Namiesto proti vagabundom bojujú proti sebe! Aspoň tak vyzerá súčasná realita vzťahov medzi vyšetrovateľmi a prokurátormi. Kameňom úrazu je najnovšie prípad, ktorý sa týka Černákových vrážd z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Po prelomení mlčania bosa Mikuláša Černáka totiž vyplávali na povrch nielen detaily samotných vrážd, na ktorých sa gang podieľal, ale aj mená aktérov a riadiacich členov skupiny.

Černák ukázal prstom priamo na Mečiara: Ty si si nás objednal!

Šokujúce je, že mnohí z nich si dodnes neodpykali za vražedné vyčíňanie jediný deň za mrežami. Práve tento fakt postavil na nohy mladých policajných vyšetrovateľov, ktorí sa rozhodli tento stav zmeniť. To, čo sa začalo odohrávať v pozadí celého vyšetrovania, však pripomína skôr americký film plný konšpirácií ako skutočný boj strážcov zákona proti zločinu.

Bos s prezývkou Tiger

Petra Novotného, známeho pod prezývkou Tiger, kedysi považovali za mafiánskeho bosa regiónu horná Nitra. Svojho času sa však dostal do sporu s bratmi Ivanom a Karolom Mellovcami, ktorí žili v jeho regióne, no spolupracovali s černákovcami. Asi bola len otázka času, kedy sa mafiánsky bos z Prievidze dostane s bratmi Mellovcami do sporu. Dvojica preto okamžite utekala za svojím bosom Mikulášom Černákom a ten aj po dohode so svojimi dvoma najbližšími Jánom Kánom a Milošom Kaštanom privolil na likvidáciu Tigra.

Mercedes Petra Novotného: Mafiánsky bos prezývaný Gorila sa dostal do sporu s bratmi Mellovcami a to ho stálo život.
Zdroj: TV MARKÍZA

Mercedes Petra Novotného: Mafiánsky bos prezývaný Gorila sa dostal do sporu s bratmi Mellovcami a to ho stálo život. Foto: TV MARKÍZA

EXKLUZÍVNE spoza mreží: Mikuláš Černák prehovoril pre Plus 7 Dní!

Niekdajšieho šéfa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného zavraždili 6. marca 1997 pred banskobystrickým hotelom Lux. Komando vyzbrojené samopalmi a pištoľami ho rozstrieľalo priamo v jeho aute. Súčasťou vražedného komanda bol aj Slavomír Surový, ktorý si aktuálne odpykáva pätnásťročný trest za inú mafiánsku vraždu. Policajná vyšetrovateľka ho teda spolu s Mikulášom Černákom, Milošom Kaštanom a Karolom Mellom na základe získaných dôkazov obvinila z vraždy bosa Tigra. Muži zákona sa s objasnením ďalšej z plejády mafiánskych vrážd pochválili mediám. Radosť z úspechu však strážcom zákona dlho nevydržala. Do hry vstúpil prokurátor Martin Kováč a obvinenie z vraždy Surovému zrušil.

Mafiánsky bos Mikuláš Černák prehovoril pre PLUS 7 DNÍ. Kto ho v časoch najväčšej slávy platil?

Prokurátor Martin Kováč: Zrušil obvinenie z vraždy vrahovi Slavomírovi Surovému a vyšetrovateľke na na dvadsaťdva stranách vysvetľuje ako veľmi pochybila.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Prokurátor Martin Kováč: Zrušil obvinenie z vraždy vrahovi Slavomírovi Surovému a vyšetrovateľke na na dvadsaťdva stranách vysvetľuje ako veľmi pochybila. Foto: Emil Vaško

EXKLUZÍVNE FOTO Černákovec Ján Kán si užíva na slobode. V prominentnej spoločnosti!

Dvadsaťdva strán

Slavomír Surový bol v podsvetí známy tým, že bol takzvaným Černákovým štartérom a vyberal výpalné. Známymi sa stali aj niektoré pasáže z jeho výpovedí v prípadoch, kde svedčil proti Mikulášovi Černákovi. „Po vražde Siposa a Potáscha som videl na zemi hodinky a prsteň. Povedali mi, že ak chcem, aby som si z toho niečo zobral. Vzal som si zlatý prsteň s čiernou kockou navrchu.“ Práve Surový sa vyznačoval aj tým, že nosil oblečenie po zavraždených ľuďoch a že doslova prosil o to, aby sa na vraždách mohol zúčastňovať.

Muži okolo Černáka: Takto dopadli ľudia, ktorými sa v začiatkoch obklopil

Podľa jeho slov zarábal okolo roku 1996 u Černáka tridsaťtisíc korún mesačne. K tomu dostával peniaze z rôznych „obchodov“, čím myslel výpalníctvo a ďalšie nezákonné činnosti. „Niekedy to bolo stotisíc, inokedy tristotisíc, potom mesiac nič a potom zase stotisíc korún. Väčšina z nás dostala aj autá luxusných značiek, ja som mal BMW, a Černák mi platil dovolenky.“

EXKLUZÍVNE VIDEO Černákovec Ján Kán: Pod paľbou otázok pre vraždu Szymaneka!

Slavomír Surový: Odpykáva si pätnásť ročný trest za inú mafiánsku vraždu. Bol známy tým, že si nosil oblečenie po zavraždených.
Zdroj: ARCHÍV

Slavomír Surový: Odpykáva si pätnásť ročný trest za inú mafiánsku vraždu. Bol známy tým, že si nosil oblečenie po zavraždených. Foto: Archív

VIDEO Svedok vo vraždách černákovho gangu: Kán sa chválil, že vystrelil mladíkovi oko

No a tomuto mužovi a zrušeniu jeho obvinenia z vraždy Petra Novotného venoval prokurátor Martin Kováč dvadsaťdva strán. Na týchto listoch prokurátor vyšetrovateľke vysvetľuje, že jej rozhodnutie o obvinení je nezákonné. Surový podľa neho „v čase spáchania skutku na mieste činu bol a bol aj členom posádky osobného motorového vozidla, z ktorého bolo na poškodeného strieľané“, ale - ako v uznesení ďalej pokračuje „v nadväznosti na všeobecné skutočnosti neexistuje ani jeden, a teda žiadny dôkaz, že by sa Surový dopustil svojho, z trestnoprávneho hľadiska relevantného, skutkového konania aj v úmysle ziskať pre seba majetkový prospech“.

VIDEO Prokurátorka rozhodla: Mafiáni Kán, Kaštan, Lališ a Bališ za vraždu Bachledu pykať nebudú!

Inými slovami, právny záver prokurátora Kováča znie, že napriek tomu, že je nesporné, že Surový bol súčasťou vražedného komanda, do akcie išiel s tým, že nevedel, či bude mať za to zaplatené, a tak ide v jeho prípade iba o „obyčajnú“ vraždu, pri ktorej je skutok premlčaný. A hoci sa Slavomír Surový na vražde Petra Novotného bezpochyby zúčastnil, už nikdy nemôže byť za tento skutok potrestaný.

ŠOKUJÚCI ROZHOVOR Šéf výpalníkov černákovcov prehovoril pre PLUS 7 DNÍ: Krvavé peniaze stále úradujú

Zrušené obvinenia

Zrušenie obvinenia vrahovi Surovému nie je v prípadoch vrážd Černákovho gangu ojedinelé. Slovenskom už v minulosti podobný škandál so zrušením obvinení pre černákovcov otriasol, a to hneď dvakrát. Ide o kauzu, keď Jánovi Kánovi, pravej ruke Mikuláša Černáka, zrušili obvinenie z vraždy bieleho koňa Tibora Kohuláka. Aj tento prípad sa dostal po rozhodnutí prokurátorky Viery Sokírkovej do premlčania.

Černákove prvé vraždy: Brutalita a rodinné nezhody. Neobmäkčili ho ani malé deti

Ján Kán: Pravá ruka mafiánskeho bosa si dnes užíva slastný život ctihodného občana. Foto: Emil Vaško

No a aby toho nebolo málo, obvinenie z vraždy, na ktorom policajti pracovali dlhé mesiace, zrušila tá istá prokurátorka aj v ďalšom prípade. Ide o kauzu likvidácie popradského prednostu Vladimíra Bachledu. Toho mafia zlikvidovala po tom, ako prepísal svoj podiel v Tatravagónke na mafiánskeho bosa Petra Steinhübela. Po jej rozhodnutí sa mohol tešiť černákovec Miloš Kaštan, bos sýkorovcov Róbert Lališ, bos bratislavskej vetvy sýkorovcov Ladislav Bališ a opäť pravá ruka bosa Černáka Ján Kán.

VIDEO Černákovci zavraždili majstra sveta, kulturistov vyniesli v skriniach a v koberci

Slávna trojka: Mikuláš Černák, Ján Kán a Miloš Kaštan boli najmocnejší muži slovenského podsvetia a tvorili riadiacu štruktúru gangu černákovcov.
Zdroj: ARCHÍV

Slávna trojka: Mikuláš Černák, Ján Kán a Miloš Kaštan boli najmocnejší muži slovenského podsvetia a tvorili riadiacu štruktúru gangu černákovcov. Foto:Archív

Boj medzi frakciami?

Všetky tieto rozhodnutia rozpútali medzi policajtmi a prokurátormi obrovské vášne. Z prostredia orgánov činných v trestnom konaní sa šíria informácie o tom, že medzi nimi existujú akési frakcie, ktoré stoja proti sebe. Kto frakcie tvorí či aké sú motívy tohto boja, však nikto nahlas nevyslovil.

Začiatky bosa všetkých bosov Černáka: Ako tínedžer vyhodil sprievodcu z idúceho vlaku

Milan Sklenár: Tituluje sa ako šéf výpalníkov černákovcov a podľa jeho slov sa zúčastnil na viacerých vraždách. Za žiadnu si neodpykal ani jediný deň. Foto: Ivan Mego

Fakt je, že väčšina mužov z Černákovho vražedného gangu je buď na slobode, alebo sú mŕtvi. Súhrn hovorí za všetko - Ján Kán, ktorý bol pravou rukou Mikuláša Černáka, si za žiadnu vraždu neodsedel doteraz jediný deň. Ďalší z členov prvej trojky černákovcov, Miloš Kaštan, si síce odpykáva trest za vraždu, no nejde o vraždu, ktorú spáchal ako člen Černákovho gangu, ale o likvidáciu dvoch verných Černákových mužov Miloša Piliara a Alojza Házyho.

Černákovci sa porátali i s vlastnými: Muž, ktorý znásilňoval vdovu milionára Bielika, kruto pykal

Ich vraždu si vraj objednal u sýkorovcov preto, že sa nechceli pridať k plejáde mužov z Černákovho gangu, ktorí po zatknutí bosa začali svedčiť proti Černákovi. Za žiadnu vraždu spáchanú v časoch, keď skupina fungovala, nebol nikdy odsúdený.

Miloš Kaštan: Za žiadnu vraždu spáchanú v gangu černákovcov si neodpykal ani jediný deň.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Miloš Kaštan: Za žiadnu vraždu spáchanú v gangu černákovcov si neodpykal ani jediný deň. Foto: Emil Vaško

Mikuláš Černák si svoje teritórium chránil: Čo nasledovalo, keď si na neho vyšliapli albánski bosovia?

Ďalší muži, ktorí sú na slobode napriek tomu, že sa na vraždách aj podľa vlastných slov zúčastňovali, sú Milan Sklenár, ktorý sa tituluje ako šéf výpalníkov, Miroslav Korbély, Ján Šovčík, Michal Ondrejčák a Juraj Sršeň.

Výber TRENDových tém na Pluska.sk: