Jeho politická kariéra sa skončila po obvinení zo sexuálneho zneužívania maloletých. A na naše prekvapenie nejde len o jeden prípad, polícia ich už vyšetruje celkovo šesť!

Stíhaný

Herák, ktorý sa do parlamentu dostal cez Matovičovo OĽaNO, odišiel z poslaneckých lavíc vlani v júni. Ešte predtým sa celé dva týždne v médiách bránil. Deti z detských domovov si podľa neho mohli vymýšľať a svoju vinu odmietal. Obeťou má byť v čase skutku len 14-ročná chovankyňa detského domova. Skutok, ktorý odštartoval jeho problémy, sa odohral v tábore v Jelenci pri Nitre v roku 2020. Herák vraj zneužil 14-ročné dievča. To si sám vyžiadal na pomoc do tábora. V kontakte s dievčinou z domova v okrese Trenčín bol od roku 2018. Herák jej údajne daroval mobil, ktorý jej pravidelne dobíjal kreditom, značkové tenisky a náušnice. Prípad oznámila polícii riaditeľka domova v novembri 2020. Obvinenie padlo o pol roka neskôr. Prokuratúra nám potvrdila, že Herák je pre jeden skutok obvinený za obzvlášť závažný zločin sexuálneho zneužívania, ohrozenia mravnej výchovy mládeže. Hrozí mu až 10 rokov väzenia.

Zastávali sa ho

Exposlanec celé dva týždne po prevalení obvinenia odmietal odstúpiť z parlamentu. Jeho kolegovia z klubu OĽaNO mali na margo celej situácie len veľmi vlažné vyjadrenia pre médiá a novinárov odkazovali na Herákovo svedomie. Najurputnejšie ho bránila Katarína Hatráková, neskoršia neúspešná kandidátka na komisárku pre deti a vyštudovaná psychologička. Verejne hovorila o vymyslených obvineniach, s ktorými mala skúsenosti už v minulosti. Mimochodom, aj ona už u Matoviča skončila po tom, ako nehlasovala o vydaní poslanca Roberta Fica na stíhanie.

V čase, keď Heráka bránili kolegovia alebo minimálne o škandále mlčali, prišlo druhé podozrenie. Ďalšia dievčina vypovedala o sexuálnom zneužití v zimnom tábore v roku 2018. Pre regionálne Nitranoviny.sk opísala, že Herák sa pýtal na osobné a intímne veci, a keď ju neskôr jeden animátor poslal po papiere do Herákovej izby, tak ju tam zneužil. Vraj jej vzal mobil, zhasol a obchytkával ju. Za mlčanlivosť jej sľuboval tablet, no dievča sa zdôverilo niekoľkým ľuďom aj vychovávateľke. Potom ju sám Herák vzal ku gynekológovi, kde bola privolaná aj polícia. Tá na počudovanie neskôr vyšetrovanie stopla. Obnovené bolo až po tom, čo sa prevalil prvý prípad zneužitia.

Ďalšie štyri prípady

Okrem týchto dvoch dievčat má polícia na stole tvrdenia ďalších štyroch mladých žien. „Vo veci prebieha rozsiahle dokazovanie, najmä znaleckými posudkami a čaká sa aj na výsledky právnej pomoci zo zahraničia. Nie je možné konkretizovať, o aké krajiny ide, ale žiadny zo skutkov nebol spáchaný mimo územia Slovenskej republiky,“ reagovala prokuratúra v Nitre, keď sme sa pýtali na vyšetrovanie. „Návrh na podanie obžaloby nebol prokurátorovi predložený, je nutné si uvedomiť, že pri piatich skutkoch sa zatiaľ koná len vo veci,“ zdôrazňuje prokuratúra. To znamená, že z nich nie je nik obvinený.

Prišiel o džob

Herák všetky obvinenia dlhodobo odmieta a označuje ich za bludy. „Chcem veriť, že to nie je politicky motivované,“ povedal v čase, keď kauza vypukla. A hoci z funkcie poslanca odišiel, OĽaNO sa mu o zárobok postaralo. Pre bývalého člena vymysleli funkciu koordinátora poslaneckých asistentov. Podľa našich informácií mu strana platila až 3 500 eur mesačne. „Ten plat, ktorý som mal, nie je ani zďaleka taký, aký som mal ako poslanec národnej rady,“ reagoval Herák. Mesačnú odmenu za vysedávanie v parlamente však odmietol prezradiť. Zaujímavé bolo, že asistenti o jeho funkcii ani len netušili. „Neviem, čo sú toto za hry, ale o ničom neviem. Nebudem na nič odpovedať,“ vyjadril sa prekvapený asistent poslankyne Jany Majorovej Garstkovej Jaroslav Maitner. Ako dodal, on má iba jedného šéfa a tým je pani poslankyňa.

Veľa nám nevedela povedať ani poslankyňa Monika Kozelová. „O tom ja nič netuším. Do toho sa nestarám, ja mám len jednu asistentku, ktorá počúva len to, čo jej poviem ja. Nie je to ani moja podriadená, je to môj parťák. Inak asistentov koordinujú písomne, ak teda potrebujú niečo skoordinovať v klube.“ Rovnako o novej náplni práce Heráka nevedel ani asistent poslankyne Anny Záborskej. „Neviem. Nepočul som o tom, ani medzi kolegami. Nikdy som o žiadnom koordinátorovi nepočul,“ dozvedeli sme sa vtedy od nich. Po tom, čo sme o Herákovom fleku napísali, ho však OĽaNO pustilo k vode. Už nie je ich členom a ukončili s ním spoluprácu.

S akými službami klientom Herák pomáha? A aké platy majú jeho ponuky pracovných miest sa dočítate na ďalšej strane.