Tip na článok
Na sviňu, ktorá zranila dôchodcu, nedajú majitelia dopustiť.

Zákony sú na svine krátke! Dôchodca, ktorého napadlo prasa, má smolu

Za vytrpenú bolesť sa dôchodca Juraj z Banskej Bystrice nedočkal ospravedlnenia ani satisfakcie. Sviňa, ktorá ho pohrýzla, si môže behať po sídlisku bez vôdzky aj bez náhubku.

Galéria k článku (4 fotografie )
Miniprasiatko s maximálnou nadváhou: Po sídlisku behá stále bez náhubka a bez vôdzky.
Pohodlná sviňa: Do neďalekej záhradky vozia Ondrášovci svoju Luciu na zadnom sedadle auta.
Napadnutý dôchodca Juraj: Zo správania majiteľov svine Lucie je sklamaný.

Prípad napadnutia sedemdesiatštyriročného dôchodcu pri autobusovej zastávke na banskobystrickom sídlisku riešila polícia i rôzne úrady. Zranenie bolo vážne, nepríjemná a veľmi bolestivá liečba trvala sedemdesiatdeväť dní.

Vinník však potrestaný nebude. Prečo? Lebo starého pána uhryzlo „spoločenské“ prasa. Keby mu do nohy zacvikol svoje zuby hocijaký pes, jeho majiteľ by sa z problémov tak ľahko nevyvliekol. Lenže so sviňami je to iné. Na svine sú zákony krátke.

Lucia z tretieho poschodia

Päťročná sviňa Lucia nevyniká inteligenciou, neohuruje cirkusantskými kúskami, vlastne nereaguje na žiadne pokyny. Nie je ani prítulná, ani smiešna. Celý život nerobí iné, iba žerie a spí. Jej sláva stojí na tom, že je široko-ďaleko jediné prasa žijúce v panelákovom byte. Na treťom poschodí.

Doma má vlastnú izbu s televízorom a ležoviskom s vankúšmi. Jeden pod hlavu, druhý pod kopýtka. Vďaka bezhraničnej láske majiteľov, ktorí Lucinke doprajú všetko možné, halušky i banány, a vďaka vlastnej pažravosti už dávno prekonala tridsať kilogramov, čo by mala byť podľa príručiek jej maximálna hmotnosť.

Lucia sa vyšplhala až na sedemdesiat kíl, pričom brucho pomaly tromfne dĺžku nôh, takže miestami ho šúcha po zemi. Z roztomilého göttingenského miniprasiatka sa stala obyčajná tučná sviňa, ktorú domáci radšej nevyrušujú počas poobedňajšieho spánku, lebo potom - podľa ich vlastného vyjadrenia - „zvykne byť zlostná a strašne šomre“.

Susedia považujú Luciu za neškodné a čistotné zviera. Aj deťom dovolia pohladkať drsnú srsť svine pasúcej sa na trávniku pred panelákmi. V blízkej krčme si na netypického návštevníka tiež zvykli. Lucia na popíjajúcich chlapov vyskakuje len vtedy, keď má svoje dni, inak väčšinou predrieme celý čas, čo jej pán popíja vínko.

Len dôchodca Juraj mal smolu. Lucia z ničoho nič proti nemu vyrazila celou silou svojho objemného tela. Dôchodca sa okamžite naširoko rozkročil, dúfajúc, že ho sviňa podbehne. No ona ho chmatla do lýtka.

Rana spočiatku vyzerala nevinne. Len ako bodka po prehryznutí kože prasacím zubom. V nemocnici sa ukázalo, že sviňa presekla dôchodcovi na nohe žilu, ranu bolo treba zašiť. A následne čistiť. Nielen raz či dvakrát. Dokopy až neuveriteľných tridsaťjedenkrát!

Poranené miesto sa nie a nie zahojiť. „Hnisalo to. Dostával som silné antibiotiká a poškodené tkanivo mi z rany opakovane vyškrabávali ostrými nástrojmi. Išlo to až do hĺbky štyroch centimetrov. Jáj, to bola bolesť!“ sťažoval sa dôchodca, čo všetko si musel po útoku svine vytrpieť.

Čítajte viac:

Kauza sviňa: Dôchodcu napadlo 70-kilové prasa. Chovajú ho v paneláku!

Slepá láska

Rodina Ondrášovcov, ktorá Luciu vlastní, nechce pripustiť, že ich sviňa by bola obyčajné zviera s ťažko predvídateľným správaním. Tvrdia, že dôchodca Luciu na útok vyprovokoval. Vraj šúchal nohou po zemi.

Za problémy si podľa nich môže sám a nie je dôvod obávať sa, že sviňa by mohla znovu niekomu ublížiť. Trebárs malému dieťaťu, ktoré by s infekciami prenesenými z prasacej papule do rany mohlo mať ešte väčšie problémy ako dôchodca Juraj.

Ondrášovci tvrdohlavo odmietajú zháňať pre Luciu vôdzku a náhubok, nechcú svojho miláčika nijakovsky obmedzovať, ďalej pasú náladovú sviňu pred panelákmi bez akéhokoľvek zabezpečenia.

Dôchodca preto podal trestné oznámenie a obrátil sa aj na patričné úrady. Myslel si, že keď Ondrášovcom chýba pocit zodpovednosti za svojho zvera, prinúti ich na opatrnosť niekto iný.

Policajti z Obvodného oddelenia PZ Banská Bystrica-západ predvolali svedkov, zainteresovaných, zhromaždili listinné dôkazy a po vyhodnotení všetkých súvislosti vyriekli, že „by mohlo ísť minimálne o podozrenie z protiprávneho konania, avšak len v rovine priestupkovej“.

Prípad odstúpili okresnému úradu na prejednanie priestupku a tam sa celá vec zasekla. Nie preto, že by sa „skutok nestal“. K ublíženiu na zdraví dôchodcu preukázateľne došlo. Nespochybniteľné tiež je, že ho spôsobila konkrétna sviňa - Lucia od Ondrášovcov. Iba zodpovednosť Ondrášovcov za svinské napadnutie už taká jasná nie je. Aspoň z pohľadu právneho systému.

Pes iba na vôdzke

Žiadny predpis ani zákon neriešia, či chovatelia môžu svoju sviňu len tak vypustiť do ulíc. Máme zákony upravujúce spôsob chovu hospodárskych zvierat i nebezpečných živočíchov, tiež zákon regulujúci podmienky držania psov.

Ale sviňou chovanou v byte, teda spoločenskou sviňou, sa žiadny nezaoberá. Aspoň pokým sa sviňa cíti v byte dobre. Jej diskomfort by už úrady riešiť mohli, dokonca museli. Že by bolo treba chrániť ľudí pred sviňou, to zatiaľ nikomu nenapadlo.

S neobvyklou situáciou väčšinou nepočítajú ani mestá vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach. V Banskej Bystrici, kde k napadnutiu dôchodcu sviňou Luciou došlo, schválili nariadenie upravujúce iba voľný pohyb psov na verejnom priestranstve.

V ňom je uvedené, že na celom území mesta možno vodiť psa len na vôdzke bezpečne pripevnenej na obojku a dĺžka vôdzky musí byť primeraná psovi a situácii tak, aby bolo možné psa ovládať v každej situácii.

Ak niekto toto nariadenie poruší, musí počítať so sankciami. Ondrášovcom, samozrejme, sankciu uložiť nikto nemôže, lebo Lucia nie je pes.

VIDEO Plus 7 Dní