Tip na článok
Mestský park: Zmení sa na luxusné miesto pre prominentov?

Zanedbaný park okolo apartmánu Pavla Pašku obnovujú z eurofondov

Košický mestský park bude za plotom a na noc sa bude podľa všetkého zamykať. Stojí v ňom aj dom s luxusným apartmánom predsedu parlamentu…

Galéria k článku (6 fotografií )
MESTSKÝ PARK: Zmení sa na luxusné miesto pre prominentov?
Pavol Paška
Vizualizácia promenády: Takto bude vyzerať okolie domu pre vyvolených. Práce majú byť dokončené v apríli. Náklady sa šplhajú k 6,7 milióna eur.

Košickí úradníci vzali obnovu mesta skutočne vážne a v rámci projektov spolufinancovaných z eurofondov opravujú, čo sa dá. Nezabudli ani na najväčší park v meste, pri železničnej stanici.

Miesto, kde donedávna často vysedávali a prespávali bezdomovci či svoje remeslo robili prostitútky, sa mení na luxusný park. Plný lavičiek a rekonštruovaných ruín. Zanedlho tu bude moderné kúpalisko, tenisové dvorce, hudobný altánok, moderná fontána a miesto na rôzne kultúrne podujatia.

Revitalizácia a rekonštrukcia bude dokončená koncom apríla tohto roka a bude stáť takmer 6,7 milióna eur.

VIP zóna

Mesto razí teóriu - všetko pre svojich občanov a ich spokojnosť. A zdá sa, že pre tých vyvolenejších úplne všetko. Nákladná revitalizácia parku by Košičanom tak nebila do očí, keby jeho súčasťou nebol aj štvorpodlažný polyfunkčný objekt, známy ako City Park Club, v ktorom už dlhší čas býva v nadštandardnom byte so svojou rodinou i predseda parlamentu Pavol Paška.

„Bude mať peknú záhradku, nie?Ešte mu ju aj postavia zadarmo, udržovať a strážiť mu ju budú tiež zadarmo. Bývanie s výhľadom do mestského parku musí byť príjemné,“ pokrčí plecami Košičan, ktorý by vraj tiež bral takéto služby mesta. Ochotne by magistrátu dal svoju adresu, nech prídu, naprojektujú a potom zrealizujú a zaplatia úpravu okolia, kde žije.

„Aj ja také chcem. Asi stačí byť správne orientovaný. Primátor je za Smer, Paška je za Smer, tak tam vstúpim aj ja,“ dodáva pobúrený občan.

Polyfunkčný dom, v ktorom žije Paška i ďalší prominentní Košičania, stojí v okrajovej časti mestského parku. Keďže územný plán v tejto zóne nedovoľoval stavať byty a domy, firma City Park Club to vyriešila šikovne - požiadala o povolenie na stavbu športovo- relaxačného centra.

Pôvodne malo slúžiť aj verejnosti, potom sa hovorilo o využívaní na členské karty, no dnes ho už využívajú len tamojší obyvatelia. Okrem iného pán Paška s rodinou či Dušan Mach, predseda dozornej rady Transpetrolu. A bez problémov tam získali aj trvalý pobyt, hoci byty tam boli deklarované ako apartmány a mestskí úradníci sa dušovali, že v nich trvalý pobyt neumožnia.

„Dostal som to bez akýchkoľvek problémov. Ja si myslím, že by bolo nekorektné neprihlásiť sa tam na trvalý pobyt, keď to zákon dovoľuje. Mohol som sa tváriť, že sa tam prídem raz za čas pozrieť - keď to mám ako nejaký prechodný pobyt. Ale prečo by som to robil?“ konštatoval pre PLUS 7 DNÍ Pavol Paška ešte v roku 2008.

Bývanie si veľmi pochvaľoval. Vtedy prezradil, že byt si s manželkou zariadil v modernom štýle a v relaxačnej časti domu vraj využíva najčastejšie posilňovňu. Vyznal sa tiež, že vyrastal v obytnom dome na Svätoplukovej ulici, ktorý dnes vidí z obloka priestrannej haly.

Na neďalekej Jiskrovej ulici zase bývala s rodičmi jeho manželka Jana. Zoznámili sa, keď chodila na stavebnú priemyslovku, ktorá sa nachádza tiež na okraji mestského parku, na náprotivnej strane ich súčasného bydliska.

„Keď sa naskytla možnosť prenajať si apartmán, tak pre mňa s manželkou to bol návrat do detských čias. Ak by bola v budúcnosti možnosť, odkúpim ho. Ale ktovie, kam ma ešte zavedie môj profesionálny život,“ uviedol pred rokmi.

Čulý ruch

Dnes je lukratívny polyfunkčný objekt obkolesený haldami stavebného materiálu a sutiny. Pomaly sa pred domom zmenili chodníčky, pribudla značka zákazu vjazdu, zmizlo i parkovisko, na ktoré sa mohol dostať bežný človek. Z jednej strany vyrástol obrovský kovový plot, ktorý veľký mestský park oddeľuje od ostatného okolia. Podľa hovorkyne magistrátu Martiny Urik Viktorinovej sú takto riešené mnohé parky. Prečo by aj Košice nemali byť svetové?

„Oplotenie parkov je štandardnou súčasťou najvyhľadávanejších parkov na svete - newyorského Central Parku, Luxemburských záhrad v Paríži či Park Güell v Barcelone,“ vysvetľuje hovorkyňa a dodáva: „Nesúvisí s ničím iným ako so zvyšovaním štandardu parku, bezpečnosťou jeho návštevníkov a ochranou zelene a rekonštruovaných kultúrnych objektov pred vandalizmom a neprispôsobivými obyvateľmi.“

„Je to škoda, do parku sa dalo vbehnúť z hociktorej strany a skrátiť si tak cestu do mesta, teraz sa to bude musieť obchádzať. Na druhej strane aj chápem, že chcú, aby tam bolo čisto,“ zamýšľa sa Košičanka Monika. To, že by sa mohol park na noc aj zamykať, ju, tak ako aj ďalších obyvateľov, prekvapilo. Tento zámer však potvrdzuje aj fakt, že vo vstupných bránach do parku sú už namontované zámky.

V mnohých Košičanoch preto vzbudzuje tento projekt pocit, akoby mesto robilo záhradku pre vyvolených. Aj keď park je mestský a cieľom projektu je, aby slúžil Košičanom, polyfunkčná budova s lukratívnymi nájomníkmi mestu nepatrí a to tak nemá prostriedky na to, aby relaxačno-klubové priestory, v ktorých je posilňovňa, wellness so saunou a s masážami, no tiež štrnásťmetrový bazén s protiprúdom, mohla verejnosť využívať.

VIDEO Plus 7 Dní