Hoci je doma, nekomunikuje, nereaguje na e-maily a doteraz používaný telefón má vypnutý. Inžinierka a doktorka všeobecného lekárstva Miriam Martišová sa odrezala od sveta a je v kontakte iba so známymi, ktorí sa jej vraj pre istotu nič nepýtajú. Sú opatrní. Napokon, ktovie, do čoho sa žena, ktorá si nečakane zmenila nielen priezvisko, ale i krstné meno a titul, zaplietla?

Šokujúce prekvapenie

Záhadnú nehodu šestnásteho apríla v utorok ráno asi kilometer za Žiarom nad Hronom na brehu Hrona si dodnes ni­kto nevie vysvetliť. Jej havarované auto sa našlo v rieke pri Žiari nad Hronom s rozbitým čelným sklom a so zakrvaveným interiérom. Martišová sa deň predtým mala vrátiť do Poltára na svojom Range Roveri z Komárna. Podvečer ešte stihla zavolať svojim najbližším, domov však nedošla. V utorok o pol siedmej ráno si opustené auto v rieke všimol náhodný okoloidúci a ohlásil to polícii. Rozbité čelné sklo, zakrvavený interiér a skala vzbudzovali hrôzu z toho, čo sa v aute mohlo odohrať a čo sa žene stalo.

Na mieste nehody sa nenašiel nikto, po Miriam Martišovej (41) z Poltára sa akoby zľahla zem a bolo po nej vyhlásené pátranie. Po troch dňoch hľadania, do ktorého sa zapojili policajní pátrači, hasiči i kynológovia, sa Martišová objavila v susednom Česku. „Neželala si zverejniť miesto, kde sa nachádza,“ uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, ktorá potvrdila, že v sobotu sa osobne prihlásila na polícii v Banskej Bystrici. Vysvetľovala síce, ako sa jej auto ocitlo v rieke, no polícia zatiaľ nič nekomentuje. Za hranicami sa Miriam Martišová vraj uchádzala o prácu. Ako budúca lekárka.

Vyšetrovanie pokračuje: V súvislosti s nájdeným vozidlom vyšetrovanie pokračuje, čaká sa na výsledky expertíznych skúmaní.
Vyšetrovanie pokračuje: V súvislosti s nájdeným vozidlom vyšetrovanie pokračuje, čaká sa na výsledky expertíznych skúmaní.
Zdroj: Archív

Zmena identity?

Takmer okamžite sa objavili správy, že Miriam Martišová vlastne nie je osoba, za ktorú sa vydáva, ale že predtým, ako vstúpila do politiky, si zmenila meno. Pôvodne ju totiž domáci poznali ako Ing. Miroslavu Vojenčiakovú, prípadne Korimovú, čo boli jej priezviská po otcovi a manželovi. Takže sa vlastne vrátila k priezvisku za slobodna a otázne je, prečo zmenila aj krstné meno. Jej stará mama, u ktorej býva s partnerom a dcérou, hovorí, že to jej len zamenili meno. Vraj nič iné nevie. No na vnučku dopustiť nedá. „Ja sa do mladých nestarám, vedela som len toľko, že zaviezla do Zvolena dcéru, ktorá študuje v Nitre psychológiu. Odišla a viac domov neprišla. Mám choré srdce, nazdala som sa, že to ani neprežijem. Iba sem všetci chodili, fotili a písali samé hlúposti,“ vzdychne si osemdesiatročná pani Martišová.

„Odmalička som ju vychovávala, robila, do školy chodila a zopár ľudí tu jej nedá pokoj. S priateľom, ktorý je chorý, žije už dvadsať rokov. Stará sa o neho, a teraz toto! Šikovná je, tento dom dala sama do poriadku, obkladala, plávačku položila. Robila si inžiniera a ja som jej opatrovala dcérku. Choď, Miruška, lebo čas plynie, hovorila som jej. Jej mama tu nebývala, opatrovala svatku. Ale ona sa o mňa stará, k lekárovi so mnou chodí, o všetko sa stará. Teraz je už v poriadku, len ju to všetko nejako položilo. Každému tu pomáhala, nikto na ňu nemôže povedať pol krivého slova, len sa opýtajte,“dozvedáme sa.

„Či jej chcel niekto ublížiť? Neviem veru nič. My sme tam vtedy prišli, keď našli auto, bola tam jej mama a dcéra. Našli jednu botasku vo vode, a tak ju hľadali aj pod vodou. Ale nikto ju nenašiel. Potešili sme sa trocha, že mŕtva nebude. Či je lekárka? To vám veru neviem povedať. To by ste sa jej museli spýtať. Aj s tým menom. Ona nebola Miriam, ale krstená bola Miroslava. Miroslava Martišová. Až po sobáši dostala meno po otcovi, Korimová. Potom sa vydala a bola Vojenčiaková. A teraz prišla domov a povedala, že jej sestrička v nemocnici napísala, že Miriam. A že údajne tá sestrička už nežije.“

Jej stará mama: Martišová u nej býva s partnerom a dcérou.
Jej stará mama: Martišová u nej býva s partnerom a dcérou.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Chcela zmiznúť?

Nepochopiteľná nehoda, jej neohlásenie a zmiznutie vyvolávajú nielen v Poltári otázniky. Martišová šéfovala donedávna okresnej SaS-ke, pracovala vo firme lučeneckého advokáta Martina Landla a popritom podnikala. Jej dvom aktuálnym firmám Estimme a Mkreativ sa však podľa verejných zdrojov veľmi nedarilo, obe vykazujú stratu. Mnohých doslova zaskočilo, keď zistili, že Miriam Martišová si dala do dokladov zapísať nový titul MUDr. Pre všetkých, s ktorými sme hovorili, to bolo prekvapenie, pretože o tom, že by študovala všeobecné lekárstvo, sa pred nikým nezmienila. O to zaujímavejšie je, že údajne tvrdila, že školu robila externe, hoci to možné nie je. Od jedného z jej spolustraníkov sme sa dozvedeli, že spomenula štúdium v zahraničí. Vyhlásila, že si na tieto „klebety“ spochybňujúce jej vzdelanie najme advokáta. V každom prípade je nespochybniteľné, že lekársky diplom predložila na polícii, keď si bola zmeniť osobné doklady. To, že si možno hľadala nové zamestnanie, má takisto zdanlivo svoju logiku, dozvedeli sme sa, že jej plynie výpovedná lehota.

„V súvislosti s nájdeným vozidlom vyšetrovanie pokračuje, čakáme na výsledky expertíznych skúmaní,“ reagovala na otázku hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Podľa toho, že v čase našej návštevy šoférovala auto, zrejme neprišla ani o vodičský preukaz. Sulíkova strana SaS tiež okamžite konala. Martišovú zbavili členstva pre poškodzovanie dobrého mena strany, uviedol pre PLUS 7 DNÍ hovorca SaS Róbert Buček. „Práca okresnej predsedníčky v SaS nie je platenou funkciou a vykonáva sa na základe dobrovoľnosti. Strana SaS veľmi pozorne zvažuje prijatie nových členov. V okrese Poltár sme síce mali len jedného člena strany, ale pri straníckych regionálnych akciách pomáha aj 32 našich Priateľov slobody. Členkou strany sa stala (Martišová) na základe prejaveného záujmu a riadneho pohovoru. Vo svojom okrese bola aktívna pri organizovaní akcií v regióne, pomáhala pri futbalových turnajoch, s organizovaním plesu a podobne, a dosiaľ sme s ňou nemali žiadne problémy. Strana si pravosť jej lekárskeho titulu neoverovala.“

Vyšetrovanie pokračuje: V súvislosti s nájdeným vozidlom vyšetrovanie pokračuje, čaká sa na výsledky expertíznych skúmaní.
Vyšetrovanie pokračuje: V súvislosti s nájdeným vozidlom vyšetrovanie pokračuje, čaká sa na výsledky expertíznych skúmaní.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Čudné politikárčenie

To, že mladá politička si doma narobila nepriateľov najmä pri posledných komunálnych voľbách, je verejným tajomstvom. Napriek protestom priaznivcov strany totiž celkom nepochopiteľne podporila v kampani na post primátora bývalého viceprimátora a poslanca Radovana Baníka za KDH. Ten napokon vo voľbách neuspel a skončil posledný. Navyše, sudca Špecializovaného trestného súdu Radovana Baníka odsúdil na 600-eurový peňažný trest za podplácanie. Priznal sa, že minulý rok dal tristo eur rozhodcovi a asistentom trénera za to, že nechajú futbalistov z Poltára vyhrať. A tak si Martišová znepriatelila všetkých, ktorí podporili súčasnú nezávislú primátorku Martinu Brisudovú. Čo viedlo Miriam Martišovú k takýmto rozhodnutiam, nevedno. Isté je, že tajomná nehoda, pri ktorej sa náh­le stratila, jej nadobro zmenila život a bude mať čo vysvetľovať.