Košický notár Vojtech Kavečanský nebol nijaký výnimočný človek. Jeho úrad sídli v centre mesta. Poskytoval všetky služby ako bežná notárska kancelária, či už to bolo riešenie pozostalosti po zomretých, či notárske zápisnice a notárske úschovy až po overovanie podpisov. Jednoducho všetko, na čo bola potrebná okrúhla pečiatka notariátu. Verejne známy sa stal v okamihu, keď jeho blízki nahlásili, že zmizol. Polícia prijala oznámenie o jeho nezvestnosti 1. mája a hneď aj vyhlásila pátranie. No už na druhý deň sa notár na polícii prihlásil sám a vyrozprával, ako ho proti jeho vôli odviezli do Rakúska. S poriadne tučnou hotovosťou.

Vydieračský únos

„Dňa 30. apríla 2021 odišiel do práce so svojím motorovým vozidlom Peugeot a odvtedy o sebe nepodal nikomu žiadnu správu,“ hlásal webový portál HAKA zameraný na pátranie po ukradnutých autách a nezvestných osobách. Zverejnená bola fotografia 41-ročného Vojtecha Kavečanského spolu s typom a ečevéčkom jeho auta. Každá policajná hliadka mala opis notára aj auta, ktoré zmizlo.

Kavečanský sa však z ničoho nič objavil u policajtov a vypovedal také závažné veci, že polícia okamžite začala konať. Tentoraz má za úlohu vypátrať únoscov, ktorí notára uniesli a následne prepustili.

„Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach začal trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu vydieračského únosu. V danej veci sa vykonávajú procesné úkony, preto bližšie informácie nateraz poskytovať nebudeme, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu vyšetrovania,“ konštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jana Mesárová.

Štyri milióny „keš“

Aj keď polícia oficiálne mlčí, na verejnosť sa dostalo niekoľko detailov z výpovede uneseného notára Kavečanského. Mnohí v tejto súvislosti zdôrazňujú spojenie „údajne unesený“.

Všetko sa vraj začalo už deň pred piatkovým únosom. Vo štvrtok ho oslovil nejaký muž pred obchodným centrom v Košiciach, kam mal notár namierené na nákup. Vraj od neho chcel overenie podpisu mimo notárskeho úradu.

„Takéto služby mnoho notárov a ich kandidátov bežne poskytuje. Je to aj v cenníku poskytovaných služieb,“ dozvedáme sa od nášho zdroja. Ako normálnu pracovnú vec to teda bral aj Kavečanský. V piatok sa vybral na stanovené miesto mimo Košíc, kde mal podpis overiť. Tu však k nemu pri šlo ďalšie auto, z neho vystúpili dve osoby, ktoré mu hrozili, že ublížia jeho rodine, ak nespraví to, čo mu prikážu. Svoje auto musel nechať na mieste, nasadnúť do ich auta a vrátiť sa s nimi do Košíc do jeho notárskej kancelárie. Zo svojho trezora vzal štyri milióny eur v hotovosti a odviezol ich do Rakúska na stanovené odpočívadlo.

Notár vypovedal, že z obavy o rodinu únoscov vo všetkom poslúchol a s miliónmi v aute spolu s nimi vyrazil do Rakúska, kde peniaze odovzdal. Až vtedy ho únoscovia prepustili.

Otázniky v tejto kauze vyvolávajú hlavne štyri milióny eur v hotovosti. Notár predsa musí mať na tento účel zriadený účet v banke. Tam by mali byť zverené peniaze uložené do úschovy, kým si ich oprávnený klient od notára nevyberie. Isteže, v prípadoch časovej tiesne sa u notára môže objaviť aj nejaká hotovosť. Ale štyri milióny eur?!

Investoval?

Notára Vojtecha Kavečanského sme hľadali na niekoľkých adresách, kde by sa mohol zdržovať. Zašli sme na notariát na Kmeťovej ulici, no zamestnanci úradu od incidentu notára nevideli ani on s nimi nekomunikuje.

Braniskovú ulicu v Košiciach notár uvádza ako miesto svojho trvalého bydliska. Vysoký panelový vežiak neďaleko amfiteátra však zvonček s menovkou Kavečanský nemá. Ani oslovení ľudia o nikom s týmto menom nepočuli. Ďalšia adresa, ktorá sa viaže k pánovi notárovi, je dom na Thurzovej ulici. Ide o lukratívnu časť Košíc - centrum mesta, neďaleko železničnej stanice a mestského parku, kde stoja domy zo začiatku 20. storočia. Tu mu podľa listu vlastníctva patrí mezanín zaťažený hypotékou. Notárovo auto, ktoré polícia hľadala v rámci nezvestnosti, stojí neďaleko vchodu. No notára sme ani tam nenašli.

V blízkosti mestského parku a polyfunkčného domu košických prominentov, kde do svojej smrti žil aj Pavol Paška, vlastní notár hneď niekoľko nebytových priestorov v novovznikajúcej Rezidencii Mestského parku a dve parkovacie miesta. Kúpa je tak isto zaťažená záložným právom banky.

Kanceláriu majú v merku

Rovnako ako my Kavečanského zháňa Notárska komora SR. Na jej prezídiu otvorene hovoria, že s vydieračským únosom sa od svojho vzniku v roku 1993 ešte nestretli. Po informáciách o zmiznutí a rýchlom nájdení jedného zo svojich členov rozhodli o vykonávaní dohľadu nad Kavečanského notárskym úradom. Už ho vyzvali, aby zabezpečil riadny chod svojho úradu hlavne vo veciach, ktoré neznesú odklad. Podľa našich informácií ide hlavne o vydávanie financií zverených do notárskej úschovy, pretože práve s tým je v jeho neprítomnosti problém.

Viac FOTO v GALÉRII

Od 19. mája do 25. mája komora vykonala na úrade kontrolu. „Menovaný notár je podľa nám predloženého potvrdenia práceneschopný a notársku činnosť vykonáva jeho notársky kandidát, ktorý je každý pracovný deň v notárskej kancelárii v sídle notára,“ uviedla za komoru Katarína Valová. „Notárska komora SR zaslala žiadosť o poskytnutie súčinnosti na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach s otázkou, či Mgr. Kavečanský podal trestné oznámenie alebo bolo proti Mgr. Kavečanskému podané trestné oznámenie. Do dnešného dňa sme však odpoveď od príslušného orgánu nedostali.“