Ďalší na rane! V sídle spoločnosti Taper, ktorá patrí exministrovi životného prostredia a hospodárstva Petra Žigu dnes urobila NAKA zásah. Má ísť o podozrivé obchody s drevom.

 

Policajti došli do sídla firmy, v známom bratislavskom hoteli, ráno pred ôsmou hodinou. Taper je v hľadáčiku polície už niekoľko rokov, pretože bola v reťazci firiem, ktoré mali štát pripraviť o milióny eur na dani. Žiga v minulosti tvrdil, že sa stali obeťou podvodníkov.

Na snímke je polícia v hoteli Aston, kde sídli firma Taper.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

V roku 2018 bola firma ako právnická osoba obvinená. Prípad však pristál na stole komu inému, ako vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Ten mal prezývku Pán 61:0 a s veľmi s kauzou nepokročil. Nadácia Zastavme korupciu upozorňovala, že Kováčik nezvykne riešiť daňové trestné činy.

Ako to malo prebiehať?

Týždenník TREND uviedol, že daniari zistili podozrivé obchody s drevom v rokoch 2014 a 2015. Taperu dodávala drevo spoločnosť Accipiter, ktorá nemala pridelenú vlastnú ciachu, ktorá sa používa na označenie pôvodu dreva a jeho legálnosť. Využívala ciachu firmy Woodcraft & Co, ktorá však patrila medzi najväčších dlžníkov štátnych lesov. Accipiter mal podľa faktúr drevo nakupovať od štyroch iných spoločností. Podľa daňovej kontroly však tieto firmy v skutočnosti nikdy s drevom neobchodovali. Medzičasom zanikli zlučovaním. Podľa Nadácie Zastavme korupciu ide o jeden z najčastejších spôsobov, akým sa majitelia snažili v minulosti „upratať“ nepoctivé a zadlžené firmy a ukryť sa pred veriteľmi. Podľa TRENDU zistili kontroly viaceré porušenia zákona a Taper mal doplatiť na daniach státisíce eur, proti nálezu sa však odvolal.

Menej ho ukazujú

Aj Žiga sám čelí obvineniu z podplácania. Ako uviedol denník Pravda, bývalý šéf Finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník mal  vypovedať, že od nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra zobral úplatok 50-tisíc eur za to, aby Národná kriminálna agentúra nevyšetrovala karuselové podvody syna exministrovho brata Štefana Žigu. Za daňové podvody mu malo byť údajne vznesené aj obvinenie, v roku 2016 sa však malo zahladiť. Celé to vraj vybavoval práve vtedajší minister Smeru Peter Žiga. Ďalšie podozrenie v jeho prípade vzišlo z výpovede Moniky Jankovskej. Tá vraj priznala, že od Žigu vzala peniaze na to, aby u sudkyne Najvyššieho súdu vybavila rozhodnutie v prospech Slovenska vo veci elektrárne Gabčíkovo. Sudkyňa vraj úplatok neprijala. Po medializácii týchto informácií sa Peter Žiga neobjavuje priamo za Petrom Pellegrinim na akciách Hlasu. Keď stranu založili, chodil za ňu aj do diskusií. Ministrom bol za Smer-SD.