Tip na článok
Karol Mello: Užíva si slobodu v slnečnom Belize.

Záhada z Belize: Kým maďarská podvodníčka skončila za mrežami, mafiánsky bos Mello je stále ctihodný občan

Maďarskú milionárku Marcsiku Dobrai Sándorné vydali Belize za šesť dní, no v prípade vydávania černákovca Karola Mella už so Slovenskom roky ani nekomunikujú. Môže za to neplatný zatykač?

Galéria k článku (9 fotografií )
Na Módnej prehliadke: V Belize sedel Karol Mello v prvom rade.
Karol Mello v Belize: Kamery ho zachytili na módnej prehliadke, ktorú spoluorganizovala jeho manželka Zuzana Mello Marošová.
Karol Mello: Je obvinený z viacerých vrážd.

Týždenník Plus 7 dní sa pozrel na dva takmer totožné prípady s absolútne odlišným koncom. Marcsika Dobrai Sándorné prišla Belize v máji 2016. Majiteľa cestovnej kancelárie, pripravila v Maďarsku, stovku ľudí o milióny eur. V Belize ju zadržali siedmeho decembra a trinásteho už bola na letisku v Budapešti, kde si ju prevzali maďarskí policajti.

Natíska sa otázka, ako je to možné, ak prípad Marcsiky Dobrai Sándorné dokázal, že v Belize s vydávaním zločincov na základe zatykača z Interpolu problém nemajú. Prečo teda Karola Mella na Slovensko nevydali? Je bohatší ako Marcsika so svojimi 63 miliónmi eur? Alebo má Maďarsko s Belize lepšie diplomatické vzťahy? Či sú dôvody nevydania v tom, že zatykače, ktoré prostredníctvom Interpolu na Mella vydali naše orgány činné v trestnom konaní, sú nezákonné?

Zatykač na podvodníčku: Belizanom na rozdiel od Mella, stačil na vydanie Márie Dobrai Sándorné
Zatykač na podvodníčku: Belizanom na rozdiel od Mella, stačil na vydanie Márie Dobrai Sándorné
Interpol

Pátranie Interpolu: Zatykč na Karola Mella nemusí byť v súlade so zákonom. Foto: Interpol

Problém so zatykačom

Na istý problém, ktorý môže byť pre Belize dôvodom na nevydanie Karola Mella na trestné stíhanie Slovákom v minulosti poukázala odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Podľa jej právneho názoru je takzvaná zásada špeciality. Karola Mella totiž v minulosti zadržali v Poľsku. Našim susedom tak podľa európskych zákonov vznikla akási povinnosť posudzovať trestné stíhania zadržaného Mella, ktoré voči nemu vedú na Slovensku. No a súd v Poľsku posúdil trestné stíhanie vo vraždách, pre ktoré bol na neho vydaný zatykač tak, že nepovolil slovenským orgánom Mella za tieto skutky stíhať. Na Slovensku však niekdajšieho hornonitrianskeho bosa napriek rozhodnutiu poľského súdu z vrážd Čongrádyho, Marka a Gudábu obvinili.

„Ak došlo k obvineniu bez súhlasu súdu vydávajúcej krajiny a prípady neboli súčasťou zatýkacieho rozkazu, na základe ktorého zadržaného vydali do krajiny, došlo k porušeniu zákona,“ vysvetlila odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Laicky povedané - obvinenie Mella z troch vrážd po vydaní na Slovensko bolo protizákonné.

Protizákonné tak podľa Kurilovskej bolo aj vydanie zatykača, na základe ktorého Mella neskôr v Belize zadržali. „Ak súdnemu rozhodnutiu o vydaní zatykača predchádzalo nezákonné obvinenie, je zatykač, ktorý vydal súd, nezákonný,“ potvrdila Kurilovská. Prokuratúra, ktorá prípady Mella dozoruje, sa voči Kurilovskej právnemu názoru ohradila. Minister spravodlivosti bol vraj s aktuálnym stavom trestných stíhaní Karola Mella uzrozumený a Kurilovskej právne stanovisko odľa prokuratúry úspešne vyvrátili.

Na Módnej prehliadke: V Belize sedel Karol Mello v prvom rade.
Na Módnej prehliadke: V Belize sedel Karol Mello v prvom rade.
ambergristoday.com

Na Módnej prehliadke: V Belize sedel Karol Mello v prvom rade. Foto: Internet

Nekomunikujú

Fakt je, že zatiaľ čo maďarská podvodníčka a milionárka Marcsika Dobrai Sándorné skončila v maďarskej väzbe za šesť dní, jeden z najhľadanejších zločincov Slovenska je aj po vyše piatich rokoch stále na slobode.

Zaujímavé tiež je, že Belize už v súvislosti s Karolom Mellom so Slovenskom ani nekomunikujú. „Vo veci vydania Karola Mella bolo Belize oficiálne písomne kontaktované koncom roka 2012,“ informoval nás Peter Bubla z ministerstva spravodlivosti.

Čo sa teda v Belize odohralo a aký je skutočný dôvod toho, že jeden z najobávanejších černákovcov stále nie je za mrežami, zostáva po informáciach z Maďarska a Belize ešte väčšou záhadou. Alebo nie?

VIDEO Plus 7 Dní