pre vás návod, ako jednoducho a lacno prečistiť organizmus a dopriať mu čas na regeneráciu. A nemusíte pritom ani trpieť hladom!

Galéria k článku (5 fotografií )
Kupovaná kyslá kapusta neobsahuje také prospešné látky, ako tá, ktorú si
Hrozno je výborné ovocie na detoxikáciu po Vianociach
Feniklovými semenami sa výborne korenia jedlá zo zeleniny, z bielych rýb, mäsa a citrusového ovocia, ale sú vhodné aj na prípravu čaju, ktorý uľahčuje trávenie, znižuje nafukovanie, podporuje pocit sýtosti a štartuje spaľovanie tukových zásob.

Hrozno je pre nás ideálne

V lete červený melón, na jeseň hroznová šťava a v zime kyslá kapusta. Tieto tri potraviny vám zaručene odstránia z tela nahromadené škodliviny. Máme za sebou dva dni hodovania a teraz je čas dopriať telu trochu pokoja.

„Po druhom vianočnom sviatku by ste mali prestať dojedať to, čo je doma a dať do tela niečo ľahké," hovorí Jarolím Šutka.

Ak máte doma nealkoholickú hroznovú šťavu, siahnite po nej a skúste ju piť pol dňa, alebo aj celý deň. „Tá hroznová šťava je pre nás perfektná,“ tvrdí. „Je tam veľké množstvo dobrého cukru a minerály, ktoré si to hrozno povyťahovalo zo zeme.“

Známy gastroenterológ odporúča v týchto mesiacoch zaradiť do jedálnička pohár až dva poháre hroznovej šťavu, alebo aspoň využiť ju využiť ako jednodňovú detoxikačnú kúru.

Zázračná kyslá kapusta

Výborným detoxikačným prostriedkom po Vianociach je domáca kyslá kapusta a šťava z nej. „Kapusta zastaví kvasné procesy v čreve a ono sa očistí. Ľahšie sa na ňom potom uchytia probiotické kultúry, ktoré zlepšia trávenie a znížia nafúknutie v črevách,“ hovorí vysvetľuje Šutka.

Kapustu tiež môžete zaradiť do každodenného jedálnička alebo vyskúšať ako jednodňový detox.

No a samozrejme, tráveniu výborne pomôže aj pohyb na vzduchu. „Fyzická aktivita zlepšuje pohyb čriev, skôr vám vytrávi a bude lepšie chutiť," dodáva gastroenterológ.

VIDEO Plus 7 Dní