Krátko pred polnocou vo štvrtok 23. marca vyšla polícia s informáciou o obvinení v prípade vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005. "Vyšetrovateľ NAKA PZ vzniesol obvinenie osobe JUDr. A. P. za trestný čin vraždy vo veci poškodeného Daniela Tupého. Obvinený je zadržaný a v súčasnosti s ním vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony. Po vykonaní potrebných úkonov rozhodne o ďalšom postupe," napísala polícia na svojom Facebooku.

Na rade je prokuratúra

"V trestnej veci vraždy pána Tupého bolo dozorovej prokurátorke Krajskej prokuratúry Bratislava oznámené vznesenie obvinenia konkrétnej osobe pre trestný čin vraždy. Po doručení  spisového materiálu prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava preskúma zákonnosť a dôvodnosť vzneseného obvinenia, ako i dôvodnosťou obmedzenia osobnej slobody obvineného," oznámil v piatok ráno (24. marca) hovorca krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

Známy advokát

Podľa serveru Startitup ide o známeho advokáta Adama P. Práve jeho advokátsku kanceláriu mali muži zákona prehľadať vo štvrtok a advokátov telefón bol potom nedostupný.

Adam P. sa často objavoval v médiách najmä v súvislosti s tým, koho zastupoval. Jeho klientom bol napríklad "fekálny fantóm" Dušan Seliga, Martin Fleischer z kauzy očistec, ale aj spevák Jaroslav "Reborn" Pagáč. Ten čelil obvineniu z držby a výroby extrémistických materiálov. Jeho prípadu sa venoval aj známy "lovec fašistov" Ján Levoslav Benčík, ktorý na svojom blogu rozoberal aj advokátovu obhajobu Reborna. Adam P. totiž postavil obhajobu na tom, že Reborn iba inklinuje k pohanskej viere a preto používa symboly ako čierne slnko či kolovrat. O čiernom slnku si môžete prečítať viac tu.

Profesne sa venoval extrémizmu

Adam P. však okrem mediálne známych prípadov pôsobí ako interný doktorand na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Konkrétne na katedre právnych dejín. Zaujímavý je napríklad výber tém, o ktorých píše. Jeho rigorózna práca nie je zverejnená a má názov: "Trestnoprávne aspekty extrémizmu."

Napísal aj príspevok do časopisu Ústavu pamäti národa. Venoval sa rehabilitácii Františka Šubíka, ktorý je známy ako spisovateľ Andrej Žarnov. Šubík bol lekárom a členom HSĽS aj Štátnej rady z čias Slovenského štátu. Na jednom zo zasadnutí, kde sa riešili deportácie Židov vyriekol výrok: "Stali sa Židia prekrstením Slovákmi? Nie!"

Šubík obdivoval nacistické Nemecko a ešte počas druhej svetovej vojny bol vybraný do expertnej skupiny zloženej z odborníkov z krajín spolupracujúcich s Hitlerovským Nemeckom na vyšetrovaní katyňskej tragédie. Pri tej sovietski boľševici vyvraždili tisíce poľských dôstojníkov. Po vojne bol Šubík odsúdený za kolaboranstvo a v 50.rokoch ušiel do USA. Po revolúcii jeho rodina dosiahla, najmä poukázaním na vyšetrovanie Katyne, zrušenie rozsudku a jeho rehabilitáciu.

Najprísnejšia previerka

Priamo na stránke svojej advokátskej kancelárie si Adam P. uvádza, že v roku 2009 získal oprávnenie Národného bezpečnostného úradu na obobznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň "prísne tajné". V tom čase podľa životopisu pracoval ako vyšší súdny úradník na Najvyššom súde. Previerka je udeľovaná na päť rokov a potom sa musí obnoviť.

Právnickú fakultu skončil v roku 2007. Je teda vysoko pravdepodobné, že univerzitu navštevovať aj v čase, keď tam študoval Daniel Tupý. Keďže ten študoval filozofiu, je dosť možné, že sa niekedy nevedomky stretli aj na pôde školy. Katedra filozofie totiž sídlu na piatom poschodí, kde mala v tom čase prednáškové miestnosti aj Právnická fakulta.