Na druhý pokus včera (10. januára) otvorili proces v korupčnej kauze podnikateľa Štefana Žigu. Ten je synovcom exministra hospodárstva Petra Žigu (Hlas-SD).

Obžaloba viní Žigu z toho, že mal podplácať šéfa finančnej polície Bernarda Slobodníka. Malo sa tak diať v rokoch 2016 až 2020.

Peniaze si odovzdávali na záchodoch

Celkovo mal podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85-tisíc eur. Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti čí informácií o trestných konaniach. Slobodník na súde vypovedal o jednom stretnutí s oligarchom Bödörom, na ktorom sa mal podľa neho zúčastniť aj Peter Žiga. Konkrétne išlo stretnutie v hoteli , ktorý patrí práve bývalému ministrovi hospodárstva.

Súd zaujímalo najmä, kde sa osoby stretávali a kedy. Slobodník popísal niekoľko penziónov či barov, kde malo podľa neho dochádzať aj k predaju peňazí. Ako prezradil, k samotnému prebratiu dochádzalo zväčša na toaletách. Tvrdí, že peniaze, ktoré dostal, mal rozdeliť medzi policajtov, ktorí kauzy „vyšetrovali“.

Obhajoba obžalovaného Štefana Žigu slová Bernarda Slobodníka o úplatkoch spochybňuje. "Môj klient kategoricky popiera, že by Bernardovi Slobodníkovi alebo komukoľvek inému odovzdal akékoľvek finančné prostriedky, ktoré by bolo možné hodnotiť ako úplatok," povedal advokát obžalovaného Štefana Žigu Sergej Romža.

Dohodu odmietol

Žiga rovnako aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry odmietli dohodu o vine a treste. „Skutkové a právne závery obžaloby nemajú oporu vo vykonaných dôkazoch, preto považujeme obžalobu za vecne nedôvodnú," uviedol jeden z trojice Žigových obhajcov Sergej Romža. Obžalovaný pred samosudcom spontánne vypovedal, na otázky procesných strán nechcel odpovedať. Podozrenia z podplácania odmietol, považuje ich za nelogické. "Neexistoval na to žiaden dôvod," zdôraznil.

Použili paragraf 363


Pôvodne Štefan Žiga čelil aj podozreniam z podplácania bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. V tomto prípade mu na začiatku roka 2022 bolo obvinenie zrušené Generálnou prokuratúrou SR.