Konkrétne na vyčistenie pozemku v tamojšej rómskej osade, ktorého časť vlastní aj vodca strany Marian Kotleba. Peniaze sa vyzbierali, bagra však stále niet.

Nešťastný požiar

Otázky, koľko peňazí sa podarilo získať a na aké účely ich Kotleba použil, zostávajú nezodpovedaná už naozaj dlho. Veď verejnú zbierku spustili Kotlebovci prostredníctvom stránky silno pripomínajúcej ich oficiálny web niekoľko mesiacov po požiari hradu Krásna Hôrka.

10. marec 2012 Ničivý požiar: Strechy zhoreli za pár minút.
Zdroj: Ivan Kanala

Krásna Hôrka. Požiar v marci 2012 zničil značnú časť hradu. Foto: Plus Jeden Deň

Práve táto nešťastná udalosť z marca 2012 spôsobená podľa záverov vyšetrovania dvoma rómskymi chlapcami, odštartovala sled udalostí, kvôli ktorým dnes ľudia majúci blízko k nacizmu sedia v parlamente. A vysmievajú sa verejnosti do očí.

Dar pre Kotlebu

Doteraz sa im totiž nepodarilo urobiť poriadky vlastne s ničím, čo sľúbili. A už vôbec nie v obci pod hradom Krásna Hôrka. Upratovať tamojšiu osadu chceli potom, ako v nej časť pozemkov Kotlebovi daroval ich nešťastný majiteľ, ktorý sa dlhé roky nevedel domôcť svojich práv.

Mylne a naivne si pritom myslel, že vodca slovenských nacistov mu pomôže. Ten v doprovode svojich ukričaných priaznivcov do Krásnohorského Podhradia skutočne aj zavítal, oficiálne dvakrát na jeseň 2012 a na jar 2013, žiadny osoh však z toho nikto z obyčajných ľudí nemal.

Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?
Zdroj: Tony Štefunko

Marián Kotleba dlhodobo odmieta prezradiť, koľko peňazí ľudia poslali na jeho súkromný účet, ktorý sa tváril ako stranícky. Foto: Tony Štefunko

Ťažila len ĽS-NS aj jej vodca. V súvislosti s pozemkami v rómskej osade totiž vyzvali svojich priaznivcov k tomu, aby posielali peniaze na konkrétny účet. Jeho číslo zverejnili na svojej webovej stránke. Finančné prostriedky mali byť následne použité na kúpu bagra. Pomocou neho chceli kotlebovci búrať rómske obydlia v osade pod hradom Krásna Hôrka.

Vodcov účet

Ako sa však ukázalo, účet patril samotnému vodcovi Kotlebovi, ktorý celé roky odmieta prezradiť, koľko peňazí mu tam ľudia poslali a na čo ich minul. Na otázky nechce reagovať ani dnes.

„Ako viete, že už nie je?" odvrkol aktuálne na otázky PLUS 7 DNÍ týkajúce sa bagra. „Nebojte sa, nebojte sa. Ja som povedal, tretíkrát to bude úplne iná liga," prehodil ešte arogantne poza plece.

Čo tým myslel, sa môžeme len domnievať. Skutočnosť, že strana bager ešte nemá, nám potvrdil podpredseda Ľudovej strany Milan Uhrík.

Milan Uhrík tvrdí, že strana bager ešte nekupovala. Plus Jeden deň

Nič nezistili

Mimochodom, zbierku na bager si pred časom zobrala na paškál aj slovenská polícia. Úplne vážne skoro tri mesiace šetrila, či v tejto súvislosti nedošlo k spáchaniu podvodu.

Žiadne prekvapenie sa ale nekonalo. Pani vyšetrovateľka prípad zbierky určenej na upratovanie obce Krásnohorské Podhradie odmietla. A prokuratúra sa s jej postupom stotožnila.

Ešteže už medzitým vznikla protiextrémistická jednotka. Tá hádam konečne so všetkými poriadne zatočí.