Tip na článok
Bohém: Juraj Mác žije nákladným životným štýlom bez ohľadu na to, akú sekeru zaťal v Sociálnej a zdravotnej poisťovni.

Zadlženú dubnickú fabriku, kde figuruje veľkopodnikateľ Juraj Mác, už rieši súd

Súd začal konkurzné konanie proti dubnickému kombinátu, kde figuruje veľkopodnikateľ Juraj Mác. Keď sa fabrika topila v existenčných dlhoch a neplatila odvody za zamestnancov, rodina projektového manažéra Máca sa rozhodne nemusela uskromňovať.

Dubnický metalurgický kombinát prežíva ťažké chvíle. Pre nezaplatené odvody Okresný súd v Trenčíne začal konkurzné konanie. Svoje peniaze chce takto získať naspäť Sociálna poisťovňa. Tej dlhuje kombinát na odvodoch už viac ako 400-tisíc eur a dlh neustále narastá.

Navyše, toto nie je prvá sekera, ktorú zaťali do Sociálnej poisťovne viaceré firmy pôsobiace v dubnickom podniku za posledné roky a nejakým spôsobom priamo či nepriamo spájané s menom podnikateľa Juraja Máca. Napríklad papierový predchodca Dubnického metalurgického kombinátu firma Metalurg_Steel dlhuje na platoch a odvodoch zhruba 1,5 milióna eur.

Do redakcie týždenníka Plus 7 DNÍ sa ozval aj ďalší veriteľ, ktorý nedokáže od kombinátu vymôcť svoje peniaze. Ten o situácii informoval aj slovenského veľvyslanca v Moskve Jozefa Migaša, ktorý Máca osobne podporoval.

Čítajte viac:

Ľudia v dubnickej fabrike nedostávajú výplaty, jej manažér sa vozí v luxusných autách

Neuhradené

Juraj Mác je bratislavský podnikateľ, ktorý podniká okrem iného v hutníctve. V Dubnici nad Váhom pre jeho firmy pracovali stovky ľudí. Už pred dvoma rokmi však robotníci išli do štrajku pre nevyplatené mzdy a svoje peniaze nedostali na odvodoch ani zdravotné poisťovne a Sociálna poisťovňa.

Spoločnosť s názvom Metalurg_ Steel dlhovala zhruba 300-tisíc na mzdách, vyše 800-tisíc na odvodoch pre „sociálku“, zdravotným poisťovniam spolu viac ako 400-tisíc eur. Konateľ a generálny riaditeľ firmy najprv sľuboval dlhy uhradiť, potom sa však rozhodol pre iný scenár.

Firmu ovládli konatelia spojení s konkurznou mafiou, z Dubnice ju „presťahovali“ na adresu rozbitej chaty v Modre-Harmónii a svoje pohľadávky si veritelia mohli prísť vymáhať akurát tak do lesa. Prípadne ešte mohli ísť niekam na Azúrové pobrežie hľadať Francúza Sébastiena Mocciho, ktorý na papieri ovládol Mácovu firmu.

V Dubnici však výroba pokračovala naďalej - akurát pod hlavičkou novozaloženej firmy Dubnický metalurgický kombinát (DMK). Juraj Mác v nej už oficiálne nefiguroval, konateľom je Michal Petríček z Trenčianskej Teplej, majiteľmi zase dve cyperské firmy. Juraj Mác vo firme zostal naďalej, ale ako projektový manažér.

Na jar tohto roku však už aj nová firma začala mať problémy. Nevyšiel jej biznis na ruskom trhu, zrazu už neboli ani peniaze na výplaty a na odvody. A robotníci išli opäť do štrajku. Komu sa nepáčilo, mohol dať výpoveď. To aj mnohí urobili.

Luxusná vila

V čase, keď sa fabrika topila v existenčných dlhoch a neplatila odvody za zamestnancov, sa rodina projektového manažéra Juraja Máca rozhodne nemusela uskromňovať. Koncom decembra 2013 jeho dvadsaťjedenročná dcéra Rebecca Mác oficiálne kúpila luxusnú vilu. Bez úveru. Pôvodne sa megavila predávala takmer za tri milióny eur.

Na piatich podlažiach sú garáže, vínna pivnica s dvomi stovkami fliaš archívnych vín, spoločenské priestory, viacero spální, kúpeľní a toaliet, luxusná kuchyňa. Na najvyššom poschodí je terasa s panoramatickým výhľadom a penthousom.

Poschodia sú prepojené výťahom. K vile patrí záhrada, terasy a bazén. To, že podnikateľova mladučká dcéra si kúpila megavilu, kým jej otecko sa topí v dlhoch, nenechalo chladnými okrem štátu ani ďalších veriteľov.

Čítajte viac:

Zamestnanci podnikateľa Máca nedostali výplaty, jeho dcéra má dom za 3 milióny eur!

Nahnevaný veriteľ

„V januári 2013 ma oslovil generálny riaditeľ firmy DMK, s. r. o., Dubnica nad Váhom Michal Petríček. Išlo o spoluprácu na mechanickom opracovaní odlievaných dielov na železničné podvozky. V auguste 2013 sme spustili sériovú výrobu opracovania rámov. Prebehli symbolické zálohové platby, ale hlavné platby za sériovú výrobu ostali nevyplatené.

Sériová výroba fungovala až do októbra 2013. Priebežne sme urgovali platby za odvedenú prácu. DMK, s. r. o., nás ubezpečovala, že všetky dlžoby vyrovná. Nič z toho sa však nenaplnilo,“ ozval sa nám do redakcie nahnevaný obchodný partner dubnickej firmy. Celkový dlh voči nemu sa vyšplhal takmer na 79-tisíc eur plus úroky z omeškania.

Po protestoch a dohode o splátkovom kalendári mal kombinát zaplatiť svojmu veriteľovi desaťtisíc eur a potom sa odmlčať. „Vzhľadom na situáciu, keďže dnes je už jasné, že zaplatiť sa naozaj nechystajú, hľadáme možnosti. Riešenie vidíme buď v súdnom vymáhaní - i keď firma DMK, s. r. o., nemá majetok a zrejme má prázdne účty -, alebo jednoduchšie postúpením pohľadávok, čo sme aj navrhli."

"Na postúpenie však firma nereaguje a kladie prekážky, aby sme ich nemohli započítavať,“ napísal konateľ poškodenej firmy, ktorého meno máme v redakcii, ale sľúbili sme zachovať anonymitu.

Poškodený podnikateľ informoval o dlžobách tiež obchodných partnerov DMK a list napísal aj do Moskvy Jozefovi Migašovi, ktorý Mácove obchodné aktivity podporoval. Podľa viacerých informácií z Dubnice sa vo fabrike postupne zbavujú strojov a zariadení.

V brandži sa šepkalo aj o veľkej zákazke, ktorú chcel dubnický kombinát získať v štátnej zbrojovke ZŤS Špeciál. Z tej však podľa jej riaditeľa Viliama Dubovického nič nebude. Konkurencia totiž dala lepšiu cenu ako DMK.

Otázka teda znie, či vôbec DMK má toľko prostriedkov, aby z nich v prípadnom konkurze dokázali uspokojiť aspoň časť jej veriteľov. „Mne osobne nevadí spôsob života inžiniera Máca, je to len a len jeho vec, ale vadí mi, ak si tento spôsob života financuje za moje peniaze,“ končí list Migašovi poškodený podnikateľ.

VIDEO Plus 7 Dní