Tip na článok
Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?

Zásadná zmena župných volieb. Fico Bystricu obetuje, hovorí politológ

Kandidátov do župných volieb a voličov v krajoch čaká zásadná zmena. Namiesto dvoch kôl si budú predsedu a poslancov do VÚC vyberať len v jednom.

Politici ani politológovia nevedia, aký vplyv to bude mať na výsledky. Koalícia hovorí, že stavajú bariéru voči extrémistom. Opozícia tvrdí presný opak.

Dva motívy na zmenu

"Smer má na zmenu zákona dva motívy. Prvý je, aby o kandidátoch rozhodovali politické strany a nie občania. Takže nás tlačia do toho, aby sa politické strany dohodli vopred, kto bude vyzývateľ súčasného župana. To považujem za nedemokratické," myslí si Martin Klus z SaS. Klus je bývalý politológ a rád by kandidoval na župana v banskobystrickom kraji.

„Druhý dôvod je, že ak dnes existuje taký župan, akým je Marian Kotleba v banskobystrickom kraji, tak sa venuje veľká pozornosť práve tomu kraju na úkor ostatných. Ak teda existuje niečo ako väčšie zlo, tak, pochopiteľne, si potom ľudia menej všímajú nedostatky, ktoré máme v krajoch naprieč celým Slovenskom," dodáva poslanec liberálov. Smer má podľa neho veľkú šancu presadiť vo voľbách do VÚC svojho kandidáta vo väčšine krajov a ten banskobystrický "obetuje".

Šetrenie peňazí?

Poslanci Smeru a Most-Híd v dôvodovej správe píšu, že volebné právo je žiadúce meniť len niekoľko mesiacov pred hlasovaním občanov preto, aby sa ušetrili verejné financie. Opozícia to však kritizuje a hovorí, že to nemôže byť hlavným dôvodom k takej zásadnej zmene volebných pravidiel ako je zmena dvojkolovej voľby na jednokolovú.

"Sú tam aj vecné a vážne dôvody, skoro desať- a niekde aj menej percentná účasť v druhom kole volieb, plus rôzne analýzy o tom, do akej miery môžu voľby ovplyvniť internetové možnosti - šírenie nepravdivých informácií deň pred voľbami, kedy už na to nemôžete riadne reagovať," vysvetľuje podpredseda poslaneckého klubu Smer-u Miroslav Číž. Dúfa, že na župné voľby po novom príde k urnám viac ľudí.

To, či si Smer robil prieskumy, koľko krajov by ich strana získala, neprezradil. Priznal však, že so zmenou môžu vzniknúť aj isté riziká. „Musíme niesť zodpovednosť za to, čo sme urobili," povedal Číž.

Kto má pravdu?

Koalícia hovorí, že jednokolové voľby zabránia získaniu VÚC extrémistom, opozícia tvrdí pravý opak - podľa SaS a OĽaNO im Smer nahrá na smeč.

Názory politológov sa rôznia. Kým v iných krajinách poistka druhého kola voči extrémistom funguje, u nás to nie je jasné. „Ak máme volebnú účasť 18-20 percent, nevieme, kto príde voliť. Či to budú podporovatelia radikálov, alebo naopak, vyburcovaní voliči. Hoci takí vo voľbách do VÚC veľmi na Slovensku nie sú," vysvetľuje politológ Marek Rybár.

„Tento systém (jedného kola pozn. red.) by v podstate mal výrazne limitovať možnosť voľby extrémistických strán a ich kandidátov," podotkol sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.

„Máme zodpovednosť a aj teraz silné zastúpenie vo VÚC. Po posledných voľbách došlo k okolnostiam, ktoré výrazne znepokojili celú spoločnosť," dodáva Miroslav Číž (Smer-SD).

Smer má aktuálne šesť z ôsmich županov, v Bratislave je predsedom VÚC Pavol Frešo (SDKÚ-DS), v Banskej Bystrici Marian Kotleba.

VIDEO Plus 7 Dní