Tip na článok

Záhada Ficovej vinice: Pred pár rokmi premiér tvrdil, že nie je idiot, aby tam staval. Dnes je všetko inak

Na vinici premiéra Roberta Fica už nemusí byť len hrozno.

Galéria k článku (19 fotografií )
Premiér: Úporne rieši, kde bude bývať, keď odíde z Bonaparte.
Róbert Fico: Keď v diskusnej relácii V politike zaklamal, zomrelo mačiatko.
Premiér: Úporne rieši, kde bude bývať, keď odíde z Bonaparte.

Vinár z neho stále nie je a čoraz viac to vyzerá, že ani nebude. Šéf Smeru a vládneho kabinetu Robert Fico si s manželkou Svetlanou ešte v roku 2002 výhodne zaobstarali vinicu, no doteraz je prerastená burinou. A hoci sa dušoval, že raz bude dorábať víno, asi to nebude také samozrejmé. Územný plán oblasti, kde vinicu má, sa totiž zmenil na plochu určenú na individuálnu rekreáciu. Takže majitelia pozemkov to tam môžu zastavať. Zvládne na malej ploche postaviť dom, kde dožije, aj Fico?

Zarastená

Premiérova vinica sa nachádza v malebných kopcoch bratislavského Nového Mesta v časti Vinohrady. Je odtiaľ pekný výhľad na mesto. Hoci v minulosti bola táto časť Malých Karpát plná viníc, dnes ich tu nájdete len sem-tam. Aj na ceste k premiérovej vinici vidno viac malých domov ako koreňov viniča. Po vyšliapaní krátkej trasy po skoro turistickom chodníčku sa dostávame takmer k lesnatému porastu.

Naľavo nachádzame akúsi betónovú stavbu, ktorá pravdepodobne slúžila v zime bezdomovcom ako úkryt. A kúsok vyššie do kopca leží podľa GPS koordinátov premiérovo políčko. Zarastené vysokánskou trávou a so zanedbaným viničom. Hrozienka pôsobia zakrpatene, akoby si hrozno zvyklo, že slúži nie na výrobu vína, ale skôr ako krmivo pre hladné vtáčatká.

Hotový prales: Aby sme premiérovi zbytočne nekrivdili, všetky vinice v okolí sú rovnako zarastené.
Hotový prales: Aby sme premiérovi zbytočne nekrivdili, všetky vinice v okolí sú rovnako zarastené.
Matej Kalina

Chcel byť vinár

Fico kúpil 800 štvorcových metrov v roku 2002 za menej ako 37-tisíc korún, čo je teraz asi 1 850 eur. Už keď ho kúpil, riešili médiá to, či na pozemku nechce náhodou stavať. „Nie som idiot, aby som si pre 800 štvorcových metrov vinohradu pokazil povesť,“ vyhlasoval ešte v roku 2007 a neustále pritom zdôrazňoval, že stavať tam neplánuje, ale po skončení politickej kariéry chce dorábať vlastné dobré víno.

Ktovie, možno keby sa držal svojho tvrdenia z roku 2009, že v roku 2014 už v politike nebude, mohol už byť známy vinár.

Na rekreáciu

A hoci na liste vlastníctva má premiér napísané, že pozemok je vinica, územný plán sa zmenil. Kým pred dvoma rokmi bola jeho vinica v pásme poľnohospodárskej pôdy, dnes je všetko inak. „Podľa územného plánu je plocha funkčne určená na individuálnu rekreáciu. Na pozemkoch je povolená výstavba rekreačných objektov, ktorá je regulovaná v závislosti od rozlohy pozemkov. Na pozemku s plochou okolo 800 štvorcových metrov možno povoliť objekt so zastavanou plochou 80 štvorcových metrov,“ odpovedal nám na otázky hovorca mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger.

Už pred štyrmi rokmi sme citovali predsedu Poľnohospodárskeho družstva Bratislava-Vinohrady Milana Drobného, ktorý tvrdil, že „lobing developérov je taký obrovský, že je to len otázka peňazí, aby viníc bolo čoraz menej a menej.“ Úbytok vinohradov potvrdzuje aj Tettinger.

S výhľadom: Vinica Roberta Fica sa nachádza nad mestom.
S výhľadom: Vinica Roberta Fica sa nachádza nad mestom.
Matej Kalina

„Štát vinohrady nechráni a pre vlastníkov je oveľa zaujímavejšie tlačiť na ich preklasifikovanie na stavebné pozemky. Od začiatku hovoríme o tom, že štát, ktorý by sa mal snažiť o ochranu a rozvoj vinohradov, robí presný opak,“ vysvetľuje a dodáva, že pred časom sa znížila ochrana vinohradov. „Samospráva nemá možnosť vinohrady ako také fyzicky ochrániť, ak sa majiteľ rozhodne o vinohrad nestarať,“ dopĺňa Tettinger.

Postaví chalúpku?

Fico od začiatku kauzy s Ladislavom Bašternákom, od ktorého firmy si prenajíma byt v Bonaparte, tvrdí, že sa chce presťahovať. Má už vraj vyhliadnutý dom, kam sa chce presťahovať. Chalúpku so spomínanou zastavanou plochou 80 štvorcových metrov by si však mohol postaviť na vlastnom pozemku.

Len či by mu taká malá plocha stačila. Jeho terajší byt v Bonaparte má totiž okolo 400 štvorcových metrov a obrovskú terasu. Prístup k bytu je cez recepciu s množstvom kamier. To by sa asi na 80 metroch zariadiť nedalo. Nehovoriac o tom, že Ficova vinica je v podstate dlhý slíž.

Čítajte viac o premiérovi Ficovi:

VIDEO Plus 7 Dní