Tip na článok
V teréne: S ohňom dva dni zápasili desiatky hasičov a dobrovoľníkov. Vo vzduchu lietali aj dva vojenské vrtuľníky s bambivakmi.

Zakliate Vysoké Tatry: Zničili ich kahance z cintorína?

Environmentálne škody po požiari vo Vysokých Tatrách odhadli na päť miliónov eur. Oheň spálil všetko živé.

Galéria k článku (5 fotografií )
Miesto posledného odpočinku: Pri mohutnom požiari horela oblasť pod cintorínom v Starom Smokovci. Oheň sa mohol rozšíriť aj z kahancov.
V teréne: S ohňom dva dni zápasili desiatky hasičov a dobrovoľníkov. Vo vzduchu lietali aj dva vojenské vrtuľníky s bambivakmi.
Zhorelo všetko živé: Odborníci odhadli škody na biotopoch na päť miliónov eur.

Slovenské veľhory akoby boli od ničivej víchrice v roku 2004 zakliate. Dôkazom je i nedávny požiar, ktorý domáci sledovali so slzami v očiach a s neskrývaným strachom. Dym valiaci sa spod cintorína v Starom Smokovci bolo vidieť na desiatky kilometrov.

Mohutné kúdoly prinútili spomaliť aj vodičov uháňajúcich po neďalekej diaľnici. Mnohí z nich zmenili trasu a neplánovane si to namierili do centra diania, kde sa im naskytol smutný pohľad.

Zhorelo všetko živé: Odborníci odhadli škody na biotopoch na päť miliónov eur. Foto: Juraj Roščák

Katastrofa

Popolom ľahlo podľa Štátnych lesov TANAP-u dvadsaťdva hektárov mladého lesa. Materiálne škody odhadli na vyše 48-tisíc eur, tie environmentálne sú vraj nevyčísliteľné. Riaditeľ Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe Pavol Majko zhrnul tragédiu jediným slovom - katastrofa. „Oheň spálil všetko živé. Spoločenská hodnota biotopov, teda všetkého živého v tejto oblasti, je veľmi vysoká a môže sa pohybovať na úrovni piatich miliónov eur,“ doplnil. Vysvetlil, že horela plocha bývalej kalamity v treťom stupni, ktorú len nedávno umelo vysadili. Na hasení požiaru sa podieľali desiatky hasičov i dobrovoľníkov. V teréne bolo dvadsať kusov techniky i dva vojenské vrtuľníky s bambivakmi. Oheň vzbĺkol v blízkosti plota miestneho cintorína.

Suchá tráva, stromy bez lístia a silný vietor zapríčinili, že napriek zásahu lesníkov a hasičov sa rozširoval ďalej. Ešte dvadsaťštyri hodín po jeho vypuknutí musela situáciu v teréne kontrolovať viac ako polstovka hasičov.

Z cintorína?

Požiar zrejme vznikol neopatrnou manipuláciu s ohňom. Kompetentní nevylučujú ani to, že oheň sa rozšíril z kahancov na cintoríne. „Nechcem ani pomyslieť, čo by sa stalo, keby začal horieť cintorín. My si raz tieto krásne Tatry zničíme,“ šepkala so slzami v očiach pani, ktorá upratovala na mieste večného odpočinku svojich blízkych.

VIDEO Plus 7 Dní