Stará mama štvorročného chlapčeka z Hronca darmo dúfala, že na Vianoce ho bude mať doma. Lekári videli prognózu Maťkovho zdravotného stavu ako priaznivú, ale napokon padlo rozhodnutie, že hospitalizácia ešte zopár týždňov potrvá. Z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici ho zrejme prepustia až koncom januára. Rehabilitácia po krvácaní do mozgu a následných dvoch operáciach je veľmi náročná.

Už opäť chodí

"Nechceli mi ho dať na sviatky domov, lebo si neudržal hlavičku vzpriamene. Museli sme mu  ju pri sedení podopierať,"referuje Jana Šreinerová o vnúčikovi. "Ale každým dňom sa jeho stav zlepšuje. Ešte minulý týždeň mohol kráčať iba tak, že sme ho držali za obidve ruky a teraz je už frajer. Vykračuje si sám ako pán! Ľúto mi je, že s ním nemôžem byť celý čas, ale chodím do roboty. Pracujem ako pomocnica na internom oddelení v nemocnici v Brezne a po šichte utekám na autobus do Banskej Bystrice za vnukom. Stala sa zo mňa cestovateľka. Ide to síce do peňazí, ale kašľať na všetky peniaze sveta. Dali by sme všetko, čo máme, len nech je Maťkovi dobre."

Otec mlátil, mama sa prizerala

Chlapčeka bola v nemocnici pozrieť aj jeho mama, ale tej nevie pani Šreinerová odpustiť, čo dopustila. Nezabránila, aby chlapca opakovane zmlátil jeho otec. Posledná bitka skončila takmer tragicky. Maťko upadol do hlbokého bezvedomia, museli k nemu volať záchranku. Polícia obvinila otca  zo zločinu ublíženia na zdraví. Počas vyšetrovania prípadu je zavretý vo väzbe.

Zbité dieťa zveril súd predbežným opatrením do starostlivosti starej mamy. Zopakovala sa tak situácia spred roka, keď polícia už raz riešila podozrenie, že je Maťko týraný. Agresívne správanie jeho otca vtedy vyhodnotila len ako priestupok. Chlapec sa v lete musel vrátiť do Hronca k  svojim rodičom a ako to dopadlo, už vieme.

Starý otec zhorel

V rodine starej mamy Šreinerovej to nie je prvá tragická udalosť. Jej manžel, teda Maťkov starý otec, pred trinástimi rokmi uhorel.

"Bol tuhý fajčiar, aj si rád vypil. Asi zaspal s cigaretou a pri požiari vybuchla plynová bomba. Strašne potom vyzeral. Ruky a nohy stiahnuté, hrudník vyhorený," spomína si na nešťastnú udalosť a s hrôzou dodáva: "Celkom ako upír."