Tip na článok

Žalobaby aj egomaniaci: Čo bolo top škandálom roka 2016?

Vďaka parlamentným voľbám sme sa tohoto roku dočkali nebývalej koncentrácie viac či menej výbušných káuz a kauzičiek. O mnohé z nich sa zaslúžili aj typické povahové vlastnosti niektorých politikov, medzi ktorými nie je núdza o pomstychtivcov, egomaniakov, žalobaby či hysterikov.

Bašternákov tieň

Firma Ladislava Bašternáka BL-202 si kúpila v bytovom dome Five star residence, ktorý stavala firma podnikateľa Mariána Kočnera, sedem bytov v hodnote 12 miliónov eur. Za byty údajne zaplatil v hotovosti a uplatnil si nárok na vratku dane z pridanej hodnoty v sume 2 milióny eur. Polícia napokon začala v kauze Bašternák trestné stíhanie. Podnikateľské väzby na Bašternáka mal aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Dvojití hráči

Danko sa od začiatku netají, že jeho apetít je oveľa väčší a raz by chcel dosiahnuť na premiérske kreslo. Vycítil však, že jeho premiérskym chúťkam by mohol dať stopku prezident Andrej Kiska, ktorý neskryte podporuje novovznikajúcu politickú iniciatívu Progresívne Slovensko. A preto išiel tajne rokovať do rakúskeho Hainburgu s nepísaným šéfom opozície Richardom Sulíkom.

Klamstvá a spor s Dankom

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) vyvolala búrku v pohári vody, keď tvrdila, že ju šéf parlamentu Andrej Danko zastrašoval a nútil pracovať pár dní po pôrode. Neskôr však vysvitlo, že táto verzia nebola pravdivá z klamstva ju usvedčila mailová komunikácia asistentky podpredsedu národnej rady Andreja Hrnčiara.

Čistý deň

Rozruch po hádke Ďuriš - Nicholsonovej s Dankom prekryla jej stranícka kolegyňa zo SaS Natália Blahová, ktorá vytiahla kauzu o údajnom znásilňovaní detí v protidrogovom centre Čistý deň.

Sulík “na tajňáša”

Šéf SaS rokoval o páde vlády s Andrejom Dankom. S tajnými rokovaniami má Richard Sulík skúsenosti, kedysi ho zachytila skrytá kamera na debate o voľbe generálneho prokurátora v jedálni domu podnikateľa Mariána Kočnera. Rovnako v tichosti rokoval o možnej spolupráci aj s Mariánom Kotlebom.

Kreatívny podnikateľ

Šéf OĽaNO Igor Matovič fiktívne predal za 122 miliónov svoju firmu regionPRESS bielemu koňovi Pavlovi Vandákovi, pri transakcii sa “stratilo” aj účtovníctvo. Stalo sa tak iba deň pred avizovanou kontrolou. Trestné stíhanie začalo vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Polícia zistila, že skutok sa síce stal, ale je premlčaný.

Nové bývanie

Len pol roka po voľbách strana extrémistu Mariána Kotlebu investovala do kúpy nového domu, ktorý sa podľa realitných kancelárií predával za sumu 300 tisíc eur. Nakupovalo sa zo straníckych peňazí, a zhovorčiví susedia už stihli poinformovať, že Marián Kotleba sa im bol predstaviť ako nový sused.

Mafiánska minulosť

Šéf Sme rodina Boris Kollár musel vysvetľovať, prečo sa jeho meno ocitlo v dokumentoch z 90tych rokov, ktoré opisujú jeho účasť na pašovaní heroínu spolu s mafiánmi Petrom Steinhüblom prezývaným Žaluď a Romanom Deákom.

Pôda za státisíce

Šéf Mosta Híd Béla Bugár a jeho nominanti v štátnom Slovenskom pozemkovom fonde v minulosti nakúpili lacnú ornú pôdu. Štát ju od nich odkúpil ako stavebné pozemky pod diaľnicu.

Desaťtisíce eur pre kultúrne agentúry

V súvislosti s predsedníctvom v Rade EÚ vyplávalo viacero káuz financovania kultúrnych podujatí. Ministerstvo zahraničných vecí muselo vysvetľovať, kto je záhadná agentúra Evka, za čo jej zaplatili vyše 160 tisíc eur a prečo zaplatilo umelcom honoráre v sume 46 tisíc eur. Ďalšia agentúra Viva Musica zase zorganizovala zážitkovú večeru pre predsedov parlamentov členských krajín EÚ, v ktorej za 78 tisíc eur neponúkla hosťom žiadne jedlo - iba hudbu.

Anketa

Hlasujte, ktorá z káuz sa stane škandálom roka 2016

Kauza Bašternák 49% Matovičovo účtovníctvo 30% Kollárov spis o obchodovaní s heroínom 5% Sulíkove tajné rokovania 1% Nicholsonovej spor s Dankom 2% Čistý deň 2% Dankov pokus o pád vlády 1% Nový dom Kotlebovej strany 1% Obchody s pozemkami pod diaľnicou 2% Agentúra Evka 1% Zážitková večera v parlamente 3% Grendelove smsky 2%Celkový počet hlasujúcich: 267

VIDEO Plus 7 Dní