Mimoparlamentné hnutie podporuje zatvorenie obchodov v nedeľu, s ktorým prišli ultrakonzervatívci z OĽaNO. Hlavným dôvodom je pre nich vytvorenie času prežitého s rodinou.
K téme sa vyjadrila v relácii Nora Dolinského Karty na stôl aj europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Tá návrh zákazu predaja v nedeľu podporuje. Podľa nej „sa má vytvoriť priestor pre rodiny a mentálny oddych človeka.“
Ako príklad uvádza západné krajiny ako Rakúsko a Belgicko, kde tento systém funguje. „Pracujúci človek by nemal byť odkázaný na prácu v nedeľu a s tým spojené príplatky, ale štát by mal zabezpečiť také podmienky, aby jednoznačne na to nebol odkázaný,“ tvrdí Lexmann. Zdôrazňuje, že možnosť práce v nedeľu sa týka iba určitého sektoru. Tvrdí, že jednoznačne nevie povedať, či by to niekomu ublížilo, keby bol zákaz predaja v nedeľu schválený.
Praktizovať vieru
Podpredseda KDH Marián Čaučík svoje tvrdenie dopĺňa o postoj z hľadiska možnosti praktizovania viery: „Každý človek by mal mať nárok na 2 voľné dni do týždňa. Práve nedeľa je dňom, ktorý by sme mali mať možnosť využiť na čas strávený s rodinou a na regeneráciu. Pre veriacich je nedeľa zároveň jedinečným a nenahraditeľným časom pre vzťah s Bohom a cirkvou, do ktorej patria.“
KDH malo tento návrh opakovane vo svojom programe a viackrát ho aj predkladali v parlamente. Zároveň si však uvedomujú fakt, že plošný zákaz práce v nedeľu nie je možný pre všetky profesie a pri niekoľkých povolaniach je nevyhnutná práca každý deň. Pri obchodoch to však možné je a preto podporujú, aby bola nedeľa dňom pracovného pokoja.
Adventné nedele sú v pohode
Paradoxom návrhu, ktorý je v parlamente, je to, že najdôležitejšie nedele v roku, adventné, majú zo zákazu výnimku. Proti návrhu vystúpila časť opozície, najmä SaS, ktorá už vytvorila online petíciu. "Máme to tu opäť, ďalší návrh, ktorým chcú politici bohorovne vyriešiť problémy iných ľudí," vraví poslankyňa Janka Bittó Cigániková a dodáva, že niektoré argumenty v parlamentnej diskusii pokladá za padnuté na hlavu. "Ministerstvo financií tvrdí, že o prácu tento zákon pripraví cca 1700 ľudí a nie 3000. Teda sa nemá, kto na čo sťažovať. Predavači v okresoch Rožňava, Gelnica, Sobrance a podobne sú oddnes úplne pokojní," vraví sarkasticky Bittó Cigániková. A krúti hlavou nad názorom, že predsa "zatvorením obchodov síce docielime, aby mohli byť predavačky s deťmi doma, no ale veď sa môžu zamestnať v gastre, tam otvorení ostávajú."
Podľa šéfa finančného výboru Mariana Viskupiča môžu na zákaz doplatiť najmä menšie prevádzky v obchodných centrách. „Veľa kaviarní, reštaurácií a fitnescentier sa nachádza v obchodných centrách. Po novom by tieto prevádzky boli ako jediné otvorené, a preto by museli náklady na nájom kompenzovať sami a takto sa môžu zvyšovať ceny,“ objasnil. Rovnako podľa neho hrozí odliv kupujúcich do susedných krajín, čím utrpí naša ekonomika. Aj bývalý minister práce Ján Richter pripustil, že zákaz ovplyvní aj približne 60-tisíc študentov, ktorí si privyrábajú najmä cez víkendy.
Poslanci budú o tomto návrhu zákona hlasovať dnes (v utorok) podvečer.