Tip na článok
Fakultná nemocnica v Trnave: Eseročke vyplatila dlh aj s úrokom. Vraj sa bála exekúcie.

Zadlžené nemocnice sú zlatou baňou pre vymáhačské firmy. Prerábame my

Slovenskí podnikatelia našli spôsob, ako zarobiť aj na dlhoch štátnych nemocníc, ktoré neplatia za elektrinu, vodu a teplo. Spoločnosť Delta inkaso zarobila na dlhu trnavskej nemocnice 57,5 tisíca eur!

Galéria k článku (6 fotografií )
Pacienti ako zbraň: Cez exekútora pre dlhy na nemocnice siaha málokto. Zobrať prístroje by znamenalo ohroziť pacientov, čo sa ťažko vysvetľuje.
Martin Tabaček: Zmluvu o uznaní dlhu podpisoval bývalý riaditeľ nemocnice, ktorého odvolali pre tender na dodávku stravy.
Zadlžený: Nový riaditeľ nemocnie Martin Neštický, vľavo, musí aj s ministrom Viliamom Čislákom vyriešiť najmä dlhy.

Prezident Andrej Kiska má asi pravdu, keď hovorí, že na Slovensku máme „veľmi veľa šikovných ľudí“. Kreatívne účtovníctvo a slalom medzi paragrafmi si totiž vyžadujú určitú šikovnosť.

Slovenskí podnikatelia našli spôsob, ako zarobiť aj na dlhoch štátnych nemocníc, ktoré neplatia často ani za elektrinu, vodu a teplo. Spoločnosť Delta inkaso zarobila na dlhu trnavskej nemocnice 57,5 tisíca eur.

Za tri mesiace dosiahla výnos z obchodu neuveriteľných tridsať percent. Viac, ako kedysi sľuboval BMG Invest. A to len „vďaka“ nefungujúcemu zdravotníctvu.

Rýchle peniaze

Fakultná nemocnica v Trnave, ktorá nedávno zmenila riaditeľa, dlhuje mnohým veriteľom vysoké sumy. Napríklad ešte koncom roka 2013 mala nezaplatené faktúry v Trnavskej teplárenskej takmer za 238-tisíc eur, čo spolu s úrokmi z omeškania dávalo 258-tisíc eur.

Štátne teplárne sa však rozhodli, že tento dlh predajú firme Delta inkaso za 190-tisíc eur, tá si peniaze mala vymáhať od nemocnice. Zmluvu podpísali 27. novembra a dohodli sa na dvoch splátkach - 31. decembra 2013 a 31. januára 2014.

Firma Delta inkaso bola mimoriadne šikovná, lebo už o dva týždne sa jej podarilo s trnavskou nemocnicou podpísať dohodu o uznaní dlhu. Tepláreň vyše roka nedokázala donútiť nemocnicu, aby zaplatila staré faktúry, no súkromnej firme sa to podarilo za dva týždne.

Delta inkaso sa s nemocnicou dohodla, že jej z celkového dlhu 258-tisíc eur odpustí desaťtisíc eur na úrokoch. Delta inkaso tak kúpila pohľadávku za 190-tisíc eur a o dva týždne ju speňažila za 248-tisíc eur. Čistý zisk 58-tisíc eur.

Identické dátumy

Teplárne aj nemocnica sú pritom v podstate štátne spoločnosti. Teplárne patria pod Fond národného majetku a nemocnica pod ministerstvo zdravotníctva. Delta inkaso dala nemocnici aj splátkový kalendár.

Prvé dve z troch splátok mala nemocnica zaplatiť, čuduj sa svete, do rovnakých termínov ako eseročka teplárňam. A peniaze nemocnica naozaj zohnala.

„Všetky tri dohodnuté splátky vo výške 82 733 eur boli spoločnosti Delta inkaso vyplatené,“ vraví hovorca Stračiak a dodáva, že im hrozila pre dlh za teplo exekúcia.

Dohodu o uznaní dlhu podpisoval bývalý riaditeľ nemocnice Martin Tabaček, ktorého vlani odvolal minister zdravotníctva pre údajne predražený tender na dodávku stravy. Ten istý Tabaček, ktorý Renáte Zmajkovičovej niesol do Národnej rady veľkú kyticu k jej 50. narodeninám.

Zaujímavé je, že Zmajkovičovej poslanecký asistent Ján Majling sedí v dozornej rade teplární. Cudzí majú na prevahu: Otázkou tak zostáva, prečo štátna nemocnica nevedela vyplatiť štátnej teplárni peniaze viac ako rok, no so súkromnou firmou sa na splátkovom kalendári dohodla prakticky obratom.

„K zaplateniu pohľadávky sme pristúpili pre hrozbu súdneho vymáhania a exekúcie. K veriteľom, ktorí pohľadávku voči nemocnici postúpili tretej osobe, pristupujeme takým spôsobom, že ich nahradia spoločnosti, ktoré sú ochotné čakať na vyplatenie.

To však nebolo v tomto prípade možné. V minulosti boli riešené staré záväzky voči Trnavskej teplárenskej predajom prebytočného majetku,“ vysvetľuje hovorca nemocnice Stračiak.

Inými slovami, nemocnica podľa hovorcu spolupracuje iba s dodávateľmi nebazírujúcimi na zaplatení faktúr za svoje tovary alebo služby včas a v princípe sú ochotné úverovať nemocnicu. Za netrpezlivé teplárne, ktoré chceli zaplatiť vyše roka staré faktúry, však náhradu nájdu ťažko. Riaditeľ trnavských teplární Martin Kovačovič hovorí, že v prípade nemocnice to majú ťažké.

„Máme s ňou dva súdne spory, aj teraz nám dlhuje okolo 400-tisíc eur. Spory vyhrávame, samozrejme, ale viete, ako je to s nemocnicami. Sú exekvovateľné? Je to veľmi zložité,“ hovorí Kovačovič.

O rovnakých dátumoch splatnosti, na ktorých sa s nemocnicou dohodla firma Delta inkaso, nevedel. Prekvapili ho. „Pre nás sú to tretie strany, neskúmame zmluvy nemocnice,“ hovorí.

Ponúkli sa sami

Kovačovič vysvetľuje, že peniaze od nemocnice súrne potrebovali, preto sa rozhodli svoju pohľadávku posunúť súkromnej firme. „Máme nejaké investície a opravy a keď takýto balík peňazí tlačíte pred sebou, tak je to problém.

Prišiel nám list asi od dvoch firiem, že vymáhajú pohľadávky. Tak sme skúsili, aké sú podmienky. Nakoniec nám Delta inkaso dala konkrétnu ponuku a my sme ju prijali,“ vysvetľuje Kovačovič.

Ako dodáva, iní sa do nemocníc púšťať nechceli. Konateľ Delta inkaso Tibor Chmura potvrdil, že oslovili viacero firiem s tým, že im vedia s nemocničnými dlhmi pomôcť.

„Od roku 2013 do konca marca 2015 sme oslovili 301 spoločností s ponukou na odkúpenie pohľadávok vedených veriteľmi voči zdravotným zariadeniam v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji vrátane mesta Bratislava. Trnavská teplárenská bola jedna zo spoločností, ktoré našu ponuku prijali a uzavreli sme s ňou príslušnú zmluvu,“ hovorí Chmura.

A popiera, že by dátumy splatnosti pre nemocnicu boli rovnaké ako tie, keď zas oni platili teplárňam. Vo zverejnených zmluvách je však niečo iné. Podobne tvrdili, že nemocnica nevyplatila celú dlžnú sumu, čo však hovorca nemocnice poprel a dodal, že celý dlh vyplatili.

Súdia sa

Podľa Kovačoviča z teplární ani predaj pohľadávky nepomohol, aby nemocnica pravidelne platila za teplo. „Chceme sa stretnúť s vedením nemocnice,“ hovorí. „Za vlaňajší rok nám zaplatili len dve faktúry,“ dopĺňa ho finančný riaditeľ Martin Trník.

Mesačne pritom teplo pre nemocnicu stojí okolo 50-tisíc eur. Vraj ide o jediného problematického zákazníka teplární v Trnave. „Teraz nám prišiel list z Fondu národného majetku, prečo nám klesol zisk z firmy za dva roky. A dlh nemocnice stále narastá,“ vzdychne si Kovačovič.

Ako dodáva, nemocnicu už vyzvali, že ak nezaplatí, obmedzia jej dodávku tepla. „Je to na tenkom ľade, sú tam ľudia, ktorí ležia v nemocnici, sú tam operačné sály. Takže už len kvôli tým ľuďom...“ dodáva.

Zložitá exekúcia

Ktovie, či majú takéto citlivé zmýšľanie aj ľudia z firiem, ktoré sa venujú odkupovaniu pohľadávok. Nemocnica sa, ako vyplýva z odpovedí hovorcu, bojí najmä exekúcií. Tie sú síce možné, ale, ako vysvetľuje advokát Michal Hargaš, nie práve jednoduché.

„Novelizácie z minulých rokov priniesli opäť možnosť exekúcie majetku zdravotníckych zariadení. Dovtedy mali zákonnú ochranu,“ hovorí právnik Hargaš.

Ani teraz to však nejde ako mávnutím čarovného prútika. „V súčasnosti táto možnosť je, aj keď je to pomerne špecifická záležitosť. Peňažné prostriedky často bývajú na účte Štátnej pokladnice, budovy iba v správe a zdravotnícke zariadenia, ktoré boli napríklad zadovážené z fondov Európskej únie, je problém exekvovať,“ vysvetľuje Hargaš.

VIDEO Plus 7 Dní