Zmenu Zákonníka práce, ktorá by znemožnila prikázať ani dohodnúť so zamestnancami v maloobchodoch prácu v nedeľu, predložil poslanec Martin Čepček. Ten bol v roku 2021 vylúčený z OĽaNO. Hnutiu sa nepáčilo, že predkladal vlastné návrhy zákazov interrupcií či hlasoval za návrhy opozície.
Čepček: Zákaz počas sviatkov dopadol pozitívne
Poslanec argumentujev prospech zákazu aj štúdiou, ktorú spracoval Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu v Nemecku. „Podľa publikovanej štúdie predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia – poškodenia,“ píše Čepček v dôvodovej správe návrhu. Dodáva, že zmena bude mať pozitívne sociálne vplyvy na zamestnancov a umožní im lepšie zosúladiť pracovný život s rodinným životom.
SaS: Rodiny budú mať problémy s nákupom
Už v minulosti proti podobným návrhom vystupovala SaS. A ozýva sa aj teraz. Podľa poslanca Jána Oravca by zákon negatívne vplýval na podnikateľov aj spotrebiteľov. „Navyše sa to deje len chvíľu po tom, ako poslanci koalície spolu so Smerom schválili zvýšenie príplatkov za prácu cez víkendy a v noci,“ krúti hlavou Oravec. Podľa neho chce Čepček obmedziť ľudí slobodne sa rozhodnúť, kedy môžu ísť do obchodu.
„Zároveň im chce absurdne v súlade so svojim ideologickým presvedčením prikázať, čo a kedy majú robiť namiesto toho, aby im reálne v aktuálnej ťažkej dobe pomáhal. Výsledkom bude, že mnohé rodiny budú mať problém s nákupom, keďže nie každý to stihne cez týždeň či v sobotu, keď budú predajne preplnené,“ tvrdí Oravec. Podľa neho niektoré predavačky pritom prácu v nedeľu vyhľadávajú, pretože za ňu dostanú vyššie príplatky a deň voľna s rodinou si užijú inokedy. „Ak sa predaj zakáže, zarobia menej, čo ich vzhľadom na infláciu nepríjemne zabolí,“ dodal ďalší poslanec SaS Marián Viskupič.
Stratí sa vraj snaha zapáčiť sa zamestnávateľovi
Čepček na tieto výčitky reaguje priamo v dôvodovej správa. Poukazuje na niektoré zakladajúce štáty Európskej únie, kde je nedeľný predaj zakázaný. „Skúsenosti z týchto krajín ukázali, že neplatí argument o tom, že zavedením zákazu práce v nedeľu poklesnú ich príjmy. Argument nie je opodstatnený, keďže zamestnávatelia v týchto krajinách nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec v kolektíve nesmie v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť zamestnávateľovi,“ tvrdí Čepček.