Na sociálnych sieťach Ivermectin pokladajú za rozprávkový liek, ktorý zázračne lieči COVID-19. Ide o veterinárne liečivo proti parazitom. Mnohí sa snažia zohnať ho vo forme určenej pre holuby či pre kone. Jeho popularite pomáhal aj príbeh o tom, ako ho nechcú autority povoliť, lebo je lacný. Zelenú však dostal už aj na Slovensku.

Na pol roka

O povolenie neregistrovaného Ivermectinu požiadal oficiálne hlavný odborník pre infektológiu profesor Ivan Schréter.

„Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Podporuje to narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby,“ vysvetľuje rozhodnutie hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Liek je registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, v USA, vo Švédsku a v Nórsku. Na Slovensku ho zatiaľ povolili na pol roka a dostupný bude okrem nemocníc v lekárňach na lekársky predpis.

Pre zvieratká

Kým bolo povolenie vydané, objavovali sa snahy niektorých ľudí zháňať liek na vlastnú päsť. Po sociálnych sieťach si odporúčali veterinárnu verziu, ktorá je určená na odčervenie zvierat.

„Zákon neumožňuje užívanie veterinárneho lieku na humánne účely,“ vraví prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Ako však dodáva, zabrániť tomu, aby si ho ľudia dali na vlastnú päsť, sa nedá. „Každý, kto užíva niečo, čo nie je určené pre ľudí, sa vystavuje riziku,“ vysvetľuje, že na humánne lieky sa kladú prísnejšie kritériá. „Môže sa stať, že surovina nie je taká čistá, nie sú tak prísne nastavené hodnoty napríklad na prítomnosť ťažkých kovov.“

Uvedené nežiaduce účinky sa týkajú tiež iba tých zvieracích druhov, ktoré majú liečiť. Na to, aby sa liek mohol stať vhodným pre ľudí, musí prejsť klinickými štúdiami na ľuďoch.

Sukeľ užívanie Ivermectinu na vlastnú päsť rozhodne neodporúča. „Vo svete boli urobené štúdie, v ktorých Ivermectin niektorým ľuďom pomohol, ale benefit nie je dramatický. A štúdie sú zatiaľ urobené na relatívne malých vzorkách ľudí. Aj pre možné nežiaduce účinky by sa mal Ivermectin užívať len pod dohľadom lekárov. Prišlo sa na to, že dokáže v skúmavkových podmienkach blokovať vstup vírusu do buniek, čím bráni jeho replikovaniu. Na to, aby sa to potvrdilo aj u ľudí, však treba väčšie štúdie.“

Pod dohľadom lekára

Pred samovoľným užívaním Ivermectinu varujú aj veterinári. „Dokonca i v malých dávkach môže Ivermectin zabiť psy plemien, ktoré majú mutáciu génu MDR-1. Sú to najmä kólie, borderské kólie či austrálske ovčiaky. Túto mutáciu génu však majú aj niektorí ľudia. Ja osobne by som sa neodvážil užívať Ivermectin na vlastnú päsť,“ vraví veterinárny lekár Kevin Dobesh.

Upozorňuje tiež, že Ivermectin pri štúdii použitia pri liečbe onchocerkózy, teda riečnej slepoty spôsobenej hlísticami v Afrike, sa u niektorých pacientov prejavili neurologické problémy. „Každá liečba má aj nežiaduce účinky. Regulačné autority sú obozretné aj preto, lebo v histórii sme sa už s liekmi popálili,“ hovorí analytik Tomáš Szalay. „S nadšením pre Ivermectin tak úplne nesúhlasím. Zázračných liekov na COVID-19 sme tu už totiž mali niekoľko. Ale rozumiem tomu, že topiaci sa aj slamky chytá,“ dodáva Szalay.

Konská výživa

Ivermectin nie je jediný veterinárny prípravok, ktorý sa stal populárnym. Pred pár rokmi športovci na Slovensku masovo zháňali kĺbovú výživu pre žriebätá. Tá sa stala takou populárnou, že jej výrobca ponúkol na trh aj ľudskú verziu. Najmä bežci však prisahali na účinky tej konskej.

„Nie je žiadny dôvod na užívanie tohto prípravku ľuďmi. Môžu tým riskovať poškodenie zdravia. Jeho účinnou látkou je glukozamínsulfát, chondroitínsulfát a metylsulfonylmetán. Tieto tri látky sú súčasťou viacerých výživových doplnkov, ale aj liekov, ktoré sú dostupné pre ľudí na slovenskom trhu,“ reagovali v roku 2017 z Úradu verejného zdravotníctva.

Práve na účinnú látku sa odvolávali užívatelia konského prípravku. Za nižšiu cenu jej mali v konskom produkte viac ako v ľudskom. Odborníci však varovali, že doplnky výživy pre zvieratá sa nevyrábajú v takej čistej forme ako pre ľudí. Nejde o nedostatok hygieny, ale o molekuly, ktoré musia byť v prípravkoch pre ľudí odstránené. Pri zvieratách neplatia také prísne pravidlá.

Zvierací doping

Zdá sa, že športovci vo všeobecnosti častejšie siahajú po pomoci, ktorá je určená pre zvieratá. Obľúbeným spaľovačom tuku je napríklad klenbuterol. Pôvodne bol vyvinutý pre kone. Bodybuilderov a fitnesky pred ním varujú aj seriózne kulturistické magazíny. Klenbuterol je oficiálne zaradený na zoznam dopingových látok a má aj široké nežiaduce účinky. U ľudí môže pri predávkovaní okrem búšenia srdca, arytmie, trasenia rúk spôsobiť smrť.