"Naše preťažené nemocnice teraz potrebujú každú pomoc. Preto som dnes hovoril s Guri Melby, ministerkou školstva a líderkou partnerskej liberálnej strany v Nórsku. Možno vás to prekvapí, ale v posledných rokoch na Slovensku vyštudovali medicínu stovky nórskych lekárov. Nemohli by niektorí z nich dnes vypomôcť v slovenských nemocniciach, ktoré aj podľa ministra Krajčiho trpia nedostatkom personálu?," zamyslel sa europoslanec Michal Šimečka. Svoj nápad pretavuje aj do činov. Črtá sa tak spolupráca medzi nórskymi zdravotníkmi a slovenskými nemocnicami.

"Nórska ministerka rada ju v nórskej vládnej koalícii podporí. Pochopiteľne, oficiálna žiadosť o pomoc musí prísť od slovenskej vlády," povedal však o jednom z háčikov, ktorý má príchod Nórov na výpomoc. Šimečka dodal, že Slovensko nie je pre severské zdravotníctvo úplnou neznámou. "Na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine študuje medicínu každý rok niekoľko desiatok mladých Nórov a Nóriek. V meste aj na škole s nimi majú vynikajúce skúsenosti. Fakulta vyprodukovala už vyše 500 nórskych absolventov, ktorí praxovali v našich nemocniciach a dôverne poznajú stav slovenského zdravotníctva," informuje.

Šimečka hovorí, že po komunikácii s rezortom zdravotníctva to vyzerá tak, že tím ministra Krajčího je za. Idea sa páči aj ministrerstvu zahraničných vecí pod nominantom SaS Ivanom Korčokom. "Rezort diplomacie je plne k dispozícii napomôcť v každej oblasti pri zvládnutí krízy.  Nórsko je určite dobrý námet, nakoľko v Martine študuje veľa budúcich medikov z tejto krajiny," napísal hovorca Juraj Tomaga.

Šimečka spomína, že Nórsko navyše patrí ku krajinám, ktoré pandémiu zvládajú najlepšie: "Na jar dokonca vyslalo vlastných lekárov do ťažko skúšaného Talianska. Zároveň sa podieľa na európskom Mechanizme civilnej ochrany EÚ - ak by sme ho aktivovali, Európska únia by vedela pokryť až 75 percent nákladov zahraničnej pomoci."