Tip na článok
Skončí za mrežami?: Zlé jazyky tvrdia, že Miroslavovi Petríkovi pomohla k teplému miestečku známosť so štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou.

Zástupcovi riaditeľa leopoldovskej väznice hrozí väzenie

Medzičasom odvolaný Miroslav Petrík jazdil potúžený alkoholom.

V leopoldovskej väznici, kde si tresty odpykávajú aj tí najväčší zločinci, bolo pred pár dňami mimoriadne rušno. Postaral sa o to druhý najvyššie postavený muž vo vedení tohto zariadenia, ktorému reálne hrozí, že šéfovskú stoličku zanedlho vymení za podstatne menej atraktívne miestečko v jednej z väzenských ciel. Aj keď pravdepodobne nie priamo v leopoldovskej. Medzičasom už bývalý zástupca riaditeľa väznice Miroslav Petrík je totiž obvinený z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu hrozí trest odnatia slobody až na jeden rok.

Monika JankovskáFoto: TASR

Opitý za volant

Paradoxom pritom je, že podplukovník Petrík si vedúci post nestihol ani poriadne užiť. Na teplom miestečku sedel presne mesiac. Osudným sa mu stal posledný júlový víkend, keď sa potúžený alkoholom posadil za volant auta. V stave celkom slušnej opitosti ho okolo druhej hodiny popoludní v Trenčíne zastavila policajná hliadka. Policajtom neušlo, že vodič javí známky alkoholického opojenia, a preto ho podrobili dychovej skúške. Výsledky nenechali nikoho na pochybách. Vysokopostavenému predstaviteľovi leopoldovskej väznice namerali v dychu 0,74 mg/l alkoholu, pri opakovanej skúške to bolo 0,70 mg/l, co znamená, že Petrík mal 1,46 promile alkoholu.

Deväťdesiatkilogramový muž by na dosiahnutie tejto hranice musel v rýchlejšom slede za sebou vypiť približne päť pollitrových dvanásťstupňových pív alebo do seba obrátiť šesť statných poldecákov ostrého, či hrknúť si šesť decilitrov vína. A to je už dosť. Výpočty odborníkov hovoria jasne - u vodiča, ktorému namerajú od jedného do 1,4 promile, je pravdepodobnosť, že spôsobí dopravnú nehodu, tridsaťjedenkrát vyššia ako u triezveho šoféra. Nad hranicou 1,5 promile sa toto číslo zvýši na stodvadsaťosem.

Vedenie: Väzenská stráž spadá pod ministerstvo spravodlivosti na čele s Tomášom Borcom.Foto: TASR

Už je obvinený

Hoci to na Slovensku nebýva zvykom, policajti sa s podplukovníkom Petríkom veru nemaznali. Nielenže ho na pár hodín posadili do cely predbežného zadržania, aby vytriezvel. „Poverený príslušník dňa 30. júla obvinil vodiča z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok,“ doplnila trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová. Promptne konalo v tomto prípade aj ministerstvo spravodlivosti, pod ktoré Zbor väzenskej a justičnej stráže spadá. Ministerský úrad viedol „spanilú“ jazdu podplukovníka Petríka pod vplyvom alkoholu ako mimoriadnu udalosť a patrične sa k nej i po stavil.

„Menovaný bol k 31. júlu prepustený zo služobného pomeru,“ informoval rezortný hovorca Pavol Kubík. Zároveň potvrdil, že Miroslav Petrík pobudol v služobnom pomere len mesiac. Po štyroch rokoch strávených vo výsluhovom dôchodku ho totiž do zboru opätovne prijali 1. júla, pričom musel prejsť kompletným prijímacím konaním vrátane psychologického vyšetrenia.

Ochranná ruka?

Zlé jazyky tvrdia, že sa mu to podarilo vďaka kontaktom s terajšou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou. Rezortný hovorca potvrdil, že sa poznali. „Pravda je to, že JUDr. Monika Jankovská prichádzala s menovaným služobne do kontaktu, keď bola predsedníčkou Okresného súdu v Trenčíne, pretože v tom čase bol zástupcom riaditeľa nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne,“ uviedol Kubík.

Nech už sa veci majú akokoľvek, faktom zostáva, že taký potupný odchod zo Zboru väzenskej a justičnej stráže si päťdesiatpäťročný Petrík asi nepredstavoval. Keby sa držal starého známeho: Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, teraz si mohol užívať pokojný výsluhový dôchodok, do ktorého už raz nastúpil, a to 30. júna 2008 po dvadsiatich odslúžených rokoch.

VIDEO Plus 7 Dní