Slovenskom sa pomaly valí zápach potuchliny. Dramaturg diskusnej relácie RTVS Do kríža a organizátor Konzervatívneho samitu v Bratislave Juraj Šúst prezradil, že slovenskí konzervatívci nedúfajú len v zákaz potratov. On sám by zakázal aj rozvody, lebo deti majú predsa právo vyrastať v úplnej rodine s oboma rodičmi. „Možnosť rozvodov je jednou z najväčších tragédií spoločnosti,“ povedal v rozhovore pre Denník N.

Je zákaz rozvodov len konzervatívny mokrý sen alebo by k nemu na Slovensku mohlo reálne dôjsť?

V Poľsku sa už chystajú

Vlani sa na Slovensku rozviedlo 10,4-tisíca manželstiev. Napriek tomu, že covidový rok 2020 bol pre mnohé rodiny naozaj zaťažkávacou skúškou, bolo to o 1,2-tisíca menej ako v roku 2019. „Počet rozvodov na Slovensku je aktuálne porovnateľný s okolitými aj inými európskymi vyspelými štátmi a rozhodne nie je zásadnou civilizačnou hrozbou,“ vraví sociologička Sylvia Porubänová. Podľa nej by bolo čo i len pripustenie zákazu rozvodov ústupom od demokratických princípov smerom k autoritárskym, totalitným režimom.

Pre konzervatívnych bojovníkov však štatistiky asi veľa neznamenajú. V parlamente je každého pol roka na stole návrh na zákaz interrupcií napriek tomu, že aj tie majú z roka na rok klesajúcu tendenciu. Šústove názory však rozhodne nie sú v konzervatívnych stredoeurópskych kruhoch také šokujúce ako pre liberálnejšiu časť verejnosti. Poľské médiá upozorňujú, že po zákaze potratov môžu v krajine našich severných susedov očakávať aj zápas o zákaz rozvodov. V krajine sa totiž objavili bilbor­dy s nápismi Milujte sa, ocko a mama. Podľa liberálov to znamená, že sa chystá ďalšia vážna zmena. 

Na to, či má Šústov názor v konzervatívnych kruhoch politickú podporu, sme sa opýtali aj Anny Záborskej, líderky kresťanskej časti OĽaNO. „Zákaz nič nerieši. Treba však povedať, že rozvod nesmie byť prvé riešenie problému manželov. Som presvedčená, že do manželstva nemôže ísť dvojica s kalkulom, že ak nevyjde, rozvediem sa,“ myslí si. 

Kollár milovník tradičnej rodiny

Konzervatívny samit otváral predseda Sme rodina Boris Kollár. „Konzervativizmus považujem za ideu, ktorú potrebujeme v politike rozvíjať. Je na jednej strane racionálny a praktický, na druhej strane nezabúda na dôležitosť pocitov lásky a lojality k žene, rodine, spoločenstvu, národu a vlasti.“ Kollár má pritom „tradičných rodín“ desať. Bývalý podnikateľ je známy častým oznamovaním príchodu potomka na svet. Rozhodne však nie s jednou manželkou. Idea tradičnej rodiny je úplný opak ako jeho život.

 

„S konzervatívcami, ktorí vnímajú Borisa Kollára ako konzervatívneho, by som rád polemizoval. Keď chce byť niekto konzervatívec, mal by sa tak aj správať. Boris Kollár však patrí skôr do inej skupiny. Pozval k nám na návštevu zástupcov FPÖ z Rakúska či Le Penovú z Francúzska. Tí sa považujú skôr za krajnú pravicu, za pravicových extrémistov,“ hovorí politológ Radoslav Štefančík.

Aj za cenu bulvarizácie

Na samite sedeli mnohí predstavitelia slovenskej politiky, prednesené reči im však žily netrhali. „Boris Kollár sa publiku prihovoril na pôde historickej budovy národnej rady z pozície hostiteľa, domáceho pána, ako predseda Národnej rady SR. Rovnako sa publiku prihovoril ako zástupca strany, ktorá svojím konaním v parlamente dokazuje, že konzervatívne hodnoty sú pre ňu podstatné,“ vysvetľuje svoj pohľad na Kollára ako konzervatívneho politika Anna Záborská. Dodáva, že si Kollára váži za to, že „sa týchto úloh zhostil aj za cenu bulvarizácie jeho účasti na samite. „Jeho súkromný život nesúdim, neprináleží mi to.“

Kollár o hlasy konzervatívnych voličov bojoval už od začiatku pôsobenia v politike. „Rodina je otec, mama a deti. Maximálne mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama a moje deti. Dvaja teploši a dieťa? Zvrátené,“ bol výrok, s ktorým ho nominovali do ankety Homofób roka 2016. Vtedy sa mu to nepáčilo a reagoval spojením svojich očividne obľúbených tém: „Treba si uvedomiť, že ak nezostaneme pri tradíciách, ak zakceptujeme Gender LGBT, ak začneme chlapov sobášiť v kostoloch, je s nami koniec a jasne sa týmto vydáme do rúk islamskej kultúre a oni s nami už narobia poriadky!“

Prikryjú sa ním

Pravda však je, že Kollár sa svojimi deťmi a ich matkami nikdy netajil. Voliči vedia, kým je a aké sú jeho názory. Napriek tomu ho prijímajú ako konzervatívneho politika. „Volič ľahko uverí predstave, že politik, ktorý sa odvoláva na konzervatívne hodnoty, je taký skutočne,“ dopĺňa Štefančík.

Podľa Lenča Kollára prijímajú aj ostatní politici, aj keď skôr kvôli funkcii, ktorú zastáva. „A tak­isto preto, lebo jeho dvojkou je dlhoročná tvár konzervativizmu Milan Krajniak. Aj jazyk, ktorý Kollár používa, si osvojuje nemalá časť slovenských konzervatívcov. Vidia sa v ňom a snažia sa ním zaštiťovať,“ vysvetľuje Lenč.

Zápecnícky a ustráchaný

V parlamente sa strhla divoká debata pre ďalšiu typickú tému, ktorá rozhádava slovenskú spoločnosť. Anna Záborská predkladala návrh o pomoci tehotným ženám. Opäť sa však týkal interrupcií. Chce totiž predĺžiť povinný čas, ktorý majú ženy na rozmyslenie, či na potrat pôjdu. Záborská chce zakázať aj reklamu na interrupcie. Ženské organizácie upozorňujú, že sa to bude týkať akýchkoľvek informácií o interrupciách. Čiže aj stránok zdravotníckych zariadení. Tak by ženy nemali potrebné informácie kde nájsť. Ide už o ixtý pokus Záborskej obmedziť interrupcie a vopred vyhlásila, že sa nevzdá. Ak to ani teraz nevyjde, predloží návrh opäť. 

Viac FOTO v GALÉRII >>

Podľa Lenča je slovenský konzervativizmus zápecnícky a ustráchaný. „Rieši veci, ktoré by zakazoval, lebo sa ich bojí. Keby to bol hrdý konzervativizmus, ktorý sa nebojí, prinášal by riešenia pre spoločnosť, motivoval ju, aby sa zlepšila. Neopakoval by stále, čo spoločnosť údajne ohrozuje a čoho sa oni sami boja.“