Vmáji 2018 musel Tibor Gašpar opustiť najvyšší policajný post, z ktorého ho vyhnal hlas ulice. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bolo však zjavné, že dobrovoľne odísť z tejto významnej funkcie sa pánovi generálovi veľmi nechce. Akoby mal hrošiu kožu! Takú, do ktorej by sa zmestili pokojne aj dva hrochy. Tibor Gašpar akoby nechápal, čo sa stalo. Pritom už vtedy bolo jasné, a potvrdil to aj on sám, že mladá dvojica prišla o život pre prácu mladého investigatívneho žurnalistu. Tomu sa podarilo odhaľovať závažné veci, ktoré mala mať na starosti polícia. Niektoré aj mala, ale nekonala. Alebo len veľmi pofidérne. Tak, aby zostali „naši ľudia“ dostatočne krytí. Chránila ich presne tá polícia, ktorej šéfoval Tibor Gašpar.

Napriek tomu tlak ulice cítil ako krivdu. Veď on predsa nestisol spúšť na zbrani a nevystrelil! Prečo by mal teda kamsi odchádzať? Napokon odišiel, no nie z presvedčenia či, nedajbože, s pokorou a hanbou. To veru nie! Napokon, tieto pocity ho zrejme netrápia ani dnes, keď na povrch vyplávali naozaj vážne podozrenia týkajúce sa aj jeho osoby. Práve naopak! Tibor Gašpar chytil druhý dych. V plnej sile a so zmeneným imidžom sa vracia do verejného života. Nie je pritom vylúčené, že už o pár mesiacov sa bude uchádzať o hlasy voličov v parlamentných voľbách. Možno aj na kandidátke stále ešte najsilnejšej strany Smer, ktorá takú možnosť vôbec nevylúčila.

Symbol zla

„Viete, pani redaktorka, ja cítim, že ľudia mi veria, podporujú ma. Zastavujú ma na ulici a pýtajú sa, prečo som odišiel. Verím, že časom sa pravda ukáže,“ presviedčal nás Tibor Gašpar niekoľko mesiacov po odchode z vysokej policajnej funkcie. Už vtedy sa dalo tušiť, že tento muž nie je so svojím osudom zmierený. Nuž a čas dal týmto domnienkam za pravdu. V uplynulých dňoch sa začal intenzívnejšie zviditeľňovať. Na sociálnej sieti si založil oficiálny profil, prostredníctvom ktorého sa prezentuje ako obeť diskreditačnej kampane.

„V novembri 1989 som mal 27 rokov a na nástenku som s kolegami vyvesil malý plagátik - Na svoj názor už nepotrebujeme súhlas. Ani som netušil, že sa dožijem doby, keď budú občania tejto krajiny za svoj názor opäť prenasledovaní a budú zvažovať, či a ako sa verejne vyjadriť alebo konať. Sám som sa stal za svoj názor cieľom masívnej diskreditačnej kampane. Prostredníctvom politiky nenávisti a polarizácie spoločnosti sa niektoré médiá a politici snažia pomocou vykonštruovaných a nepravdivých tvrdení vytvoriť zo mňa akýsi symbol zla,“ zveril sa Tibor Gašpar verejnosti cez sociálnu sieť. Zároveň povedal, že on to tak nenechá! Nebude viacej mlčať, ale ide bojovať. Za čo? No predsa za lepšie, slušnejšie a bezpečnejšie Slovensko. Ide to vraj robiť v plnej sile a s pokorou. „Bude mi potešením, keď doň vstúpim aj s vašou podporou,“ vyznal sa bývalý policajný prezident.

Hlas ulice: Z funkcie policajného prezidenta Tibor Gašpar odišiel po tom, ako neutíchali protesty po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej
Hlas ulice: Z funkcie policajného prezidenta Tibor Gašpar odišiel po tom, ako neutíchali protesty po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej
Zdroj: TASR

Vážne?

Čo to znamená, zatiaľ neuviedol. V kuloároch sa však spomínajú všelijaké veci. Napríklad, že plánuje vstúpiť do politiky a smeruje údajne poriadne vysoko. Sľúbené má vraj desiate miesto na kandidátke strany Smer v budúcoročných parlamentných voľbách. Každý normálne zmýšľajúci človek nad takými rečami iste len rukou mávne. Veď komu by už len napadlo ponúkať zvoliteľné miesto mužovi opradenému kadečím a prepojeného na kadekoho. Od takého hádam ruky radšej preč! No, zdá sa, že vedenie najsilnejšieho politického subjektu zmýšľa predsa len trochu ináč ako bežný ľud.

Kandidatúru Tibora Gašpara totiž nevylúčilo. Lepšie povedané, nevylúčil ju priamo predseda strany Robert Fico. „Zostavenie kandidačnej listiny je čisto interná záležitosť strany Smer-sociálna demokracia. Predseda strany Smer Robert Fico, ktorý má oprávnenie predstaviť návrh kandidátky na rokovanie a schváliť predsedníctvo, nebude dnes nikoho potvrdzovať ani vylučovať,“reagoval na naše otázky hovorca sociálnych demokratov Ján Mažgút.
Zdá sa, že smeráci to s Gašparom myslia vážne. Teda aspoň niektorí. Či všetci, je nateraz otázne, ale keďže hlavné slovo v strane má stále Robert Fico a zrejme aj jeho stranícka pravá ruka, čím máme na mysli exministra vnútra Roberta Kaliňáka, o osude Tibora Gašpara je s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnuté.

Komunikuje cez sieť

Či má skutočne našliapnuté na kariéru politika, sme sa pýtali aj samotného Tibora Gašpara. S nami sa však zrejme baviť nechce alebo nestíha. A to na sociálnu sieť zavesil názor, „že by sme si mali druhých ľudí vypočuť, rešpektovať ich a pri vysvetľovaní vlastných postojov argumentovať faktmi. Pretože len toto je spôsob, ako nájsť vzájomné pochopenie a úctu“. Od bývalého policajného prezidenta sme sa však odpovedí nedočkali. Čo nás zaujímalo? Napríklad, či jeho najnovšiu iniciatívu možno vnímať ako začiatok politickej kampane, či plánuje kandidovať v budúcoročných parlamentných voľbách, čím chce voličov osloviť a čo im chce ponúknuť. Tibora Gašpara sme sa pýtali aj na to, koľko trestných oznámení po odchode z funkcie podal a na koho. Lebo vraj ich je požehnane a na všetkých možných. Samozrejme, zvedaví sme boli aj na jeho rodinu, konkrétne na Norberta Bödöra, ktorého meno sa tuho skloňuje v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A tiež v spojitosti s Mariánom Kočnerom, s ktorým mal syn majiteľa známej bezpečnostnej služby Bonul podľa všetkého veľmi čulé kontakty.

Zmenený imidž: Tibor Gašpar sa opäť hlási o slovo, so zapustenou bradou.
Zmenený imidž: Tibor Gašpar sa opäť hlási o slovo, so zapustenou bradou.
Zdroj: FACEBOOK

Hoci na naše otázky Tibor Gašpar nereagoval, cez sociálnu sieť všetkým svojim priaznivcom odkázal, že nechce byť pred nimi nečitateľný. „Od začiatku by som sa rád vyjadroval jasne a korektne. Vstup do politiky je jediný zákonný spôsob, ako môže občan presadzovať svoj názor, pohľad na život tejto spoločnosti a získať si tak podporu a sympatie ostatných spoluobčanov. Ak dospejem k presvedčeniu, že moje názory majú viacerí občania a je záujem ich aplikovať do praxe, napríklad zákonov tejto krajiny, nevylučujem v budúcnosti ani vstup do politiky. Musel by som sa však veľmi zamyslieť nad tým, ktorá zo súčasných strán má program a hodnoty blízke tým mojim.“

Len dodajme, že vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite z Úradu inšpekčnej služby stále koná vo veci prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Jedným z podozrivých by v tejto veci mal byť aj bývalý policajný prezident, ktorý v minulosti, presnejšie na jeseň 2017, od vtedajšieho šéfa Finančnej spravodajskej jednotky Pavla Vorobjova údajne žiadal lus­tráciu novinára Jána Kuciaka. Bolo to len niekoľko mesiacov pred jeho vraždou. Gašpar tieto obvinenia odmieta, Vorobjov však vypovedal, že informácie o žurnalistovi zisťoval práve na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta. Napriek všetkému si Tibor Gašpar verí.