Tip na článok

Zazobané deti privatizérov: Podnikajú a žijú z Mečiarových miliárd

Deti Mečiarových privatizérov sedia v dozorných radách, podnikajú, hrnú sa do politiky alebo len míňajú majetky bohatých rodičov.

Galéria k článku (7 fotografií )

Začala sa nová éra! Mečiarovci, Rezešovci, Lexovci, Hatinovci, Majskí, Poórovci a iné rodinné klany zažívajú výmenu stráží. Po otcoch privatizéroch pokračujú v ich šľapajach deti, ba v niektorých prípadoch dokonca vnúčence. Vladimír Mečiar, praotec novej kapitálotvornej vrstvy na Slovensku, „odišiel za medveďmi“, ako sa zvyklo vravieť pri jeho odchode do súkromia, už pred rokmi.

Dedičstvo bujarej privatizácie, ktorú Slovensko zažilo v deväťdesiatych rokoch, je však stále prítomné. Len pripomeňme, že počas vlády Hnutia za demokratické Slovensko, Slovenskej národnej strany a Združenia robotníkov Slovenska sa Východoslovenské železiarne dostali do rúk Alexandra Rezeša, Vladimír Poór sprivatizoval Naftu Gbely, Karol Martinka Kúpele Piešťany, Viliam Soboňa sliačske kúpele, Karol Konárik pivovary, Vladimír Lexa mlyny a tak ďalej.

Za divokú privatizáciu, ktorej sa nevravelo inak ako „prichmatizácia“ a vzišla z nej vrstva novozbohatlíkov, nebol dodnes nikto potrestaný. Dnes už je väčšina majetku v rukách detí bývalých privatizérov.

V pripravovanom seriáli sa postupne pozrieme na to, ako s týmto majetkom naložili.

Mečiarovci

Tak, ako bol Vladimír Mečiar roky úspešný politik, je jeho dcéra Magda roky neúspešná podnikateľka. Gáliková podniká v oblasti hotelových služieb, gastre či organizovaní školení. Podľa Obchodného registra sa venuje aj tvorbe a produkcii filmov i audiovizuálnych diel. Už v minulosti médiá písali o tom, že jej firmám sa finančne nedarí, no ona napriek tomu žije veľmi dobre. Inak to nie je ani dnes.

Hoci Mečiar oficiálne nič neprivatizoval, o rodinu sa bývalý politik postaral. Magdina rodina je síce vlastníkom mnohým pozemkov a nehnuteľností v Trenčianskych Tepliciach, Bratislave či v obci Dolná Poruba, ona ich však svojimi manažérskymi schopnosťami ťažko zhodnotí.

Ukážkový príklad jej nepodnikateľského ducha je hotel, ktorý prevádzkuje v Trenčianskych Tepliciach pod názvom Parkhotel na Baračke. Zvonku aj zvnútra upravený priestor, kde sa pohybujú zamestnanci aj nejaká klientela.

Minulý týždeň tam bolo podľa zistení PLUS 7 DNÍ v rámci školenia ubytovaných vyše 40 Čechov. Pred hotelom parkovali autá s českými evidenčnými číslami. Majiteľka hotela sa však v hoteli nenachádzala.

Skontaktovali sme sa s ňou telefonicky a požiadali ju o vyjadrenie do článku. Odmietla nám ho poskytnúť s tým, že nechce, aby sa ich rodina spomínala v médiách pred parlamentnými voľbami. Aj keď sa hotelu navonok darí, vnútri sa topí v červených číslach.

Podľa účtovnej uzávierky z roku 2014 boli tržby hotela takmer 400-tisíc eur. Napriek tomu si nedokázal podľa dát na seba zarobiť. Na konci roka vykázal stratu viac ako 40-tisíc eur. Oveľa absurdnejšie sú však nedoplatky na sociálnom poistení, a to dokonca s aktuálnym dátumom.

Podľa zoznamu, ktorý eviduje Sociálna poisťovňa, jej Parkhotel na Baračke dlhuje na poistnom takmer 17-tisíc eur. Znamená to, že dcéra Vladimíra Mečiara neplatí za svojich zamestnancov poistné?

Odpoveď nepoznáme, keďže sa s nami odmietla baviť. Ak sú údaje v databáze Finstat správne, hotel neplatí ani zdravotné odvody. Tam by malo ísť o dlh vo výške tritisíc eur. Ani to sme si však u majiteľky nemohli overiť.

Zdá sa, že Mečiarovej dcére sa v podnikaní nedarí ani s pomocou brata Vladimíra. Ich spoločná firma MMM, spol. s r. o., je v červených číslach už niekoľko rokov. Z účtovných uzávierok firmy je zrejmé, že najhorším rokom bol rok 2012.

Čítajte viac:

Firma, ku ktorej má blízko boháč Poór, dostala zákazku za milióny

Vtedy sa strata vyšplhala až na neuveriteľných 2,7 milióna eur. Posledným rokom, z ktorého má firma súrodencov Mečiarovcov zverejnené dáta, je rok 2014. Strata je o niečo nižšia, ako to bolo dva roky predtým, za úspech sa to však vonkoncom nedá považovať.

Dlh prevýšil 400-tisíc eur. Spomínaná spoločnosť je pritom firmou, ktorá figuruje ako vlastník v mnohých ďalších, kde šéfuje práve Mečiarova dcéra, napríklad v spomínanom hoteli. V prípade MMM, spol. s r. o., môžeme hovoriť o rodinnej firme, pretože v jej orgánoch sedeli v minulosti všetky tri deti Vladimíra Mečiara - Magda, Vladimír a Michal.

Posledný spomínaný nepodniká so svojimi súrodencami od roku 2008. Michal totiž žije už dlhšie v Spojených štátoch amerických. Za rodinnú firmu môžeme označiť akciovú spoločnosť Palace, registrovanú v Novej Dubnici.

V predstavenstve sedia súrodenci Vladimír a Magdaléna. V dozornej rade figuruje podľa Obchodného registra aj Magdin manžel Ján Gálik a manželka Vladimíra Mečiara Margita.

Kto by si myslel, že spoločnými silami sa podarí rodine vybudovať úspešnú a ziskovú firmu, mýli sa. Napriek tomu, že akciovka čo-to počas rokov svojho pôsobenia zarobila, zisk nedokázala vytvoriť. Ukážkový je rok 2013, keď Palace utŕžil 600-tisíc eur, na konci roka však vykázal stratu viac ako 80-tisíc eur.

Možno keby si vzali pri podnikaní na pomoc svojho otca, karta by sa obrátila. Eseročka s názvom Atelier bola podľa účtovníctva ešte v roku 2011 úspešná firma. Jej tržby vtedy presiahli 200-tisíc eur. Dnes už ide o nižšiu sumu.

Aj táto firma po odrátaní nákladov vykazuje stratu. Do mínusu sa podarilo dostať Magde Gálikovej aj ďalšiu z jej spoločností - Button Systems. Podľa výpisu z Obchodného registra je vlastníkom tejto firmy eseročka MMM, spol. s r. o., a Roman Dvoran.

Jednou konateľkou v nej je Magdaléna Gáliková. Spoločnosti Button Systems sa darilo v rokoch 2011 a 2012. Potom jej tržby rapídne klesli, čo k začiatku roka 2015 spôsobilo stratu vo výške takmer 20-tisíc eur. Totožný scenár môžeme opísať aj v ďalšej z firiem Magdy Gálikovej s názvom TT I.

Na dno sa jej podarilo dostať aj kedysi jednu z najúspešnejších spoločností rodiny Mečiarovcov Koliba production & services. Ešte pred siedmimi rokmi mala táto eseročka miliónový zisk, dnes je aj ona v mínuse.

Dlh firmy s rovnakým názvom eviduje i Sociálna poisťovňa. Malo by ísť o dvetisíc eur. Rovnako dlhuje na zdravotných odvodoch.

Podplácal?

K Mečiarovej privatizácii, o ktorej sa vraj rozhodovalo v Prešove, pričuchol aj toľko medializovaný Jozef Majský. Jeho spoločnosť Sipox získala v privatizácii podnik VAB, a. s., Bánovce nad Bebravou. Ten neskôr skončil v konkurze.

Majský sa stal známym tým, ako sa rád a často chválil, že podplatil každého politika. A to ani nemusel vytiahnuť päty z domu, stačilo mu prijímať návštevy alebo „lastovičky“, ako ich nazval Andrej Hryc, v sídle Sipox Holdingu.

Dodnes tam sídlia firmy, ktoré sú už oficiálne prepísané na jeho tri deti. On, ako vždy s havraními vlasmi, si užíva rolu chudobného dôchodcu, ktorý je obžalovaný v kauze tunelovania nebankoviek. Len na osvieženie pamäti - dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu.

Majský bol obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny, ktorá sa údajne obohatila o 53 miliónov korún z týchto pobočiek. Výsmech je, že Majský nemusí zaplatiť finančný trest vo výške päťtisíc eur. Podľa súdu je totiž dôchodca bez majetku. Oficiálne nič nemá.

Na rozdiel od tisícov Slovákov, ktorých často celoživotné úspory navždy zmizli v nebankovkách BMG Invest a Horizont Slovakia, si však užíva dôchodok v luxuse.

Majetok Jozefa Majského sa v čase rozmachu odhadoval na 8,5 miliardy korún, do rodinného impéria patrilo 45 firiem, v ktorých pracovalo asi 11-tisíc zamestnancov.

Čítajte viac:

Mácové schránky: Dlhy nechajú štátu, zisky vyvedú na Cyprus

Všetko riadia deti?

„Otec má dve chalupy, nejaké účty v banke, ale to je všetko, čo reálne vlastní,“ tvrdila pre PLUS 7 DNÍ Eva Majská. Jej otec totiž obrovský majetok, ktorým sa pred prepuknutím kauzy rád pýšil, prepísal na svoje deti už niekedy pred rokom 2004.

Zrejme sa len snažil eliminovať riziko, ak by ho súd odsúdil na prepadnutie majetku. Mená jeho synov Jozefa, Erika a dcéry Evy figurujú v 20 firmách s celkovou hodnotou 87 miliónov eur. Už dávnejšie postupne predali hotel Sipox v Tatranskej Štrbe, zbavili sa aj zámočka v Gelnici, penziónu v Trenčianskych Tepliciach a kaštieľa v Hornej Lehote.

Podľa informácie z Finstatu sú firmy, ktoré riadia jeho deti, aktuálne v zisku, časť majetku majú v cenných papieroch. Majského, ale aj dcéru Evu, možno stále zastihnúť v okázalej vile na Červeňovej ulici, v ktorej údajne žije so svojou dlhoročnou priateľkou a kam mu stále chodia aj zásielky zo súdu.

Veľa času vraj trávi na ranči v obci Obyce pri Zlatých Moravciach, ktorý oficiálne patrí synovi Erikovi. Luxus, ktorý si nemôže dovoliť každý, patrí k životu jeho detí už roky.

Pompézne oslavy narodenín, luxusné autá a prepychové bývanie v hlavnom meste. Najstarší syn Jozef býva s manželkou Dankou v hlavnom meste vo vychytenej štvrti pod Slavínom. Jeho vila už z diaľky pripomína gýčový zámoček.

Podobne okázalo pôsobí aj sídlo Sipoxu na Červeňovej ulici, v ktorom stále žije hlava rodiny Jozef Majský starší. Najmladší Erik si tiež polepšil, obýva vilu vo vychytenej lokalite pod bratislavským Bôrikom so zastavanou plochou 244 štvorcových metrov a s pozemkom 778 štvorcových metrov.

Jeho susedom bude syn bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča. Dnes už 68-ročný dôchodca Jozef Majský dostal deväť rokov, odvolal sa však na Najvyšší súd. Želaním Majského bolo zanechať deťom niečo, za čo sa nebudú musieť hanbiť.

Povedal to v decembri 2001 týždenníku Život. O svoje deti sa síce finančne postaral, dobré meno im však už nekúpi. Iba ak by sa vrátili k pôvodnému otcovmu priezvisku Marhuľa.

VIDEO Plus 7 Dní